01.04.2023

CHP Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın İftar Programına Katıldı

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu:

-“Fotoğraf çektirmek isteyenler vardı, salon kalabalıktı, yerdeki seccadeyi görmedim. Şimdi o kare üzerinden operasyon yapıyorlar. Açıkça söyleyeyim, ben onların operasyonunu umursamam. Ben samimi olarak üzgünüm, bunu ifade edeyim. Ben, ailem, eşim, çocuklarımız asla ve asla hiçbir kutsala saygısızlık etmez, bunu da bilmenizi isterim. Hem bu benim hayat tarzıma, hayat görüşüme ve varoluşuma aykırı. Böyle iftiralardan, operasyonlardan siz samimi Müslümanlara sığınıyorum”

-“Adaletin bu topraklara gelmesi için, adaletin sağlanması için altı lider bir aradayız ve bu ülkeye bedeli ne olursa olsun adaleti mutlaka ama mutlaka getireceğiz. Hepimiz söz verdik, sözümüzün arkasında da duracağız”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığınca Yenikapı’da düzenlenen İftar Buluşması programına katıldı.

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Efendim hepinize en içten sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Allah dualarımızı kabul etsin, inşallah bu güzel ülkemiz huzur içinde bir geleceğe hazırlanmış olur.

Değerli kardeşlerim, başlangıçta bir düşüncemi ifade ederek sözlerime devam edeceğim. Dün akşamdan bu yana, saldırı malzemesi ettikleri fotoğraf karesi ile ilgili sadece iki kelam edeceğim. İftar organizasyonuna katıldığımız restoranda oldu bu olay. Fotoğraf çektirmek isteyenler vardı; ben kimseyi kırmam, öyle bir alışkanlığım da yoktur, öyle de yetişmedim, herkesi kucaklarım, herkese saygı duyarım. Fotoğraf çektirmek isteyenler vardı, salon kalabalıktı, yerdeki seccadeyi görmedim. Şimdi o kare üzerinden operasyon yapıyorlar.

Açıkça söyleyeyim, ben onların operasyonunu umursamam. Ben samimi olarak üzgünüm, bunu ifade edeyim. Ben, ailem, eşim, çocuklarımız asla ve asla hiçbir kutsala saygısızlık etmez; bunu da bilmenizi isterim. Hem bu benim hayat tarzıma, hayat görüşüme ve varoluşuma aykırı. Böyle iftiralardan, operasyonlardan siz samimi Müslümanlara sığınıyorum ve sözlerime yeniden başlıyorum.

Güzel konuşmalar oldu. Değerli dostlarım, İslamiyet hangi tarzda yönetildiğinizle değil nasıl yönetildiğinizle ilgilidir. Şöyle veya böyle değişik yöntemler olabilir ama nasıl yönetildiğiniz önemlidir. Bizim inancımızda, bizim demokrasi anlayışımızda yönetimin temelini adalet oluşturur. Adaletin olmadığı bir yerde huzur olmaz. Adaletin olmadığı bir yerde Sayın Karamollaoğlu‘nun ifade ettiği gibi kucaklaşma olmaz. Adaletin olmadığı bir yerde bereket olmaz. Devletin dini adaletse her birimiz tek tek adalet için mücadele etmek zorundayız ve adaleti bu topraklara getirmek zorundayız. Bugün yaşadığımız problemlerin tamamı adaletsizlikten kaynaklanıyor. Adalet dediğiniz sadece mahkeme salonlarında tecelli etmiyor. Eğer kul hakkı yeniyorsa büyük bir adaletsizlik var demektir ve ona karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumamız gerekiyor. Vicdanımızın en azından tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruma yönünde tecelli etmesi gerekiyor, vicdanımızın bu yönde bize bir şeyler söylemesi gerekiyor. Adalet kavramı sıradan bir kavram değil, yüce Mevlana, ‘adalet bir kutup yıldızı gibidir, bütün kâinat onun etrafında döner’ der. Dolayısıyla adaletin bu topraklara gelmesi için, adaletin sağlanması için altı lider bir aradayız ve bu ülkeye bedeli ne olursa olsun adaleti mutlaka ama mutlaka getireceğiz. Hepimiz söz verdik, sözümüzün arkasında da duracağız.

Adalet aynı zamanda beytülmale el uzatmamaktır. Beytülmale el uzatanlar adaleti getiremezler, adaleti sağlayamazlar. Toplanan her kuruş verginin hesabını vermeyenler adaleti getiremezler, adaleti sağlayamazlar. 2 bin 400 yıl önce söylenen bir şey var, önemli bir bilge söylemiş, ‘devleti yönetenler eğer zenginleşmişse o süreç içinde, onlar vatandaşın hakkını hukukunu değil kendim o varlıklarını korurlar.’ Biz vatandaşın hak ve hukukunu kim olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan koruyacağız.

Değerli dostlarım; Sayın Karamollaoğlu, ‘herkesle kucaklaşacağız’ dedi. Evet, herkesle kucaklaşacağız, herkesle barışacağız; kamplaşmaktan değil beraber olmaktan, kucaklaşmaktan yana bir politika izleyeceğiz. Temel hedefimiz budur. Yine önemli bir şey daha ifade etti, ‘siyasi partiler birbirine düşman değildir’ diye; evet biz kararı şöyle verdik, düşman değil, hasım değil, iyilikte yarışacağız. Birlikte yarıştığımız zaman Türkiye’ye huzuru, Türkiye’ye bereketi getireceğiz, bunun da bilinmesini isterim.

Değerli kardeşlerim, aklımızı kullanmak kadar değerli bir şey yoktur. Yüce Yaradan sorar, ‘aklınızı kullanmıyor musunuz’ diye. Akıl adalet için çalışmalı, birlik için çalışmalı, beraberlik için çalışmalı; kutuplaşma için değil tam tersine sofralarda bereket için çalışmalı. Halil İbrahim Sofrası sadece burada değil, Anadolu coğrafyasının her yerinde olmalı, yurtdışında da olmalı, oradaki kardeşlerimiz için de olmalı. Eğer bir kardeşimiz bu topraklarda yatağa aç giriyorsa şunu düşünmeliyiz: 85 milyonumuz aç demektir.

Herkesin karnının doyduğu, her evde huzurun olduğu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Rahmetli Erbakan’ın çok sık söylediği bir cümle vardı, onunla bitireyim isterseniz; ‘Hakk gelecek ve bâtıl zail olacak’, herkes buna inansın. Hakkı, hukuku ve adaleti, ne pahasına olursa olsun bu güzel ülkeye beraber getireceğiz.

Hepinize en içten sevgilerimi saygılarımı sunuyorum, Allah’a emanet olun.

CHP GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SAADET PARTİSİ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI İFTAR PROGRAMINA KATILDI

Gündem'den Öne Çıkan Haberler