17.11.2022

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis Üye Katılım Töreninde Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis’te Üye Katılım Törenine katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hangi partiye oy verirse versin, nasıl düşünürse düşünsün, Türkiye coğrafyasının neresinde olursa olsun fakirliği, yoksulluğu bu topraklarda bitireceğiz. Biz, bunu yapacak güce sahip. Paramız pulumuz var. Türkiye, zengin bir ülke. Paralar Beşli Çete’ye gidiyorsa hiç endişelenmeyin, o çetelerden paraları alacağım. Öyle yok, ‘alamaz’ falan. Araya adam koyuyorlar; ‘Acaba Kılıçdaroğlu bizle görüşür mü?’ Ben görüşmem çetelerle. Ben, milletimle görüşürüm.” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:


Teşekkür ederim. Beni dikkatle dinlemenizi isterim.

Önce şunu ifade edeyim. Evet, adaletin olmadığı bir Türkiye’de yaşıyoruz. Sokağa çıkın, herhangi bir vatandaşa sorun deyin ki, bu memlekette adalet var mı? Vallahi de billahi de yüzde 99’u “adalet yok” diyecek. Oysa devletin dini adalettir, devletin temeli adalettir.

Adaletin olmadığı bir yerde huzur olmaz. Adaletin olmadığı bir yerde bereket olmaz. Adaletin olmadığı bir yerde insan hakları olmaz. Adaletin olmadığı bir yerde büyüme olmaz. Adaletsizlik bütün kötülüklerin günahıdır. Böyle bakmamız lazım. O nedenle biz her yerde, her ortamda adaleti savunuyoruz.

Adalet aynı zamanda insan haklarına saygı duymak demektir. Adalet aynı zamanda bizim dışımızdaki canlı dostların da; yani kurdun da, kuşun da hakkını teslim etmek demektir. Aynı zamanda, kainatı adalet üzerine inşa etmiştir Yüce Yaradan. Yüce Yaradan kainatı adalet üzerine inşa etmiştir. Ve bütün peygamberler adalet ve ahlakı temsil etmek üzere görevlendirilmişlerdir.

Adalet soylu bir kavramdır. Hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak önemli bir kavramdır. Hakim kanuna göre karar vermez. Anayasa der ki, yargıç hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir der, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaat. Vicdani kanaat nedir? Bazı felsefeciler, “vicdan Yüce Yaradan’ın kalbimizdeki sesidir” derler. O nedenle gittiğim her yerde bir vaadim var, bu ülkeye adaleti getireceğiz diye, bu ülkeye adaleti getireceğiz.

Adalet ne demektir? Adalet aynı zamanda yarattığımız geliri, oluşturduğumuz geliri hakça bölüşmek demektir. Yani birisi çok zengin olurken birisi yatağa aç girmemeli. Ne diyoruz? “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Komşusu açken tok yatan bizden değildir ne demektir? Adaletli bir dünya, adaletli bir yönetim demektir. Benim de karnım doyacak ama komşumun da karnı doyacak ve ikimiz de huzur içinde yaşayacağız.

Cumhuriyet Halk Partisine katılımlar var bugün. Girişi bu nedenle böyle yaptım. Adaleti sağlamak istiyorsanız Cumhuriyet Halk Partisine katılacaksınız. Geçmişte hangi düşüncede olursanız olun, ülkenizi seviyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi katılacaksınız. Hakimin bağımsız vicdani kanaatine göre karar vermesini istiyorsanız yani adaletli bir yargı düzeni istiyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi katılacaksınız. Kadınların hakkı, hukuku olsun, kadınlar ezilmesinler diyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi katılacaksınız. İşsizlik olmasın, herkesin aşı, işi olsun diyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi katılacaksınız. Hepimiz vergi ödüyoruz. Devlet dediğiniz kurum topladığı vergilerin hesabını millete versin. Bu paralar nerelere harcanıyor, bunu ben öğrenmek istiyorum diyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi katılacaksınız. Devleti adaletle, devleti ahlakla yöneteceksiniz, uyuşturucu belasından Türkiye Cumhuriyeti kurtulmalı, gencecik fidan gibi evlatlarımız uyuşturucuya kurban gitmesin diyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi katılacaksınız.

