02.06.2023

Faik Öztrak: “Yeni MYK, Parti Meclisi Toplantısı Sonrasında Açıklanacak”

“OLAĞAN KONGRELERLE İLGİLİ KARARI DA YENİ MYK AÇIKLAYACAK”

CHP Sözcüsü Öztrak, 25 milyondan fazla yurttaşın desteğini aldıkları 2023 seçimlerini adalet yürüyüşüyle başlayan, Millet İttifakı’nın kurulmasıyla, belediye seçimlerinin kazanılmasıyla devam eden sürecin bir devamı olarak gördüklerini belirterek, “Kimilerine göre bugün seçimden sonraki 5. gündür. Bize göre ise, bugün 9 ay sonra yapılacak, yerel seçimle ilgili mücadelenin başlamasının 5. günüdür. Samimi bir özeleştiri yaparak, yaşadıklarımızdan ders alarak, eksiklerimizi giderip yenilenerek, mücadeleye güçlü bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu üyeleri olarak teamüle ve parti usullerine uygun olarak seçimden sonra yapılan ilk Parti Meclisi toplantısından önce istifalarını sunduklarını söyleyen Öztrak, “Genel Başkanımız, yeni Merkez Yönetim Kurulunu hafta sonu yapılacak Parti Meclisi toplantısının ardından belirleyecektir” dedi.

Öztrak, dün yaptıkları MYK toplantısında Olağan Kongre takvimini de ele aldıklarını, bu kapsamda kongrelerle ilgili kararın da hafta sonu yapılacak Parti Meclisi’nde değerlendirileceğini ve yeni MYK tarafından açıklanacağını kaydetti.

Parti devleti yönetiminin ilk seçiminde, siyasi etiğin ayaklar altına alındığını ifade eden Öztrak, “Bu seçimde Erdoğan’ın vatandaşlığımızı 3 paraya sattığı, Türkçe öğrenmek zahmetine bile katlanmayan yabancılar da, Türkiye’nin kaderi ve geleceği hakkında söz söyledi. Saray Hükümetinin milletimize yalan söylediği, siyaseten ve ahlaken sakatladığı, siyaseten ve ahlaken meşru olmayan bir seçim sürecini yaşadık” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Son seçimlerden sonra yarın toplanacak Parti Meclisinden önce, son Merkez Yönetim Kurulu toplantımızı dün yaptık. 14 Mayıs’ta Milletvekili seçimi ile 28 Mayıs’ta ikinci turda tamamlanan Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdik. İlgili arkadaşlarımız, sandık güvenliği sonuçları hakkında Kurulumuzu bilgilendirdiler. Bu konuda bize verdileri bilgiler çerçevesinde, sistemik bir güvenlik açığı yaşanmadığını, vatandaşımızın oylarına sahip çıkıldığını tespit ettik. Ayrıca MYK üyemiz Bülent Kuşoğlu, seçim sürecinde yapılan harcamalar hakkında Kurulumuza bilgi verdi. 9 ay sonra yapılacak mahalli idareler seçimi ve bu seçimler öncesinde Partimizin kongre takvimiyle ilgili yapılacakları da Kurulumuzda ele aldık.

SANDIK, DEMOKRASİNİN ASGARİ GEREĞİ

Öncelikle, demokrasinin “asgari” gereği olan seçimlerde sandık başına giden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yine seçimde görev alan, milletin oyunu namus bilerek, sonuna kadar sahip çıkan, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar, sandıkları bekleyen, fedakâr sandık görevlilerimize, müşahitlerimize, okul sorumlularımıza ve tabi ki örgütümüze teşekkürü borç biliyoruz.

MİLLETE YALAN SÖYLEYEN DEVLETİ YÖNETEMEZ

Erdoğan ve Partisi, yanlış politikalarıyla milletimize yaşattıkları ekonomik sıkıntıların, artan hayat pahalılığının üstünü örtebilmek amacıyla, bir ahlaksız kampanya yürüttü. Bu kampanyada hiçbir etik sınır tanımadı. On parmağında on kara bizlere sürdü. İftira etti. Montaj olduğunu kendinin de itiraf ettiği, sahte videoları miting meydanlarında milletimize gösterdi. Devleti yönetmeye talip olan kadroların, hiçbir zaman yapmayacağı sahtekârlıklar yapıldı. Milletine yalan söyleyenler devlet yönetemez. Devletin tüm imkanları seçimde kullanıldı. Bakanlar, milletvekili adayı yapılarak seçimde aktif rol almaları sağlandı.

SİYASETEN VE AHLAKEN MEŞRU OLMAYAN BİR SEÇİM SÜRECİ

Parti devleti yönetiminin bu ilk seçiminde, siyasi etik ayaklar altına alındı. Bu seçimde Erdoğan’ın vatandaşlığımızı 3 paraya sattığı, Türkçe öğrenmek zahmetine bile katlanmayan yabancılar da, Türkiye’nin kaderi ve geleceği hakkında söz söyledi. Saray Hükümetinin milletimize yalan söylediği, siyaseten ve ahlaken sakatladığı, siyaseten ve ahlaken meşru olmayan, bir seçim sürecini yaşadık.

KILIÇDAROĞLU’NA 25,5 MİLYON OYLUK DESTEK, BİR ÖLÇÜDE KONTROL SAĞLAYACAK

Bütün bunlara rağmen, başta Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, bu seçimi kazanmak için çok çalıştık. Ama arzu ettiğimiz sonucu alamadık. Ancak, Genel Başkanımız ülkemizdeki her iki seçmenden birinin oyunu aldı. 25 Milyon 504 bin 724 yurttaşımız Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi. Muhalefetin bu desteği, vatandaşlarımızın bu desteğinin muhafazası ve arttırması, bunu hükümeti denetleme ve dengelemede kullanması, hükümetin sorumsuzluklarının, millet adına bir ölçüde kontrolünü sağlayacaktır.

CHP’NİN İSTİKAMETİNİ MİLLETİMİZ ÇİZER

Erdoğan da bunun farkındadır ve bu desteği dağıtmaya çalışmaktadır. Onun için de partimizin iç işlerine burnunu sokmaya kalkmakta, bunu da açıkça söylemektedir. İşte buna senin gücü yetmez. Yedi düvel uğraştı… Genlerinde, Kuvayı Milliye, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk olan, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine müdahale edemedi. Sen kimsin? CHP milletin partisidir, kimsesizlerin kimsesidir, CHP’nin istikametini sen çizemezsin, milletimiz çizer.

MÜCADELE YENİ BİR AŞAMAYA GEÇTİ

Dünkü toplantımızda, samimi bir özeleştiri de yaptık. Kuşkusuz bu özeleştirinin önemli bir bölümünü, hükümetin kampanya sürecinde, gerçek ötesi popülist iftira siyasetini, bu kadar pervasızca ve seviyesizce kullanmasına, aynı seviyesizlikle karşılık vermemek oluşturuyor. Biz, 25 milyondan fazla yurttaşımızın desteğini aldığımız bu seçimi, adalet yürüyüşüyle başlayan, Millet İttifakı’nın kurulmasıyla, belediye seçimlerinin kazanılmasıyla devam eden sürecin bir devamı olarak görüyoruz. 14-28 Mayıs seçimleri, mücadelenin yeni bir aşamaya geçişini ifade etmektedir. Kimilerine göre bugün seçimden sonraki 5. gündür. Bize göre ise, bugün 9 ay sonra yapılacak, yerel seçimle ilgili mücadelenin, başlamasının 5. günüdür. Samimi bir özeleştiri yaparak, yaşadıklarımızdan ders alarak, eksiklerimizi giderip yenilenerek, mücadeleye güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

MYK İSTİFA ETTİ, YENİ MYK PM’DEN SONRA BELİRLENECEK

Bu sürece destek olmak amacıyla, dün yapılan MYK toplantısında, Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz, teamüle ve partimizin usullerine uygun olarak, seçimden sonra yapılan ilk Parti Meclisi toplantısından önce, Genel Başkanımıza istifalarını sunmuşlardır. Genel Başkanımız, yeni Merkez Yönetim Kurulunu hafta sonu yapılacak Parti Meclisi toplantısının ardından belirleyecektir. Mevcut MYK üyeleri, işlerin aksamaması adına, yeni MYK üyeleri belirlenene kadar görevlerine devam edeceklerdir.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİNİN DESTEĞİYLE DEĞİŞİM BAŞLADI, BUNUN ÖNÜNDE KİMSE DURAMAZ

Yine dünkü toplantımızda Olağan Kongre takvimini de ele aldık. Bu kapsamda kongrelerle ilgili karar da hafta sonu yapılacak Parti Meclisi’nde değerlendirilecek. Bu değerlendirmeleri de dikkate alarak, yeni MYK’mız, bunun kararını verecektir. Önümüzdeki süreç zorludur. Sadece ekonomik açıdan değil, demokrasimiz ve hukuk devleti açısından da… Bunun ilk işaretleri de görülmeye başlanmıştır. Genel Başkanımıza yönelik fezleke tehditleri, Belediye Başkanlarımızı görevden alma imaları, televizyonlara başlatılan RTÜK incelemeleri, Gezi’nin 10. yılını ananlara çok sert polis müdahaleleri, Türkiye Belediyeler Birliği’ni Sarayın bahçesine çeviren kararlar, AKP’li Belediye Meclis üyelerinin gazetecilere saldırması, havuz gazetelerinde eski milletvekillerinin, internet sansüründen, muhalifleri hapsetmeye kadar uzanan tehdit listeleri… Ama bunların hiç biri bizi yıldıramaz, korkutmaz. 28 Mayıs’ta, Türkiye’de her iki kişiden birinin desteğiyle, büyük bir değişim başlamıştır. Bu, önünde duranların ayaklarını yerden kesecek bir çığdır. Her adımda artacak, büyüyecek, engellenemez hale gelecektir. Bugün değilse yarın, millete eziyetin merkezi Saray rejimi, haktan, hukuktan, adaletten, daha fazla refahtan yana olanların gücüyle, son bulacaktır. Türkiye’nin önünde yepyeni bir ufuk açılacaktır. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.