18.04.2023

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ABB Temel Atma Törenine Katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Etimesgut Turkuaz Küme Evleri’nde düzenlediği Temel Atma ve Proje Tanıtım Törenine katıldı.

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Teşekkür ederim. Onun için çalışacağız. Sayın Akşener söyledi… Teşekkür ederim, çok sağ olun, var olun. Onun için çalışacağız. Emek harcamadan bir şey olmaz. Beraber, birlikte sabırla çalışacağız ve sonuç alacağız. Buna yürekten inanıyorum.

Sayın Genel Başkanım, değerli milletvekili arkadaşlarım, partilerimizin üst düzey yöneticileri, bu güzel tabloyu önümüze koyan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yavaş ve diğer Belediye Başkanlarım; hepinize en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

47 bin 970 konutun temelini atacağız. İnşallah bu evlerde insanlar huzur içinde yaşayacaklardır. Doğanın ortasında, yeşilliği bol olan, dışarıya çıktığı zaman huzur içinde çıkan ailelerle karşılaşacağız. En büyük arzum, her evde huzurun, her evde bereketin olmasıdır. İnsanlar huzurluysa, acaba ev kirasını nasıl öderim diye bir kaygı duymayacaklarsa, evlerinde rahat oturacaklarsa siyaset kurumu görevini yerine getirmiş demektir. Bugün kira fiyatlarındaki olağanüstü artış ve kiracıların hemen hemen her gün medyada çığlıklarını duymak aslında izlenen politikanın ne kadar yanlış olduğunu bize gösteriyor.

Dolayısıyla sizin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak attığınız bu önemli adım sadece Ankara için değil umarım bütün Türkiye için ders olur ve herkes görevini yapmış olur. Ama buradan bütün Ankaralılara söz veriyorum, buradan bütün Türkiye’ye söz veriyoruz, konut sorununu çözeceğiz. Ama önce deprem bölgesinde konutları, işyerleri yıkılan vatandaşlarımız. Öyle 2 yıl ödemesiz, 20 yıl taksitle… Zaten adamın evi gitmiş, işyeri gitmiş, perişan vaziyette. Evini yapacağız, konutunu yapacağız, dükkânını yapacağız, ahırını yapacağız, kendisine teslim edeceğiz, bir kuruş almayacağız ve sonra o vatandaşla oturup helalleşeceğiz. Bunu söylediğim zaman, zaman zaman ‘parayı nereden bulacaksınız’ diye laflar da geliyor. Hiç meraklanmayın, hiç ama hiçbir yurttaşımız meraklanmasın. Bu kardeşiniz 27,5 yılını Maliye Bakanlığına harcadı. 27,5 yılında bütçe nasıl yapılır, paralar nasıl toplanır, israf nasıl engellenir… Bunların hepsini biliyorum. Bir söz verdiysek kapı gibi o sözümüzün arkasında duracağız, beraber duracağız, Sayın Akşener’le birlikte duracağız ve bu vaadimizi yapacağız bütün deprem bölgesindeki yurttaşlarım bunu açık ve net duysunlar ve bir köşeye yazsınlar. Söz verildi; söz yerine gelecek mi, gelmeyecek mi? Sözümüzü yapacağız, tutacağız ve yerine getireceğiz. Herkes bundan emin olsun.

Hatırlarsınız sevgili dostlarım, Amerika’ya gitmiştim, İngiltere’ye gitmiştim, teknoloji konusundaki atılımı acaba Türkiye’mize, güzel ülkemize nasıl getiririz onun da mücadelesini, onun da çabasını harcamıştım. Londra’da Türkiye’ye yatırım yapacak olan çevrelerle görüştüm, onlardan 300 milyar dolarlık bir yatırım sözü de aldım. Şimdi Erdoğan kalkmış konuşuyor diyor ki, ‘300 milyar dolar alacakmış, nasıl alacak?’ Nebati konuşuyor, ‘nasıl para buraya gelecek’ diye. 300 milyar dolar tefecilerin parası değil, temiz para, helal para, yatırım için gelecek. Tefeciler gelmeyecek buraya. Yüksek faiz vereceğiz, ödeyeceğiz diye değil; gelecekler helalinden yatırım yapacaklar, üretim yapacaklar, istihdam yaratacaklar. İstedikleri demokrasi, istedikleri insan hakları, istedikleri can ve mal güvenliği. E onu da yani her hâlükârda söz verdik ve mutlaka yapacağız, mutlaka getireceğiz onu da.

