AYLİN NAZLIAKA

AYLİN NAZLIAKA

Parti Meclisi Üyesi

[email protected]

3122074085

Özgeçmişi

Nazlıaka, TED Ankara Koleji mezunudur. Ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nü bitirdi. Harvard Üniversitesi’nde “Yükselen Liderler” programını tamamladı.

24 yaşındayken Türkiye'nin ilk "İnsan Kaynakları Danışmanlığı" şirketini kurdu. İnsan kaynakları, eğitim ve yönetim danışmanlığı hizmeti veren üç ayrı şirketin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Bu süreçte birçok sivil toplum kuruluşunda etkin roller üstlenerek, örgütlü mücadeleyi büyütenlerden oldu. Bilkent Üniversitesi'nde “İnsan Kaynakları Yönetimi” dersi verdi. Ulusal ve uluslararası kongrelerde, panellerde, sempozyumlarda ve etkinliklerde konuşmacı oldu; insan kaynakları, girişimcilik, kurumsallaşma, farklılık yönetimi gibi konularda bilgi ve görüşlerini aktardı.

Aylin Nazlıaka, sivil toplum kuruluşlarında yürüttüğü çalışmaların da katkısıyla 2010 yılında aktif olarak siyasete girdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin gençlere hediyesi olan ‘GenceArtı İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi’nin mimarı ve uygulayıcısı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Ankara Milletvekili seçildi. Bu dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu Üyeliği görevlerini üstlendi. 2015 yılında, genel seçimler öncesinde önseçimi kazandı ve yeniden Ankara Milletvekili seçildi. Nazlıaka, aynı yıl beş ay sonra yapılan erken seçimde bir kez daha Ankara Milletvekili seçildi. 2010, 2016, 2020 ve 2023 yıllarında gerçekleştirilen CHP Kurultaylarında Parti Meclisi’ne seçildi. 2020 yılındaki 14. Olağan Kadın Kolları Kurultayı'nda Kadın Kolları Genel Başkanı seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadına yönelik şiddetle mücadele projesi olan “YaşamHak”ı, ekibiyle birlikte hayata geçirdi ve Kadın Kolları Genel Başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Nazlıaka, 2023 Kasım’ından bu yana Genel Başkan Yardımcısı olarak ‘Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Sorumlu Gölge Kabine Üyeliği’ görevini de üstlenmiştir.

İleri düzeyde İngilizce bilen Nazlıaka, akademisyen ve sanatçı olan İzzet Nazlıaka ile evlidir, iki çocuk annesidir. Nazlıaka ailesinin iki köpeği ve bakımını üstlendiği kedileri vardır.

2001'de "Yılın İş Kadını", 2002'de "ODTÜ Takdir Ödülü", 2008'de "Yılın Genç İş Kadını", 2012'de "Yılın Milletvekili", "Yaşama Dokunan İnsan" ve "Kadın Platformu", 2013'te "Yılın Politikacısı", 2014’te “Yılın Siyasetçisi” ödüllerini almıştır. Spora ilgi duyan Nazlıaka, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında "Yılın Spor Destekçisi Ödülü“ne layık görülmüştür. 2018 yılında yeniden "Yılın Siyasetçisi" seçilen Nazlıaka, 2023 yılında ise “Öncü Kadın” ödülünü almıştır. 

Mesaj Gönderin

Tüm soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki form yardımı ile bize iletebilirsiniz. Konu hakkındaki cevap, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.