10.03.2017
3018
Yazı Boyutu: A- A+
CHP MİLLETVEKİLİ GÜRER: “MUHTARLARIN HANGİ SORUNUNU ÇÖZDÜLER”

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Niğde ve Bor’da muhtarlarla buluştu. Muhtarların doğrudan halkın seçtiği temsilcileri olduğunu belirten Gürer AKP hükümetlerinin muhtarların sorunlarını çözmediğini, Cumhurbaşkanının sık sık muhtarları toplamasına rağmen muhtarlar için birlik yasasının bile çıkarılmadığını ifade etti.
CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer Muhtarların görevlerinde herkese ve her partiye eşit olmasının gerektiğini, görevlerinin mahalleleri köyleri en iyi şekilde temsil edip sorunlarına çözüm için aramak için çalışmak olduğunu ifade etti. Gürer- “Biz hangi partilisin diye hiç kimseye sormadan görevimizi yapıyoruz. Muhtarlarımız içinde ayırım yapmadan sorunlarını hükümete iletiyoruz TBMM’de çalışmalarımı her yıl anlatacağımı söyledim. Bugünde sizlerle bu amaçla toplandık. TBMM’ne 1138 yazılı, 414 sözlü soru önergesi verdim. 88 meclis araştırması istedim. 32 kanun teklifi verdim. İmza attığım 75 kanun teklifi var, 250 üzerinde meclis ve komisyonlarda söz alıp konuştum. Yazılı ve sözlü soru önergeleri toplamında TBMM’de 550 vekil içinde ilk sıradayım. Hatta çok sayıda vekilin toplamından çok soru sordum çünkü Ülkemin de Niğde’nin de sorunlarını biliyorum, gündeme taşıyorum. İşçisi, emeklisi, engellisi, işsizi, esnafı, köylüsü, çiftçisi ile sorunu olanın derdini gündeme taşıyorum. Yaşamım boyunca halkımızın sorunlarına çözüm için çalıştım şu anda milletvekili olarak halkımızın verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum ”dedi.

MUHTARLARA GÜLERYÜZ ÇOK AMA SORUNLARINA ÇÖZÜM YOK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “muhtarlara seçimden seçime güler yüz gösteriliyor ama sorunlarına çözüm getirilmiyor” diyerek şöyle konuştu- “ Köy ve Mahalle muhtarlarıyla ilgili yasal düzenlemeler yapılmadı. Muhtarlar için Birlik yasası çıkarılmadı. Muhtarlıktan sonra muhtarlardan silah ruhsat harçları alınmasın dedik bir düzenleme yapılmadı. Muhtarlara kentlerde belediyeler köylerde kaymakamlıklar destek sağlamalı, Muhtarlara sekreter verilmesi, elektrik, su, yakıt paraları karşılanması, iyi hizmet verebilecekleri binalar yapılmalıdır. Köy muhtarlarına yol paralarının ödenmesi gibi sorunlar çözümlenmedi. AKP Hükümetleri muhtarların sorunlarını çözmediği gibi yaptıkları hizmetleri en çok sınırlayan hükümetlerdir. İkametgâh, nüfus kayıt gibi verebildikleri evraklar geçtiğimiz dönemlerde muhtarlardan yetki olarak alınmıştır, geçmişte olduğu gibi, muhtarlıkta tutulan kayıtların yeniden muhtarlara devredilmesi gerekir. Kentin yönetiminde Belediye muhtarlarla iş birliği içinde çalışmalıdır.” dedi.

NİĞDE SAHİPSİZ İL
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde ilinin sorunlarının da çözülmediğini ve bölgede en geri kalan ilin Niğde olduğunu ifade ederek köylerin, kasabaların ve kentin sorunlarının çözüm bulması için dayanışma ve lobi faaliyetlerinin önemine değindi.