Alışmışlar tefecilere para vermeye, sanıyorlar biz tefecilerin peşinde konuşuyoruz. Hayır efendim.

Bakın, size bir rakam vereyim, son 20 yılda bunların ödedikleri faiz 537 milyar dolar. Diyorlar ya ‘biz faize karşıyız’, son 20 yılda ödedikleri faiz 537 milyar dolar. Dolayısıyla biz ülkemize temiz parayı getireceğiz, yatırım yapacağız, iş dünyasının önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Türkiye bir yatırım seferberliği başlatacak. Bütün Akdeniz havzasının, bütün Akdeniz’in en güçlü ülkesi haline Türkiye’yi getirmek için çaba harcayacağız. Bununla ilgili de çok ama çok güzel projelerimiz var onu da yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Kimse endişelenmesin, kimse. Onlar bizi anlayamazlar.

Sayın Genel Başkanım söyledi. Efendim tartışma sırasında pek çok laflar ediyorlar, iftiralar atıyorlar gayet iyi biliyorum bunları. Ama onlara Sayın Genel Başkanım, halk inanmıyor zaten. Çünkü bizi biliyorlar zaten. Evimizi biliyorlar, ne yaptığımızı biliyorlar, evlatlarımızı biliyorlar. Halk inanmıyor ama onlar ısrarla bunu söylüyorlar. Pek çok yanlışın altına imza attılar. Kul hakkı yemekten çekinmediler. Ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Paralarını yurtdışına götürdüler. Nasıl götürdüklerini biliyorum. Hangi bankalara kaç kuruş, kaç dolar yatırdıklarını biliyorum. Bu millete sözüm var, tamamını söke söke alacağız ve Türkiye’ye getireceğiz. Öyle buradan vakıf kuracaksın, Amerika’da vakfın olacak, buradaki evladın oraya para gönderecek, oradaki evladın parayı alacak, Manhattan’da 35 katlı binalar yapacaksın, diğer ülkelerde paraların olacak, milyar dolarların olacak ve biz de seyredeceğiz bunu. 85 milyonun hakkı nerede? Kul hakkı yemek haram değil mi, kul hakkı yemek günah değil mi? Tamamını getireceğim. Sanıyorlar ki, bunları getiremeyeceğiz. Efendim bu zaten Avrupa Birliğinin öngördüğü konulardan birisidir. Onların öngördüğü şartlardan birisidir. O parayı getireceğiz, talep edeceğiz. O paranın tamamı son kuruşuna kadar Türkiye’ye gelecek ve biz bu millete vereceğiz bu parayı. Haram yemekten hoşlanıyorlar ben bunu da gayet iyi biliyorum.

Sayın Genel Başkanım, rüşvet alandan büyükelçi olur mu Allah aşkına? Rüşvet alandan büyükelçi atadılar. Onları da hemen derhal Ankara’ya çağıracağız ve derhal rüşvet alandan bu ülkede büyükelçi olmaz. İzin vermeyeceğiz bunlara. Büyükelçi aynı zamanda devletin bütün sırlarına hâkim olan kişi demektir. Bunu da gayet iyi biliyoruz. Şimdi yetmedi bize pek çok iftiralar da atıyorlar.

