03.03.2023

Seyit Torun’dan Bakan Soylu’ya “AFAD” Soruları

-“KIZILAY’IN TESİSİNE 2,5 YIL NEDEN ÇADIR ÜRETTİRMEDİNİZ?”

-“KIZILAY YERİNE HANGİ ŞİRKETE ÇADIR İHALESİ VERİP TESLİM ALAMADINIZ?”

-“KIZILAY’DAN BUGÜNE KADAR KAÇ ÇADIR ALDINIZ, NE KADAR ÜCRET ÖDEDİNİZ?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AFAD’ın depremden önce 2,5 yıl Kızılay’dan çadır almadığını, bu sürede Kızılay’ın hazır tesisine üretim yaptırılmadığını, çadır ihalesi verilen yandaş bir şirketin siparişleri teslim etmediğini ve bu nedenle stokların yetersiz kaldığını belirtti. Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırlayarak, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şunları kaydetti:

2,5 YIL ÇADIR ALINMADI

“AFAD 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarına yönelik müdahale ve iyileştirme çalışmalarında yetersiz kaldığı görülmektedir. Özellikle barınma ihtiyacının karşılanması konusunda büyük eksiklikler yaşandığı sahada gözlenmiştir. Bu kapsamda, AFAD’ın Kızılay’dan 2020 Ağustos-2022 Aralık tarihleri arasında çadır alımı yapmadığı, Kızılay’ın hazır üretim tesisinin çalıştırılmadığı kamuoyuna yansımıştır.

KIZILAY YERİNE YANDAŞ ŞİRKETE İHALE VERİLDİ

AFAD’ın 2022 yılında Kızılay yerine özel bir şirkete çadır ihalesi verdiği ancak bu ihalenin karşılığında tek bir çadır teslim almadığı belirtilmektedir. Olası bir afet karşısında asgari 250-300 bin çadır stoku bulunması gerektiği ifade edilen AFAD’ın 6 Şubat 2023 depremlerine 100 bin çadırı dahi olmadan yakalandığı tartışılmaktadır.”

DEPREMDEN ÖNCE KAÇ PERSONELİNİZ, KAÇ ÇADIRINIZ VARDI?

Torun önergesinde Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“5 Şubat 2023 tarihi itibarıyla AFAD’ın stoklarında bulunan çadır sayısı kaçtır? 5 Şubat 2023 tarihi itibarıyla AFAD bünyesindeki arama-kurtarma personeli sayısı kaçtır, bu personel aynı anda kaç enkaza müdahale edebilme kabiliyetine sahiptir?

KIZILAY’DAN KAÇ ÇADIR ALDINIZ, NE KADAR ÖDEDİNİZ?

AFAD’ın 2020 Ağustos-2022 Aralık tarihleri arasında Kızılay’dan çadır alımı yapmamasının gerekçesi nedir? AFAD bugüne kadar Kızılay’dan hangi tarihlerde, kaç adet çadır alımı yapmıştır, bu çadırlara alım tarihlerine göre ne kadar ücret ödenmiştir?

ÖZEL ŞİRKETE İHALE VERİP, TEK ÇADIR TESLİM ALAMADILAR

Kızılay’dan başka hangi şirketler, AFAD’dan çadır ihalesi almıştır? Bu ihalelerin her birinin bedeli nedir ve ihaleler karşılığında kaç adet çadır teslim alınmıştır? AFAD’ın 2022 yılında özel bir şirkete çadır ihalesi vermesinin ancak karşılığında tek bir çadır teslim alamamış olmasının somut gerekçeleri nelerdir?”

Gündem'den Öne Çıkan Haberler