06.02.2023

Gürsel Erol: "1 Bina Çöktü, 2 Kişi Enkaz Altında, Kurtarma İşlemleri Başladı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün saat 13.24’te Kahramanmaraş Elbistan’da meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede arama kurtarma çalışmalarını takip eden Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’u arayarak bilgi aldı. Erol, AFAD İl Müdürlüğü'nde; Elazığ’daki çalışmalara dair son durumu CHP lideri Kılıçdaroğlu’na şu sözlerle aktardı:

“Gelir gelmez Afet Koordinasyon Merkezi’ne geçtim. İlimizin Valisi ve Belediye Başkanı ile orada durumu değerlendirirken biz de bir depreme yakalandık. Uzun süreli bir deprem yaşandı. Yalnızca 1 binamız çöktü, 2 kişi enkaz altında. Onlarda da ses aldılar, kurtarma işlemleri başladı. Daha önceden boşaltılmış 2 bina da yan yatmış ama can kaybı yok. Elazığ’da bu depremden olumsuz etkilenmemenin nedeni burada orta hasarlı diye tanımlanan binaları bizim girişimimiz ile ağır hasarlıya çevirip konut yaptırmıştık onları da yıktırmıştık.”

“ELAZIĞ YENİ BİR RİSKE AÇIK HALE GELDİ”

Ayrıca, günün ilerleyen saatlerinde, biri polis iki vatandaşın enkaz altında olduğu yıkımın önünde konuşan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol şunları söyledi:

“24 Ocak 2020 yılında depremden etkilenen bölge. Bu binalar daha önce hafif hasarlı binalardı. Orta hasarlı binalar bizim girişimimizle, Meclis’te gündeme getirmemizle ağır hasarlı ilan edilerek yıkılmıştı. Hafif hasarlı binalarda da oturma izni verilmişti. Ama daha sonraki süreçte artçı depremler ve arkasında Maraş depreminin etkileri bu bölgede hafif hasarlı binaları ağır hasarlı hale getirdi. Onlardan birisi yıkıldı. İçerde bir polis, karı- koca vatandaşımız var. Elazığ AFAD görevlileri, gönüllü dernekleri onları kurtarmaya, çıkarmaya çalışıyorlar. Temennimiz canlı çıkarılmaları. İnşallah Allah yardımcıları olur ve sağ salim çıkarılırlar.

Bu bölge olduğu gibi riskli. Elazığ yeni bir riske açık hale geldi. Elazığ’da Maraş depreminden sonra yıkımlar olmadı ama yeni depremlerde yeni yıkımlar yaşayabiliriz. Bunun için ben AFAD Başkanı’nı, İçişleri ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’nın ilgisini, dikkatini buraya çekmek isterim. Elazığ’da bu depremde çok büyük bir olumsuzluk yaşanmadı ama Elazığ yeni risklere açık hale geldi. Bu risklerin giderilmesi için vatandaşlarımızın huzur içinde evlerine girip oturabilmesi için Elazığ’daki binaların yeni bir değerlendirmeye tabi tutulması lazım. Sanırım akşam saatlerinde diğer illerimizin milletvekilleri de Elazığ’a gelecek. Belediye Başkanımızla, valimiz ve milletvekillerimizle tekrar gündeme getirerek, bu binaları örnek vererek yeni bir incelemeyi Elazığ’da isteyeceğiz.”

Gündem'den Öne Çıkan Haberler