30.09.2022

Ünal Çeviköz: "CHP Olarak Donetsk, Luhanks, Zaporijye ve Herson’un İlhakı Kararını Tanımıyoruz"

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz’ün Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki topraklarını tek taraflı olarak tanıma kararına ilişkin yazılı basın açıklaması şöyle:

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya ait topraklar üzerinde gerçekleştirdiği tek taraflı referandum süreci endişeyle takip edilmiştir. Bu referandum sürecini ve sonuçlarını tanımıyoruz. Uluslararası hukukun ihlal edilmesi ve yasa dışı ilhak yolunun bir yöntem ve alışkanlık haline getirilmesi asla kabul edilemez.

24 Şubat’tan bugüne değin devam eden Rusya’nın askeri saldırganlığının daha fazla yayılmadan bir an önce barışçıl şekilde sonlandırılması yönünde uluslararası toplum tarafından atılan adımları destekliyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Kırım’ın ilhakını tanımadığımız gibi bugün Donetsk, Luhanks, Zaporijye ve Herson’un ilhakı kararını da tanımadığımızın altını kuvvetle çizmek isteriz.

Bu vesileyle, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini koşulsuz olarak desteklediğimizi bir kez daha vurguluyoruz.


Gündem'den Öne Çıkan Haberler