01.12.2023

Gamze Taşcıer: “Hata mı Yoksa Taliban Rejimi mi İthal Edilmeye Çalışılıyor?”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Gamze Taşcıer, Afganistan’dan Türkiye’ye gelen ve vatandaş olan bir şahsın, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sistemine Afganistan’da evlendiği iki kadının da eşi olarak kaydedildiği haberleri üzerine yazılı bir açıklama yayınladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşcıer’in açıklamaları şöyle:

“Yıllardır Afganistan’dan milyonlarca genç erkeğin sınırlarımızdan ellerini kollarını sallayarak, kimi zaman dorselerde, kimi zaman kamyon kasalarında kaçak olarak girdiklerini görüyoruz, biliyoruz. Biz bu sürecin Türkiye’nin demografik yapısını bozacak nitelikte bir düzensizlikle ve başıboşlukla ilerlediğini hep söyledik. Şimdi de, Afganistan’dan gelip Türk vatandaşlığı alan bir şahsın, Afganistan’dayken evlendiği iki kadının birden burada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sistemine eşleri olarak girildiğini öğreniyoruz. Habere göre, yapılan çapraz sorgulamalar da bu iki kadının ayı şahsın eşleri olarak sistemde yer aldığını gösteriyor. Bu skandalın derhal İçişleri Bakanlığınca açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz. Milyonlarca kaçak göçmen yetmedi, şimdi de kadınların insan olup olmadığının tartışıldığı, kadınların ne sokağa çıkabildiği ne okuyabildiği, hiçbir temel hakka dahi sahip olmadıkları Taliban rejimi mi ithal edilmeye çalışılıyor? Türk Medeni Kanunu çok açık bir şekilde tek eşlilik üzerine kuruludur. Bu ülkeden vatandaşlık alan herkes, bu ülkenin kurallarına, yasalarına uymak zorundadır. Egemen bir devlet olmanın en temel koşullarından biri budur. Eğer sistemde görünen bir hataysa, İçişleri Bakanlığı derhal konuyla ilgili soruşturma başlatmalı ve kamuoyuna bilgilendirme yapmalıdır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminde, bu şekilde aynı erkeğin birden fazla eşi olduğu gözüken kaç kayıt var açıklanmasını istiyoruz. Ama hata değil de bilinçli olarak Türk Medeni Kanunu çiğnenmek, yok sayılmak isteniyorsa, karşılarında on milyonlarca kadını bulurlar. Bu ülkeye kimsenin Taliban karanlığını getirmesine müsaade etmeyiz.”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Taşcıer'in İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

"Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ecz. Gamze TAŞCIER

Ankara Milletvekili

Yeniçağ Gazetesi’nde 30 Kasım 2023 tarihinde yayınlanan habere göre, Afganistan’dan Türkiye’ye gelen ve vatandaş olan bir şahsın, Afganistan kanunlarının imkân sağladığı üzere 2 eşi olduğu, ancak Türk vatandaşlığına girdikten sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sistemine 2 kadının da eşi olarak kaydedildiği öğrenilmiştir.

Bu çerçeveden hareketle,

1)Türk Medeni Kanununa göre çok eşlilik mümkün olmadığı halde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sistemine bir kişinin nasıl iki eşi olduğu girilebilmektedir?

2)Söz konusu sistem girişi ve sorumlular hakkında bir idari soruşturma başlatılmış mıdır?

3)Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sisteminde, bu şekilde aynı erkeğin birden fazla eşi olduğu gözüken kaç kayıt vardır?

4)Bir idari soruşturma başlatılmadı ise, Türkiye’de bundan sonra Türk Medeni Kanunu yerine Afganistan yasaları mı geçerli olacaktır? Türkiye’de ikamet izni olan veyahut vatandaşlık alan yabancılar, kendi doğum ülkelerinin yasalarına göre mi yaşayacaklardır?"


Gündem'den Öne Çıkan Haberler