Göreceksiniz, Allah nasip eder iktidar olduğumuzda uyuşturucu baronlarının tamamını Türkiye’den silip atacağım. Mafyayı tamamını silip atacağım. Ve yine ahdimdir, sözümdür bu memlekette hiçbir çocuk ama hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Her anne evladını yatağa huzur içinde yatıracak, işsizliğin olmadığı bir yerde… Gencecik fidan gibi evlatların işsiz gezdiği, babadan harçlık beklediği bir yerde olmaz, düzen olmaz, evde huzur olmaz. Bu mücadeleyi beraber yapmak zorundayız. O nedenle bize katılmanız gerekir. O nedenle Cumhuriyet Halk Partisine oy vermeniz gerekir.

Artık kısır tartışmalardan Türkiye’nin çıkmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Kısır tartışmalar bu memlekete ne getirdi? Hiçbir şey getirmedi. Kavga bu memlekete ne getirdi? Hiçbir şey getirmedi. Bütün dünyada, bütün devletlerde yaşayanların geliri artarken Türkiye’de düşüyor. Neden fakirleşiyoruz? Birileri çok zengin ama birileri de çok fakir. Bu olmaz. Bu sosyal devlete aykırı. Sosyal devlet, fakirin fukaranın yanında duran devlet demektir. Sosyal devlet fakirin fukaranın hakkını savunan devlet demektir. Sosyal devlet üretenin alın terinin değerini bilen devlet demektir. Üretiyorsanız, çalışıyorsanız, alın terinizin karşılığını alamıyorsanız ciddi bir sorun var demektir o memlekette. Bunları aşmak zorundayız. Bunları aşmanın yolu demokrasidir. Sandığa gideceğiz, oyumuzu kullanacağız. Ama bir şey daha isterim. Bütün önyargılarımızdan arınmak zorundayız. Akılla, mantıkla sandığa gitmek zorundayız. Ve oyumuzu kullanırken vicdanımızın sesini dinlemek zorundayız. Evlatlarımızı düşünelim, komşularımızı düşünelim, Türkiye’yi düşünelim. Huzur içinde yaşamak varken neden kavga ediyoruz?

Altı lider bir aradayız. Altı Genel Başkan bir aradayız, Altı Genel Başkan birlikteyiz. Hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz. Bu memlekette huzur olsun istiyoruz. Herkesin karnı doysun istiyoruz. Çiftçi üretiyorsa alın terinin karşılığını alsın istiyoruz. Ve Kilis’in bağları meşhurdur. Siyah üzümünü de biliyorum o da çok meşhurdur. Ama ürettiği ürünün karşılığını alamıyorsa, satamıyorsa, alın terinin karşılığını alamıyorsa ne yapacak o üretici, nasıl geçinecek? Bütün bunları aşacağız, beraber aşacağız ve birlikte aşacağız.

Komşularınızı ikna edin, akrabalarınızı ikna edin, onlarla oturun konuşun, ev ziyaretleri yapın. Kilis’te oylarımızın düşük olduğunu biliyorum. Ama düşüklüğün sebebi Kilislilerde değil kabahat bizde. Biz gelmedik, Kilislinin sofrasına oturmadık, derdini dinlemedik. Ankara’da oturduk, nutuklar attık bize niye oy vermiyorsunuz diyoruz. Hayır vermez niye versin? Şimdi geliyoruz, geziyoruz, olabildiğince Türkiye büyük bir ülke, her ile gitmeye çalışıyorum, ilçelere gitmeye çalışıyorum. Kanaat önderleriyle görüşüyorum, kadın kardeşlerimle, genç arkadaşlarımla bir araya geliyorum, onlarla da konuşuyorum. Onların dertlerini de dinliyorum.

Bakın biz, Aile Destekleri Sigortası getireceğiz. Her ailenin asgari bir gelir güvencesi olacak. Hiçbir ailenin geliri asgari ücretin altında olmayacak çalışsın veya çalışmasın. Asgari ücretin altında hiçbir ailenin geliri olmayacak. Parayı kadının banka hesabına yatıracağız. Ahdim var, bu ülkede kadınlar erkeğin eline bakmayacak, huzur içinde yaşayacak.