Değerli Ankaralılar, sevgili Ankaralılar, şunu bilmenizi isterim. Bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bayrağımız ve vatanımız. Bayrak ve vatan bizim için kutsaldır. Bayrağımız ve vatanımız için gözümüzü kırpmadan ölüme gideriz. Süleyman Şah Türbesini kaçırdılar, bayrağımızı indirdiler. Allah nasip ederse Süleyman Şah Türbesini kendi topraklarına götüreceğiz ve şanlı bayrağımızı da yine kendi topraklarımızda dalgalandıracağız. Görsünler bakalım milliyetçi kimmiş, onu da görsünler. Bunu da yapacağız.

Teşekkür ederim değerli gençler. Sizlere de sözüm var. Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan sizlersiniz. İlk kez sandığa gideceksiniz ve oy kullanacaksınız. Yaklaşık 5 milyon 300 bin genç ilk kez sandığa gidecek, ilk oyunu kullanacak. Benden de size söz, göreceksiniz gençlerin bu ülkenin caddelerinde nasıl özgürce dolaştığını ve en önemlisi yeri geldiğinde cumhurbaşkanını nasıl özgürce eleştirdiklerini de göreceksiniz. Kimse kılınıza dokunmayacak, hiç kimse. Buna izin vermeyeceğiz.

Bizim milliyetçilik anlayışımızı sorgulamaya çalışıyorlar. Gaffar Okkan’ın katilleriyle işbirliği yapanlar bize hesap soramazlar. Bir daha söyleyeyim, Gaffar Okkan’ın katilleriyle işbirliği yapanlar bize hesap soramazlar. Biz neyin ne olduğunu gayet iyi biliriz. Ülkemizi seviyoruz ve ülkemize hizmet etmeyi de kutsal bir görev olarak kabul ediyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan, oy verdi vermedi diye bir ayrım yapmadan herkese hizmet etmek, 85 milyona hizmet etmek bizim görevimizdir ve biz bunu yapacağız, bundan emin olmanızı isteriz.

Belediye Başkanlarımız göreve gelmeden önce, yani seçimler sırasında Belediye Başkanlarımızla ilgili de çok şey söylediler. Efendim su makbuzları mıydı? ‘Terör örgütünün mensupları su makbuzlarını toplayacak’ diye. ‘Efendim sosyal yardımlar kesilecek’ diye. Bugün yine belli çevrelerde Türkiye genelinde ‘sakın ha oy vermeyin Millet İttifakına, bunlar gelince sosyal yardımlar kesilecek…’ Hayır efendim. Hiçbir sosyal yardım kesilmeyecek, tam tersine sosyal yardımlar artacak, bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Sosyal devlet o insanların yanında olacak. Bizim onlardan farkımız, sosyal yardımı yaparken kişinin onurunu koruyacağız. Yani sağ elin verdiğini, sol el görmeyecek. Onun hakkını, hukukunu koruyacağız ve ona sosyal devlet olarak her türlü yardımı yapmayı da görev biliyoruz ve bunu yapacağız.

O nedenle hiç kimse endişelenmesin, hiç kimse. Hiçbir ayrım yapmayacağız, ayrımcılık bizim kitabımızda yoktur. Sosyal yardıma kim ihtiyaç duyuyorsa sosyal devlet onun yanında olacak ve sosyal devlet onun kara gün dostu olacak. Bu çerçevede görevimizi yapacağız.

Tekrar Sayın Başkan size yürekten teşekkür ediyorum. Bu temeller umarım Ankaralıları çok mutlu edecektir. Onlar evlerinde oturdukları zaman huzur içinde sizlere dua edeceklerdir. Diyeceklerdir ki, iyi ki bir Mansur Yavaş vardı ve iyi ki bir Mansur Yavaş bu evlerin temelini attı ve bizler de huzur içinde burada rahatlıkla oturuyoruz. Ben sizin şahsınızda Sayın Başkan, diğer Belediye Başkanlarımızın da gösterdikleri çabalar için onlara da yürekten teşekkür ederim. Hepiniz sağ olun, var olun efendim.


CHP GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ABB TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI