09.02.2023

Özgür Özel Antakya'da: "Hijyen, Su, Açlık Sorunu Var; Çadır ve Seyyar Tuvaletlerin Gelmesi Lazım"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: "Antakya'da koca mahalleler göçmüş durumda... Hijyen sorunu var, su sorunu var, açlık sorunu var. Buraya gelebildiği kadar çadırın, seyyar tuvaletlerin gelmesi lazım. Antakya'ya devletin ve milletin şefkatli elinin bir an önce ulaşması lazım..."

CHP Antakya Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile birlikte; ihtiyaçların saptanması, eksikliklerin giderilmesi ve koordinasyonun sağlanması için görevli bulundukları Afet Bölgesi Hatay'dan açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şöyle konuştu:

"Antakya'dayız. Antakya Milletvekilimiz çok sayıda akrabasını ve hemşerisini kaybetti, Mehmet Güzelmansur ve İstanbul Milletvekilimiz Ali Şeker'le birlikte buradayız. Bu İnsel Apartmanı, göçtü ve altında onlarca kişi kaldı, şu anda çalışmalar artık durmuş durumda. Maalesef canlı çıkarma umudu kalmadığı için başka enkazlarda çalışılıyor, daha sonra buradan aşağıda kimse almadığı düşünülerek bir arama-kurtarma yerine enkaz kaldırma yapılacak. Bugün Antakya'yı görmeyen depremi gördüm demesin. Antakya'da koca mahalleler göçmüş durumda ve sayısını şimdiden telaffuz etmeye korktuğumuz bir kayıpla karşı karşıyayız. Ayrıca hijyen sorunu var, su sorunu var, açlık sorunu var. Öncelikle; buraya gelebildiği kadar çadırın gelmesi lazım, buraya seyyar tuvaletlerin gelmesi lazım. Az sayıda seyyar mutfak var, bunların hızla artırılması lazım. Ve Antakya'ya devletin ve milletin şefkatli elinin bir an önce ulaşması lazım. Antakya'da ilk andan bugüne kadar yaşanan şey büyük bir koordinasyonsuzluk. Yöneticilerin koordinasyonsuzluğuyla merkezi yönetimin yerel yönetimle koordinasyon kuramamasıyla karşı karşıyayız. Ayrıca vatandaşın umutsuzluğu artık öfkeye dönüşmüş durumda. Bir an önce çadır, ısıtıcı, mutfak, her türlü hijyen malzemesi ve seyyar tuvaletlerin buraya gelmesi gerekiyor."