08.08.2022

CHP'den Çocuk Yoksulluğu Raporu

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ: “CHP İKTİDARINDA HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’nin acı gerçeği çocuk yoksulluğunu, kaleme aldığı bir raporla ortaya koydu. TÜİK’in saptırdığı, eksik açıkladığı rakamların dahi çocuk yoksulluğunu gizleyemediğini söyleyen Akkuş İlgezdi, “İktidar “En az 3 çocuk” söylemiyle çocuk yapmayı teşvik ederken, çocukların yoksulluğu için hiçbir şey yapmadığı, sağlıksız koşullarda, gıdaya ve gerekli hizmetlere ulaşamayan çocuk yoksulluğuna neden olmaktadır. 7 milyon 436 bin evladımız, yanlış politikalar nedeniyle yoksul. İhtiyaç duydukları şekilde sağlıklı büyüyemiyor. Cumhuriyet Halk Partisinin ve Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dilinden düşürmediği ilk sözümüz şudur: CHP iktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir. CHP ülkeyi kurtaran ve kuran parti olarak çocuk yoksulluğunu tarihin sayfalarına gömecek. Ülkemizin gelirlerini yandaşlar için değil çocuklarımız ve vatandaşlarımız için harcayacak” dedi.

ÇOCUK YOKSULLUĞU RAPORU

ERDOĞAN ETKİSİ: 3 ÇOCUKTAN 1’İ YOKSUL!

2022 itibariyle Türkiye nüfusunun yüzde 27’sini çocuklar oluşturuyor. Türkiye’de her 3 çocuktan 1’inin aşırı yoksulluk içinde hapsolduğuna, sefalet ve sömürü çarkı arasında yaşama tutunmaya çalıştığına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, çocuk yoksulluğunu, suça sürüklenen çocukları, çocukların yaşama, büyüme ve gelişme süreçlerini rakamlarla anlattı. Akkuş İlgezdi’nin kaleme aldığı rapordan çarpıcı tespitler ise şöyle:

ÇOCUK YOKSULLUĞU YÜZDE 8 ARTTI

Tek adam rejiminin çocukları felakete sürükleyen bir yoksullaşma dalgası yarattığına dikkat çeken Akkuş İlgezdi, “2017 yılında 6 milyon 893 bin olan yoksul çocuk sayısı Erdoğan rejimine geçişle birlikte yüzde 8 artarak, 2021 yılında 7 milyon 436 bine ulaştı. Türkiye’nin kaynaklarını 5’li çetenin emrine sunan, para musluklarını sonuna kadar yandaş havuzuna akıtan, halkın alın terini naylon vakıflar aracılığıyla yurt dışına transfer eden Erdoğan rejimi 2017 yılından bugüne her hafta yoksullar ordusuna 2 bin yeni çocuk ekleyerek ülkenin geleceğini kararttı” dedi.

TSK’DAN 19 KAT BÜYÜK YOKSULLAR ORDUSU

Haziran 2022 verilerine göre yoksulluk sınırının 20 bin lirayı geçtiğini belirten Akkyş İlgezdi, “TÜİK’in makyajlı verilerine göre 2021 yılında geliri 19 bin liranın altında olan 23 milyon 789 bin yoksul bulunuyor. “Ben ekonomistim” diyerek tüm yetkiyi elinde toplayan ve yılda 1 milyon 200 bin lira maaş geliri olan Erdoğan, bugün mevcudu 390 bin 960 olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nden tam 19 kat daha büyük bir yoksullar ordusu yaratarak, sefalet düzeninin de başkomutanı oldu” diye konuştu.

ÇOCUKLAR SUÇA SÜRÜKLENİYOR

CHP’li Akkuş İlgezdi, Erdoğan iktidarının yarattığı ekonomik, ahlaki ve sosyal tahribatın en çok çocukları etkilediğini ifade ederek, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Yasama-yürütme-yargı yetkisini tek elde toplayan Erdoğan, çocukların “yaşama-gelişme-büyüme” haklarını ortadan kaldıran politikalarda ısrar ediyor. Yoksulluğun pençeleri bir aileye uzandığında, çocuk haklarının da yaygın biçimde ihlal edilmesine yol açıyor. Suç verileri kara tabloyu gözler önüne seriyor. 2009-2020 yıları arasında 18 yaşından küçük 88 bin 741 çocuk ceza infaz kurumuna girdi. Bu çocukların yüzde 15’ini yani 13 bin 376’sını 15 yaşından küçükler oluşturdu. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği 2014’ten sonra suç işleyerek ceza infaz kurumuna giren çocuk sayısında yüzde 35 artış yaşandı. Ayrıca 2009-2020 yılları arasında ceza infaz kurumuna giren toplam çocuk sayısının yüzde 85’i yani 75 bin 345’i Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiği döneme denk geliyor.”

2009-2020 ARASI ÇOCUKLARIN CEZAEVİNE GİRİŞİ % 841 ARTTI

“İktidarın geleceksizleştirme politikalarının sonucu olarak 22 milyon 738 bin 300 çocuğun yüzde 33’ü yani 7 milyon 436 bini derin bir yoksullukla karşı karşıya kaldı. Bu veri Tek Adam Rejimi idaresi altında yönetilemeyen Sosyal koruma kalkanını kuvvetlendirmek yerine, yoksulluğu yönetmeye çalışan iktidar, suça sürüklenen çocuk sayısını da doğrudan arttırıyor. Çocuklar yoksulluğun pençesine itildikçe, suç işlemeye meyilli hale geliyor. Türkiye’de 2009-2020 yılları arasında ceza infaz kurumuna giren çocuk sayısında yüzde 841 artış yaşandı. Yoksulluk sorununu çözmeyen iktidar çocuklarımızı suça itiyor.”

Gündem'den Öne Çıkan Haberler