Neden Aile Destekleri Sigortası diyoruz? Aile bir ülkenin temelidir. Ailede herkesin huzur içinde yaşaması lazım. Ailenin ihtiyacını en iyi bilen kadındır. Evi en iyi yöneten kadındır. Erkek işsizse, evladı işsizse onu açlığa mahkum edemeyiz. Ama onun yoksulluğunu da teşhir edemeyiz. Bu fakirdir diyemeyiz. Ona yardım yaparken televizyonları çağırıp bak ben yardım yapıyorum diyemeyiz. Bizim felsefemizde sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Onun yoksulluğunu ilan etmeyeceksiniz. Bu çerçevede bakacağız. Ailenin geliri mi yok, yoksul mu; nerede bir aile hekimi varsa orada Aile Destekleri Sigortasının uzmanları olacak, her ailenin durumuna bakacak, her ailenin durumunu raporlayacak. Okula giden evladı var mı, işsiz var mı, kirada mı oturuyor, engelli var mı, yaşlı var mı bütün bunların tamamına bakılacak ve rapor düzenlenecek. Devlet, kadının banka hesabına her ay düzenli bir parayı yatıracak. Kadın gidecek; işçi gibi, memur gibi, emekli gibi parasını çekecek, evladının, ailesinin geçimini sağlayacak. Onun yoksulluğunu teşhir etmeyeceğiz. Çünkü yoksulluk onun kaderi değil. Ona iş verdin de çalışmadı mı, imkan sağladınız da imkandan yararlanmadı mı? Bütün bunları sağlayacağız.

Bunu yapmıyorlar, 51 yıldır bunu yapmıyorlar. Çünkü kanun çıktı, bu Aile Destekleri Sigortasını çıkaracağız diye söz verdi meclis 1971 yılında. 51 yıldır çıkarmıyorlar niçin? Ben sana yardım edeyim, sen bana oy ver. Buradan da çıkaracağız. Hangi partiye oy verirse versin, nasıl düşünürse düşünsün, Türkiye coğrafyasının neresinde olursa olsun fakirliği, yoksulluğu bu topraklarda bitireceğiz, ne yaparsa yapsın. Ve biz bunu yapacak güce sahibiz. İmkanımız da var, paramız da var, pulumuz da var. Türkiye zengin bir ülke. Paralar beşli çeteye gidiyorsa hiç endişelenmeyin, o beşli çetelerden parayı alacağım. Öyle yok "alamaz" falan filan, alacağım. Araya adam koyuyorlar "acaba Kılıçdaroğlu bizimle görüşür mü?" Ben görüşmem çetelerle; ben milletimle görüşürüm, otururum konuşurum.

Bunları söylememin nedeni, bize katılın. Belediye Başkanlarımız gerçekten güzel çalışmalar yapıyorlar. Karkamış Belediye Başkanımız da burada aramızda. O da Karkamış’ı ayağa kaldıran, Karkamış’a hizmet veren, Karkamışlılara hizmet veren gerçekten çalışkan ve yürekli bir Belediye Başkanımız. Onu ilerde daha güzel yerlerde inşallah göreceğiz. Dolayısıyla hepimizin birlikte çalışması ve güç birliği yapması lazım, bize katılın, beraber, birlikte; birlikten güç doğar demiş atalarımız, birlikten gücü doğuralım ve bir otoriter yönetimi değiştirip ülkemize huzuru, ülkemize bereketi, ülkemize sıcak, güzel komşuluk ilişkilerini getirelim. Bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında gezerken selam vermeyi, birbirimizi hoş tutmayı bilmeliyiz, yani hasletlerimize yeniden dönmek zorundayız. Kavgadan artık bu milleti uzaklaştırmak zorundayız.

Yeni katılan arkadaşlarıma şunu söylemek isterim. Cumhuriyet Halk Partili olmak kolay değildir. Cumhuriyet Halk Partili olmak için adaleti savunmanız lazım. Cumhuriyet Halk Partili olmak için alın terine değer vermeniz lazım. Cumhuriyet Halk Partili olmak için komşusu açken tok yatan bizden değildir felsefesine inanmak lazım. Cumhuriyet Halk Partili olmak için kadın- erkek eşitliğini savunmak lazım. Cumhuriyet Halk Partili olmak için hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek için çalışmak lazım. O nedenle Cumhuriyet Halk Partili olmak kolay değildir. Cumhuriyet Halk Partili olmak beşli çetelere direnmek demektir. Onlara giden paraları hakkıyla, hukukuyla ve adalet içinde haksız paraları almak demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak yer altı dünyasıyla, uyuşturucu çeteleriyle mücadele etmek demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak her evde huzuru, her evde bereketi savunmak demektir. Bunları yapıyorsanız hepiniz gelin ve benim başımın üstünde yeriniz var.

Hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum. Sağ olun, var olun diyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşması sonrasında, CHP’ye farklı partilerden katılan yeni üyelere rozetlerini takarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU KİLİS'TE - 2