08.11.2023

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayı’nda CHP’nin 8’inci Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen devir teslim töreninde görevi, CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan devralarak görevine başladı.

CHP 7. Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkanı Özel, törende yaptıkları konuşmada şunları söylediler:


Kemal Kılıçdaroğlu- Yeni Genel Başkanımızı hepimiz saygıyla selamlıyoruz. Ona yürekten başarılar diliyoruz. Başarılı olması için de hepimiz elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Ben tekrar kendisine hayırlı uğurlu olsun diyorum. Dolayısıyla Genel Başkanımızın bundan sonra vereceği mücadelede hep yanında olmak da her bir Cumhuriyet Halk Partili olarak hepimizin ortak görevi. Bu ortak görevimizi güzel bir şekilde yerine getirmeye de özen göstereceğiz.

Tekrar hayırlı uğurlu olsun.

Özgür Özel- Teşekkür ederim efendim. Sayın Genel Başkanımızın bu odada olan herkese emeği var, en çok da bana emeği var. Partimize çok emeği var, kendisi partimizi çok zor dönemlerde, Türkiye siyasi hayatının en çalkantılı, en zor dönemlerinde çok büyük bir mücadele verdi. Dünya siyaset tarihine geçen Adalet Yürüşü'nü bugün belki daha süreç tamamlanmadığı için öykülendirilmesinde belki bir eksiklik var ama bütün dünya siyaset tarihi Adalet Yürüyüşü'nü ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu anacak bundan sonraki yüzyıllarda da.

Partimizi Cumhuriyetle husumeti olan, Cumhuriyetin kurucu kadrolarıyla husumeti olanların iktidarlarının çok önemli bir bölümünde çok önemli bir mücadeleyi de Sayın Genel Başkanımız sırtladı. Bu sırada Meclis çatısı altında saldırıya uğramaktan bir şehit cenazesinde linç girişimine, Şavşat'ta bir şehit verdiğimiz bir terör örgütü saldırısına kadar Sayın Genel Başkanımız bu parti için canını ortaya koydu.

Bugün biraz önce bana bir Genel Başkanın bilmesi gereken ve öğrenmesi gereken öğütleri, tutması gereken öğütleri bir saate yakın bir sürede aktardı. Bu Cumhuriyet Halk Partisinin geleneğinde olan ve Atatürk'ten bugüne miras bir geleneği sürdürerek aktardığı bilgileri ve o bilgiler için yapmam gerekenleri, almam gereken tedbirleri, dikkat etmem gereken hususları aklımın en nadide köşesinde bir an bile uzak tutmadan, unutmadan yerine getirmeye çalışacağım.

Sayın Genel Başkanımız için en büyük onur; bütün örgütümüzün, bütün üyelerimizin kendisini çok sevdiği ve hep sevecekleridir. Biz de bundan sonraki süreçte takıldığımız her yerde, zorlandığımız her yerde kendisinin bilgisine, birikimine, deneyimine başvuracağız. Ben şahsıma, her birimize, bütün Cumhuriyet Halk Partililere ve partimize yapmış olduğu katkılar, vermiş olduğu üstün emek için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Hakkınızı helal edin.


CHMHURİYET HALK PARTİSİ DEVİR TESLİM TÖRENİ