31.10.2022

Gamze Akkuş İlgezdi: “Devletten Umudunu Kesen Vatandaş Tefecilerin Eline Düştü”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de yüzbinlerce kişinin nasıl tefecilerin insafına terk edildiğini Adalet Bakanlığı verileriyle ortaya koydu. “Tek Adam Rejiminin Kazananları Tefeciler” adıyla bir rapor hazırlayan Dr. Akkuş İlgezdi, “Türkiye’de, milyonlarca yurttaşın kanını emerek tefecilik yapanların sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Yani devletten umudunu kesen vatandaş tefecilerin eline düşüyor. İktisadi düşünceler tarihine “Gözlerdeki Işıltı Teorisi”ni kazandıran AKP hükümeti, ‘En büyük mücadelem’ diyerek faize savaş açmıştı. Ancak Adalet Bakanlığı verileri, bu savaşı faizcilerin kazandığını kanıtlıyor. 2008-2021 yıllarında tefecilik iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulan şüpheli sayısı yüzde 79, mahkemeye sevk edilen sanık sayısı yüzde 1044, yargılama sonucunda mahkûm olan kişi sayısı yüzde 1396 arttı. Buradan şunu anlıyoruz ki; yoksulluk sınırının 23 bin 600 liraya yükseldiği Türkiye’de, geçinemeyen, borçlarını ödeyemeyen ve çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan yüzbinlerce kişi tefecilerin insafına terk edildi” dedi.

SOSYAL DEVLET BİTTİ TEFECİLİK GERİ GELDİ

Türk Ceza Kanunu’nda tefecilere verilen cezaların artırılması da suçun yaygınlaşmasını önleyemedi. Adalet Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 2009-2021 yılları arasında toplam 117.939 kişi hakkında tefecilik suçlamasıyla Cumhuriyet savcılıklarınca şüpheli sıfatıyla işlem yapıldı. Adalet Bakanlığı verilerinden yola çıkarak sosyal devletin bitirildiği ve tefeciliğin yaygınlaştığına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, şunları söyledi:

“Yasadışı yöntemleri ya da yasal boşlukları kullanan tek kuruş vergi ödemeyen tefeciler, bankaların 1 yılda aldığı faizi 1 ayda alıyorlar. Artık neredeyse her mahallede, her kahvede bir tefeci bulunuyor. Tıpkı okul köşelerinde uyuşturucu satıcıları gibi tefeciler de köşe başlarında para satıyorlar. İkinci dünya savaşının hüküm sürdüğü yıllarda bile tefecilik bu kadar yaygın değildi. AKP İktidarı döneminde ortaya çıkan yeni tip tefeciler, geleneksel yöntemlerin yanı sıra yeni ve modem yöntemler kullanıyorlar. Üstelik bu yöntemler devlet eliyle destekleniyor. Adalet Bakanlığı’na göre 2009’da 6.529 olan şüpheli sayısı 2021’de yaklaşık 2 kat artışla 11.707’ye ulaştı. Diğer bir ifadeyle 2009-2021 yılları arasında hazineyi beşli çetenin çıkarları doğrultusunda eriten AKP iktidarları gözetiminde her hafta en az 174 tefeci sosyal devletten aradığı desteği bulamayan yüzbinlerce kişinin helal lokmasına ortak oldu.”

TEFECİLER, AKP HÜKÜMETİNE DUACI…

AKP hükümetinin yanlış ekonomi politikalarının tefecilere can suyu olduğunu belirten Dr. Akkuş İlgezdi, ekonomik sıkıntıya düşen yüzbinlerce kişinin çareyi tefecilerden yüksek faizlerle borç para almakta bulduğunu ifade etti. Dr. Akkuş İlgezdi, “Adalet Bakanlığı verilerine göre krizin etkisini artırdığı 2018-2021 yılları arasında tefecilik yapanların sayısında yüzde 77 artış yaşandı. Savcılıklarda hakkında şüpheli sıfatıyla işlem yapılan 42.689 tefeciden yüksek faizle borç para alındı. Bu rakamlar korkunç rakamlar ve rakamlardan da anlaşılacağı üzere tefecilik artık gizli saklı değil alenen yapılıyor. Haliyle anaparaya işlettikleri yüksek faizle vatandaşın adeta “kanını emen” tefecilerin yolu mahkeme salonlarından geçiyor. 2006-2021 yılları arasında mahkemelerde yargılanan sanık sayısı 55.135, mahkûm olan kişi sayısı ise 34.460 olarak kayıtlara geçti” diye konuştu.

TEFECİ YAŞI 12’YE DÜŞTÜ!

Adalet Bakanlığı verilerinde tefeci yaşının 12’ye kadar düşmüş olmasına dikkat çeken Dr. Akkuş İlgezdi, sözlerini şöyle sürdürdü: “2008 yılında tefecilik suçlamasıyla sanık olan 1340 kişi varken bu sayı 2021’de 5 kat artarak 7037’ye ulaştı. Aynı şekilde yargılama sonucu mahkûm olanların sayısında da 4 kat artış yaşandı. Bu suçtan ceza alan kişi sayısı 2008’de 853 iken, 2021’de 3740’a yükseldi. 2008-2021 yılları arasında 12-14 yaş arasında 13 çocuk tefecilik yaptığı gerekçesiyle mahkemelerde sanık oldu. Sanık olan çocuklardan 8’i hakkında ise suçu sabit görüldüğü için mahkûmiyet kararı verildi.”

TEK ADAM REJİMİNİN KAZANANLARI "TEFECİLER" RAPORU


Gündem'den Öne Çıkan Haberler