08.12.2023

Gamze Taşcıer: “Çalışma Bakanından Yanıt Bekliyorum; Nerede Yazıyor?”

CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gölge Bakan Gamze Taşcıer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Asgari ücrette yıl içinde ikinci zam olur mu? sorusuna "Tek zam olacak. Çünkü yönetmeliğimizde de öyle. Asgari Ücret Yönetmeliğimizde yılda 1 kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık" ifadelerini kullanmasıyla ilgili açıklamaları sonrası konuyu TBMM gündemine de taşıyarak Bakan Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Taşcıer önergesinde, “Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 7. maddesinde yer alan 'ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir' ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer’in soru önergesiyle ilgili açıklaması şöyle;

“Sayın Bakanın asgari ücrete tek artış yapma kararlarına gerekçe ararken ifade ettiği, yönetmelikte yazıyor iddiasının peşini bırakmıyoruz. Önergede sorduğum sorulara millet adına yanıt bekliyorum. Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazıyor? Bu yönetmeliğin hangi maddesinde çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazıyor? Bir kere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın söylediği ifadeler hem doğru değil, hem de bir itirafı da içeriyor. AKP’nin kanun nizam tanımadığını cümle aleme ilan etmiş oluyorlar. Çünkü asgari ücreti belirleme yetkisi hem kanunda hem yönetmelikte yazdığı üzere, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nundur. Bu komisyonun emekçinin lehine bir karar alamayacak şekilde kurgulanmış olması bir yana, bu haliyle bile yetkisini gasp etmeyi kendilerine hak görüyorlar. Yönetmelik çok açık şekilde, komisyon kararının kesin olduğunu ve kararı kamuoyuna Komisyon Başkanının açıklayacağını hüküm altına alıyor. Ama bu kural göz ardı edilerek kararı Erdoğan keyfine göre açıklıyor. Bakanın söylemine göre kaç artış yapılacağına da Cumhurbaşkanı talimatıyla karar veriliyor. Sayın Bakan’dan bunun da cevabını bekliyorum, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılıyor? Keza yönetmelikte yılda tek sefer artış yapılacağına dair bir ibare var ise, 2004’te, 2007’de, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 ve 2023 yıllarında nasıl oldu da yılda iki artış yapıldı? Kanunda ve yönetmelikte açık bir şekilde yazan, “ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir” ibaresi Sayın Işıkhan için ne anlam ifade ediyor, merak ediyorum. Bakan ya yanlış biliyor, ya da milleti göz göre göre kandırmaya çalışıyor, ki ikisi de son derece vahim.”

Genel Başkan Yardımcısı Taşcıer'in TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi ise şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Prof. Dr. Vedat Işıkhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ecz. Gamze TAŞCIER

Ankara Milletvekili

Gazetecilerin tarafınıza yönelttiği “asgari ücrette yıl içinde ikinci zam olur mu?” sorusuna "Tek zam olacak. Çünkü yönetmeliğimizde de öyle. Asgari Ücret Yönetmeliğimizde yılda 1 kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık" ifadeleri ile yanıt verdiğiniz basın yayın kuruluşlarında haber olarak yer almıştır.

Bu çerçeveden hareketle,

1) Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazmaktadır?

2) Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazmaktadır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılmaktadır?

3) Eğer ifade ettiğiniz üzere Asgari Ücret Yönetmeliği’nde yılda tek sefer artış yapılacağına dair bir ibare var ise, 2004’te, 2007’de, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 ve 2023 yıllarında nasıl olmuştur da yılda iki artış yapılmıştır?

4) Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 7. maddesinde yer alan “ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir” ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir?

5) 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39. maddesinde yer alan “(…) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırları en geç iki yılda bir belirlenir.” ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir?"


Gündem'den Öne Çıkan Haberler