23.03.2023

Kani Beko: Islahiye ve Nurdağı İçin Uyarılar Dikkate Alınmamış!

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerle yerle bir olan iki ilçede yaşanan ihmali Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Bu olay ihmaller zincirinin yeni bir halkasıdır. Göz göre göre insanlar ölüme terkedilmiş! Sorumlular kaçamayacak, cezasını çekecek” dedi.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde yıkıma neden olan depremin ardından binlerce yurttaşımıza mezar olan şehirlerde yaşanan ihmaller ortaya çıkıyor. Gaziantep İslahiye ve Nurdağı da depremde en çok yıkımın yaşandığı ilçelerden oldu. İki ilçede yapı stokuna yönelik hazırlanan ‘riskli’ raporun önemsenmediği ortaya çıktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’na yönelttiği sorularında ilçelerde yaşanan ‘ihmali’ Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Gaziantep ilimize bağlı İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki yapı stokuna yönelik olarak 6 Şubat depreminden 40 gün önce, önemli uyarılarda bulunan bir rapor hazırlandığı ancak raporun dikkate alınmadığı bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Raporda yer alan ‘İslahiye ve Nurdağı bölgesinde bulunan yapıların yapı karakteristikleri, yapım tekniği ve malzemelerinin detaylı olarak incelenmesi için yeterli miktarda ekip oluşturularak yerinde inceleme ile risk durumu analiz edilmelidir” uyarısının dikkate alınmadığı vurgulanmaktadır. Depremin doğrudan vurduğu illerimizden ve ilçelerimizden olan İslahiye ve Nurdağı ilçelerinin yapı stokuna ilişkin hazırlanan raporun sümen altı edilerek dikkate alınmadığı bilgisi doğru mudur?” dedi.

SORUŞTURMA AÇILDI MI?

“İlgili raporda imzası bulunan ve yetkilileri uyardığı görülen şube müdürünün, pasif göreve çekilerek adeta cezalandırıldığı belirtilmektedir. Bu konuda ilgililer hakkında tarafınızca başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?” sorusuyla soruşturmanın başlatılıp başlatılmadığına yanıt bekleyen Beko, şunları da sordu: “Bu raporu göz ardı ederek, binlerce yurttaşımızın ölümüne davetiye çıkaran sorumlular hakkında tarafınızca açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Böyle bir soruşturma yoksa, bu durumun gerekçesi nedir? Deprem felaketini geride bıraktığımız bu bir aylık süreçte, koordinasyonunu yürüttüğünüz İslahiye ve Nurdağı ilçelerine kaç adet çadır ve konteynır gönderilmiştir? Yaşanan deprem felaketinin ardından, belirtilen ilçelerde bulunan yapılara ilişkin hasar tespit çalışmalarının sonucu ne olmuştur?”