22.03.2023

Veli Ağbaba: “İftar Sofrası Bu Yıl Zamlara Yenik Düştü”

“ENFLASYONUN DEĞİL İFTAR SOFRASININ BELİ KIRILMIŞ OLDU”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu yıl iftar sofrası için bazı temel maddelerindeki yıllık fiyat artışını hesapladı. Ağbaba; “iktidar enflasyonun belini kırdık diye dursun gıda fiyatlarındaki artış vatandaşın belini kırmaya devam ediyor. Bu yıl ne yazık ki iftar sofrası da artan zamlara yenik düştü.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın tespit ve değerlendirmeleri şöyle:


Etin fiyatı en az %188 oranında arttı

Geçtiğimiz yıl ortalama fiyatı TÜİK madde sepetinde 97,35 TL olarak belirtilen 1 kg et fiyatı, Mart ayında 281 TL’ye kadar yükseldi. İftar sofrasına bir kap et yemeği koymanın maliyeti geçen yıla göre %188 oranında artmış oldu. Tavuk etinin fiyatı ise en az %82,93 oranında arttı.

Bulgur yüzde 327, Pirinç fiyatı ise yüzde 215 oranında arttı

Sofraların temel besin maddelerinden olan kuru bakliyatın ise fiyat artışı yüzde 300’leri aştı. 1 kg pilavlık bulgurun fiyatı geçtiğimiz yıl Mart ayına göre yüzde 327 oranında artarken, 1 Kg pirinç fiyatındaki artış yüzde 215 oranında arttı. Bir yıllık fiyat artışı nohutta %176, kuru fasulyede yüzde 166, kırmızı mercimekte ise %124 olarak kayıtlara geçti. İftar sofrasında bu yıl pirinç pilavının maliyeti yüzde 215 oranında artmış oldu.

Enflasyonun değil iftar sofralarının beli kırılmış oldu. Kuru soğanın fiyatı bir yılda 285 oranında arttı

İktidar sürekli olarak enflasyonun belini kırdık diye dursun marketlerde, pazarlarda fiyat artışlar hız kesmeden devam ediyor. Fiyatlar arttıkça bu yıl iftar sofrasında dar gelirli ailelerin iftar sofrası da zamlara yenik düşmüş oluyor.

Sofraların vazgeçilmezi kuru soğanın fiyatı bile geçtiğimiz yıl Mart ayına göre yüzde 285 oranında artarken, domatesin fiyatı %167, patatesin fiyatı ise yüzde 166 oranında arttı.1 Paket makarnanın fiyatı ise geçtiğimiz yıla göre en az yüzde 103 oranında arttı.


Gündem'den Öne Çıkan Haberler