20.11.2022

Mustafa Adıgüzel: Antik Kentin Tabanında Dinamitle Taş Ocağı

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis Bütçe görüşmelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı oturumunda konuştu. Kurul Antik Kenti, Asarkaya ve Cıngırt Kalesi ile ilgili durumu anlatan Adıgüzel şunları söyledi:

Sayın Bakan, sizleri burada senede bir kere görüyoruz. Eğer bu, daha önce verdiğimiz soru önergelerine verdiğiniz cevaplar gibi olacaksa veya biz burada sanki bir prosedürü tamamlıyormuşuz, bir resmi tamamlıyormuşuz şeklinde olacaksa hiç konuşmayalım. Ama hakikaten bu fırsatı değerlendireceksek lütfen bürokratlarınız da güzel not alsınlar. Bizim, bu talepleri millet adına konuştuğumuzu, millet adına istediğimizi bilerek davranılmasını ve çözüm üretilmesini istiyoruz.

Şimdi, benim birazdan Ordu'yla ilgili vereceğim birkaç örnek, burada sağduyu sahibi her milletvekili tarafından da zaten kabul görecek şeyler ama bunlarla ilgili neden bugüne kadar bir çözüm üretmediğinizi ve görmezden geldiğinizi de merak ediyorum tabii.

Ordu'da dünyada eşi benzeri olmayan bir antik kent var: Kurul Antik Kenti; 2300 yıl önce bir dere kenarından yukarıya, yaklaşık 500 metre yükseklikte kurulmuş bir antik kent. Şimdi, bu antik kentin dünyada eşi benzeri yok demiştim ya, yine dünyada eşi benzeri olmayan bir yöntemle, bir uygulamayla dibinin taş ocağıyla oyulduğunu görüyoruz. Bakın, insaf diyorum! Ben bununla ilgili size önerge verdim, siz bununla ilgili beni bilirkişi raporlarına ve mahkemeye havale ettiniz. Ya, bu mahkeme zaten daha önce buranın durdurulması kararını verdi. Daha sonra da bir hoca ki işbirlikçi çünkü mahkemede başka konuşuyor, telefonda ve kapalı ortamlarda başka konuşuyor. Siz işbirlikçi ararsanız, bu işleri yapmak isterseniz çok adam bulursunuz ama eğer siz bu ülkenin Kültür Bakanıysanız şunun altında dinamit patlatılmasını, bir ülkenin 2300 yıllık kültür değerinin altında dinamit patlatılmasını nasıl yorumlayacaksınız? Bu tahrip edilen alanda 2 tane de nekropol vardı, mezar.

Şimdi, bununla da kalmadı; bakın, yine bir tane de Asarkaya var. Bunun 400 metre mesafesinde taş ocağı var, Asarkaya da dinamitle patlatılıyor, yine hemen yanı ve enteresandır bu 2 firma da aynı firma. Yani, antik kentin kenarında, altıda dinamit patlatan bir anlayıştan bahsediyoruz. Burası Karadeniz'in Göbeklitepe'si, burada ilk insanlardan kalıntılar var.

Fatsa ilçemizde Cıngırt Kalesi var, burayla ilgili de bugüne kadar herhangi bir şey yapmadınız; burası da Karadeniz'in Efes'i. Aslında yapsanız mı, yapmasanız mı ben de kararsızım çünkü yaptığınız yerleri görünce isterseniz buraya dokunmayın da daha sonraki, gelecek kuşaklara kalsın diyorum.

Bu yerleşim yerleri antik Pontus Krallığı'nın şehirleri. Bu Rum Pontus'la karıştırılmasın, bu antik Pontus, Kral Mitridat'ın kentleri; 2300 yıl öncesinden bahsediyorum. Kral Mitridat, Roma ordularına uzun süre savaşarak direndikten sonra en sonunda yenildi, yaptığı son savaşın adı “İhanet”ti çünkü başta oğlu olmak üzere tüm yanındakilerin ihanetiyle şehri ve ülkesi yağmalandı. Şimdi, gelinen noktada, bu dinamitler, bu alanda çalışma yapan bu hoca dâhil hepsinin yağması da o günkü savaşı andırıyor; bu da bir ihanet. Yani, Mitridat, AKP döneminde gördüğü zulmü Roma döneminde görmedi Sayın Bakan.

Ben bütün eleştiri hakkımı burayla kullanmak istiyorum. Lütfen artık gereğini yapınız, Ordu'nun kültürel değerlerine sahip çıkınız.

Bu kadar eleştiriden sonra bir iki tane de güzel şey, teşekkür söylemek isterim. Çanakkale Tarihi Alanı'nda bazı eleştirilerimiz vardı -İsmail Bey o alanda güzel çalışmalar yapıyor, kendisine de teşekkür ediyorum- bazı eleştirilerimiz oldu, Atatürk'le ilgili bazı eksiklikler vardı; bunların da üst üste, tekrar tekrar gündeme getirilmesinden ve bir nebze olsun çözülmesinden, bazı düzenlemelerin yapılmasından dolayı da teşekkür ediyorum.

Tekrar, biraz önce bahsettiğim konularda lütfen daha sağduyulu ve Ordu açısından olumlu gelişmeler bekliyoruz.

Teşekkür ediyorum.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler