02.03.2024

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel Osmangazi'de: “Murat Kurum’dan Daha Seviyesiz Aday Görmedim”

“ERDOĞAN, KURUM’U ÇEK PİNOKYO’YU ADAY GÖSTER”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un, ‘31 Mart’ta seçilmesi durumunda Gazzeli'lerin sevineceğini ve buraya yardım yapacaklarını’ söylemesine tepki gösterdi. Özel, “Murat Kurum’dan daha seviyesiz, daha siyasetin acemisi, insanların aklını hafife alan bir belediye başkan adayı görmedim. Gazze’de, Filistin’deki çocuklara yardım yapmak için 31 Mart’ta belediyeyi AKP’nin kazanması gerekiyorsa vay bizim halimize. Vay Filistin’in haline. Yazıklar olsun Murat Kurum’a, Recep Tayyip Erdoğan’a” dedi. Erdoğan’a çağrıda bulunan Özel, “Bugün son gün. Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum. Murat Kurum’u çek, İstanbul’a Pinokyo’yu aday göster. Daha inandırıcı olursun, daha dürüst bir adayın olur, daha samimi bir adayın olur” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Bursa’da CHP Osmangazi İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Özel, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “İki gün önce hemen arkamızda, Ulu Cami’mizin önünde Osmangazi İlçe Binamızın açılışı için toplanmış kalabalık belli bir noktaya gelince, otobüsün üstüne çıkıp oradan hitap edip mini bir miting gerçekleştirmiştik. O kalabalıkla beraber de kurdelemizi otobüsün üzerinden kestik. Ardından da İstanbul’daki bir televizyon programı için hızla Bursa’dan ayrıldık. Ama benim biliyorsunuz, kurultayda verilmiş bir sözüm var. Bir ilçede, bir ilde çalışma yapıyorsak orada baba ocağında bir çay, bir kahve içmeden olmaz. Osmangazi İlçe Binamız da yenilenmişti. İstanbul’dan Manisa programına doğru bugün geçerken havayoluyla değil karayolu ile geçmeyi tercih ettik. Osmangazi İlçe Başkanımızı, ilçe yönetimimizi ziyaret ettik. Sabah kahvemizi Osmangazi’deki baba ocağımızda, baba evimizde, Atatürk’ün evinde içtik. İl başkanımız, il yöneticilerimiz, büyükşehir belediye başkan adayımız, Osmangazi Belediye Başkan adayımızla, gençlik ve kadın kollarımızın kıymetli yöneticileri ile hem Osmangazi ve Bursa Büyükşehir seçimlerini değerlendirdik, hem de yenilenen Osmangazi İlçe Binamızı gezme imkanı oldu” dedi.

“HERKESİ BİR ÇAYIMIZI İÇMEYE DAVET EDİYORUM”

Özel, “Ben CHP’nin ilçe binalarının görünür olmasını, il binalarının görünür olmasını ve partimize layık olmasını çok önemsiyorum. Çünkü boşuna söylenmiş bir söz değildir baba evi. CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partidir. Kuruluş tarihi olarak da Sivas Kongresi’nin 1919’da, 4 Eylül günü toplanan Sivas Kongresi’ni işaret etmektedir. Öyle olunca Atatürk’ün kurduğu partinin ilçe başkanlıkları, il başkanlıkları kendisine ve partimize layık olmak durumundadır. Bugün ilçe başkanımızı, yönetimini, önceki başkanlarımızı, yöneticilerini, katkı sağlamışlar başkanım teker teker kendilerine teşekkür etti. Ben de kutluyorum. Bütün Bursalıları, Osmangazi’deki herkesi CHP’nin Osmangazi’deki baba evine, bir çayımızı içmeye davet ediyorum. Tarif nasıl, adres nasıl derseniz dünyanın öbür ucundan tarif etsek elinizle koymuş gibi bulursunuz. Bursa’da Ulu Cami’nin tam karşısında CHP’nin ilçe başkanlığı” ifadelerini kullandı. Özel, şunları söyledi:


“KURUM’UN AÇIKLAMALARI UTANMAZLIK, RİYAKARLIK, SAHTEKARLIK”

“Bir yandan yoğun bir seçim temposu içindeyiz, bu tempo içinde sürekli gelişmeler oluyor. Gazeteci arkadaşlar soruyorlar. İnsan utanç duyuyor, hicap duyuyor. Dün Murat Kurum 31 Mart seçimlerinin sonucunu Gazzelilerin beklediğini, Filistinlilerin beklediğini, Batı Şeria’nın beklediğini, 31 Mart seçim sonuçlarında Gazze’nin umutlanacağını söyleyip, kendisi kazanırsa Gazze’ye insani yardımda bulunacağını, bu yüzden Filistinli çocuklar için 31 Mart seçiminin önemli olduğunu söylemiş. Bir tarafı utanmazlık, bir tarafı riyakarlık, bir tarafı sahtekarlık, bu kadar ucuz siyaset olmaz, olmaz olsun. Bir kez daha gördüm ki bu Murat Kurum İliç felaketinin müsebbibi ya. Olamayacak ama Allah göstermesin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olsa İstanbul’un felaketi olur. Böyle bir zihniyet olmaz. Bir yandan Tayyip Erdoğan diyor ki ‘Gazze’deki çocuklara yardım yapamadık, mahcup olduk’. Türkiye’nin, bütün belediyelerimizin, Kızılay, AFAD’ın tırları Refah Sınır Kapısı’nda duruyor, bu hükümet, bu Tayyip Erdoğan bu kadar İsrail ile iyi ilişkiler geliştirmiş olmasına rağmen Refah Sınır Kapısı’ndan Filistinli çocuklara yardım ulaştırmayı başaramıyor. Filistinli çocukların yardımına gidememenin sorumlusu hükümet, bu diyor ki, ‘Beni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçerseniz ben Filistinli çocuklara yardım edeceğim.’ Bu kadar insanların aklını alaya alan, yaptığı işi hafife alan, bu kadar riyakarlıkla bir şey yapmaya çalışan ikinci bir belediye başkan adayı bırakın İstanbul, Marmara’yı Türkiye’deki 1300 seçim bölgesinde yoktur. Murat Kurum’dan daha seviyesiz, daha siyasetin acemisi, insanların aklını hafife alan bir belediye başkan adayı görmedim. Gazze, Filistin’deki çocuklara yardım yapmak için 31 Mart’ta belediyeyi AKP’nin kazanması gerekiyorsa vay halimize. Vay Filistin’in haline. Yazıklar olsun Murat Kurum’a, Tayyip Erdoğan’a.”

“MURAT KURUM DİYE BİR ÇAPSIZ”

“Geçen seçimlerde de ‘Oyu Binali Beye mi vereceksiniz, Sisi’ye mi vereceksiniz’ diyordu. O gün Sisi ile düşmandı, Ekrem Bey’e Sisi diyordu. Daha 1 ay olmadı, gitti Sisi’nin elini sıktı, yüzünü öptü, kardeşine sarılır gibi sarıldı. Şimdi soralım, kim Sisi, Sisi nerede? Şimdi Sisi kim oldu? Geçen seçimlerde Ekrem Bey’den oy almak için Sisi’nin yapmış olduğu yapıyı Ekrem Bey’e yakıştırıp, Ekrem Bey’i şeytanlaştırmaya çalışıyordu. Şimdi Sisi ile ahbap oldu. Ekrem Bey’in karşısına Murat Kurum diye bir çapsızı böylesine bir samimiyetsizi, böylesine bir istismarcıyı ve bu kadar kolay yalan söyleyen birisini koymuşlar. Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye yerel seçimlerde verebilecek hiçbir şeyi olmamasının kanıtı İstanbul’daki adayının Murat Kurum olmasıdır. Sen İstanbul’a Murat Kurum’u layık görüyorsan, Murat Kurum da ‘31’inde kazanırsak Filistin’deki çocuklara yardım yapacağız’ diyorsa, daha bundan sonra söyleyecek bir şey yoktur. Ben Tayyip Erdoğan’ın yerinde olsam, buradan sonra, bugün adayı çekmek için son gün. Ben bu adayı Tayyip Erdoğan’ın yerinde olsam çeker alırım. Murat Kurum orada duracağına oraya bir tane Pinokyo koysa Murat Kurum’dan daha inandırıcıdır. Bugün son gün. Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum. Murat Kurum’u çek, İstanbul’a Pinokyo’yu aday göster. Daha inandırıcı olursun, daha dürüst bir adayın olur, daha samimi bir adayın olur.”

“SOKAĞIN GÜNDEMİ EKONOMİK KRİZ”

Özel, emeklilerin durumuna ilişkin bir soru üzerine, “Maalesef yerel seçimlerde bir tane gündem var. Bakın burası Bursa’nın sokağı, burası Osmangazi, arkamızda Ulu Cami var. Kozahan var. Buradan Bursalılar geçiyor. Buranın gündeminde ekonomik kriz dışında bir şey yok. Hayat pahalılığı, zam dışında bir şey yok. Burada emekliler yürüyor, onlara 10 bin lirayı reva görüyor Tayyip Erdoğan. Daha dün açıkladı Türk-İş, açlık sınırı 16 bin 200 lira. Yani emekli 10 bin lira alacak, tek başına yaşıyor bile olsa açlık sınırının 6 bin lira altında yaşayacak. Bu büyük bir haksızlıktır. Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundum, tekrar bulunuyorum. 10 bin lirayı 17 bin 2 lira olan asgari ücret düzeyine derhal çıkarmalıyız. Ben diyorum ki en düşük emekli maaşını asgari ücret yapalım. O diyor ki ‘Bunu böyle yaparsam çalışanlara maaş ödeyemem.’ Bak emekli ile çalışan karşı karşıya değildir. Yan yanadır. Yarın da bu çalışanlar emekli olacak. Bu emekliler de bu memleket için çalıştılar. Yıllarca çalıştılar. Herkes bir gün emekli olacak. Onları karşı karşıya getirmek, büyük bir haksızlıktır. Gerçekten emeklinin halinden anlamamaktır. Sen dünyanın en pahalı arabalarına para buluyorsun. Dünyanın en pahalı 10 makam arabasından 2’si birden bunda. Avrupa’da en pahalı makam aracına binen lider Recep Tayyip Erdoğan. Onun arabası diğer liderlerinkinden pahalı ama Tayyip Erdoğan’da aynısından 2 tane var Avrupa’da. Dünyada 13 tane uçağı birden olan Cumhurbaşkanı yok. Dünyanın en pahalı uçağına para buluyor. En pahalı makam arabasına, dünyanın en pahalı sarayına para buluyor, uçan saraya para buluyor, yüzen saraya para buluyor, kışlık saraya para buluyor, yazlık saraya para buluyor. Emekliye para bulamıyor” yanıtını verdi. Özel, şunları kaydetti:

“BEŞLİ ÇETEDEN VERGİYİ AL EMEKLİYE VER”

“Erdoğan’ın beşli çeteye bulduğu parayı emekliye bulamamasını emeklilere şikayet ediyoruz. Erdoğan’ın saray müteahhitlerine bulduğu parayı emekliye bulamamasını emeklilere şikayet ediyoruz. Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Bugün 0,6 asgari ücret. Erdoğan geldiğinde emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu, bugün emekli maaşı 2,5 çeyrek altın alıyor. Erdoğan, geldiğinden beri emeklilerin cebinden her ay 5,5 çeyrek altın aldı. Erdoğan geldiğinde 8 çeyrek altın alan emekliye söylüyorum. Bugün 8 çeyrek altın alsan nasıl geçinirsin, şimdi nasıl geçinemiyorsun? Çok net olarak ifade etmek isteriz, Emekli Kart’a ihtiyaç var. Emeklilerin kartına aradaki 7 bin 2 liranın hemen yüklenmesine ihtiyaç var. Bunun için de çok büyük bir paraya değil, 780 milyar liraya ihtiyaç var. Hesabı yanıltıp 1,4 trilyon diyor, bu gerçeği yansıtmamaktadır. Erdoğan’ın sadece İliç’teki ve Türkiye’deki bütün madencilerin, iş adamlarının, holdinglerin ödemeleri gerekip de ödettirmediği vergi emekliye lazım olan paraya yetmektedir. Gel İliç’teki katil firma Anagold’dan vergiyi al. Holdinglerden, beşli çeteden vergiyi al emekliye ver kardeşim. İşte kaynak sana ortada. Affettiğin vergileri affetmesen, vazgeçtiğin vergilerden vazgeçmesen, zenginin zenginliğine zenginlik katmasan emeklinin sofrasına ekmek, et katarsın, süt katarsın, sobasına odun atarsın, doğalgazına para bulursun. Bu yüzden ben bu seçimin sokaktaki gündemini konuşuyorum. O da emekli, çalışan, kent yoksulluğudur. Biz bütün emeklileri 31 Mart’ta oy kullanırken size para bulamayan Erdoğan’a hesap sormaya davet ediyoruz. Ben bütün işçileri 31 Mart’ta oy kullanırken sizi açlığa, yoksulluğa iten Erdoğan’a hesap sormak üzere oy kullanmaya davet ediyorum. Ben esnafı, çiftçiyi, mağdurları, bütün işsizleri 31 Mart’ta bu iktidara güçlerini göstermeye, bu iktidardan hesap sormaya davet ediyorum.”

“BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSALILARIN OLACAK”

“Son sözüm şudur, Bursa’dayız, Osmangazi’deyiz, Osmangazi’de de Bursa Büyükşehir’de de seçim çok iyiye gitmektedir. Ben Osmangazi’ye 2 gün önce geldim. Bugün gelip ilçe başkanlığımızda çay içmek, ziyaret etmek için geldim. 1 Nisan günü sabahleyin, Ankara’da da Manisa’da da olsam mazbatayı ne gün alırlarsa ertesi günü başkanımın kahvesini içmeye Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gidiyorum. Osmangazi İlçe Başkanım beni çok yakından tanır. İl başkanım tanır. Bir söz verdim mi tutarım. Bugün nasıl sözümü tuttuysam, 4 Nisan’daysa mazbata, 5 Nisan’daysa 6 Nisan, mazbatanın ertesi günü önce geleceğim Osmangazi’de Erkan Başkanın çayını içeceğim. Onunla birlikte, bütün örgütümüzle birlikte sade kahve içmeye, Bursa Büyükşehir Belediyesine gidiyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursalıların olacak. Bakın ben Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gittiğimde, yakasında CHP rozeti görmeyeceğim. Ne var, ay yıldızlı al bayrak var. Neden, bütün partilerin. Mustafa Bozbey, CHP’lilerin belediye başkanı olmayacak, AK Parti’nin de kızgını, küskünü var. MHP’lilerin de var. Bütün Bursa’nın belediye başkanı olacak. Bizim ittifakımız Türkiye İttifakı, rengi kırmızı beyaz. Bursa’nın ittifakının adı Bursa İttifakı, rengi yeşil beyaz.”


CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL BURSA’DA

Gündem'den Öne Çıkan Haberler