21.04.2023

CHP Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu Besni’de: "Kul Hakkı Yiyene Oy Vermeyin, Size Hesap Verene Oy Verin"

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bunlar Beşli Çete’ye çalışır, Bay Kemal halka çalışır, sizin için çalışır. Yapacağınız tek şey var, tek şey var; sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun, vicdanınızın sesini dinleyin. Allah aşkına ya kul hakkı yiyenlere bir daha oy vermeyin ya! Kul hakkı yiyene oy vermeyin, size hesap verene oy verin.” dedi.

Bayramın ilk gününde afet bölgesi Adıyaman’da bulunan CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk olarak Adıyaman Belediyesi Mezarlığı'na giderek depremde yaşamını yitiren yurttaşların mezarlarını ziyaret etti, mezarlara karanfil bırakarak dua etti. CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Halil İbrahim Sofrası Buluşması’nda depremzedelerle birlikte kahvaltı yaptı. Ardından depremin büyük yıkıma neden olduğu Gölbaşı ilçesine giden CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, buradan Besni ilçesine geçti.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu, Adıyaman’ın Besni ilçesinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bayramınız mübarek olsun. Bayramın ilk günü Besni’de olmaktan son derece memnunum. Şurada yazıyor; ‘Sana söz, 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım’. Allah şahittir ki 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Ayrım yapmayacağım, ayrılık gayrılık olmayacak, her yerde huzur, her evde bereket olacak. Her insanın mutlu olduğu, güzel yaşadığı bir Türkiye’yi inşallah yeniden inşa edeceğiz. Kavgasız bir Türkiye, birbirine kin duymayan bir Türkiye, güzel bir Türkiye’yi beraber inşa edeceğiz.

Besni deyince aklıma sizin meşhur üzümünüz geliyor, ben ona Türkiye hurması diyorum, oldukça güzel sadece sizin değil bütün Türkiye’nin, dünyanın bildiği güzel üzümünüz var, o nedenle Besni’nin bu ülke bu bölgede ayrı bir önemi de var.

Bereketli toprakları var ama o topraklarda su yok. Sözüm söz, Besni‘ye söz, o su mutlaka o ovalara gelecek. Yapamadılar, yapacağız yapacağız. Size gelince para yok Beşli Çete’ye gelince dünyanın parası var. O Beşli Çetelerden paraların tamamını alacağım, Besni‘ye getireceğim Urfa’ya getireceğim, Adıyaman‘a getireceğim. Bu bölgede herkesin kazandığı, herkesin huzur içinde yaşadığı bir kenti bir dünyayı yaratacağız inşallah. Beraber yapacağız bunu, göreceksiniz.

Sulama kanalları yok, onun farkındayım, onu biliyorum. Şanlıurfa’ya gittim, çiftçiler şikâyet ediyorlardı, ‘Kuyudan su çekiyoruz, dünyanın elektrik parası, ödeyemiyoruz.’ Geliyorlar, elektrikleri kesiyorlar, üretemiyorlar… Onlara şunu söyledim, ‘Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını bize verin, bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğim’ dedim. Aynı şeyi Besni için de söylüyorum, Besni’nin belediye başkanlığını bize vereceksiniz, bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğim, bütün çiftçilere.

Nerede başkanımız, Başkan gel şöyle, şöyle gel.

Bakınız bana dediler ki, ‘Vay efendim çiftçiye elektriği nasıl bedava verirsin?’ Ya güneş enerjisinden elektrik elde etmek için petrole ihtiyaç yok, doğalgaza ihtiyaç yok, kömüre ihtiyaç yok. Allah’ın güneşi var, o da bedava. Biz güneşe dolar mı ödüyoruz, güneşten bize fatura mı kesiliyor? Hepsi bedava, hepsi. Yapacağım, göreceksiniz Allah’ın izniyle yapacağım ve ondan sonra bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğiz. Hiç çekinmeden, hiç korkmadan bunu yapacağız.

Bağlantı yollarının yapılmadığını da gayet iyi biliyorum, onu da söylediler. Yapamazlar bunlar, bunlar Beşli Çete’ye çalışır, Bay Kemal halka çalışır, sizin için çalışır. Yapacağınız tek şey var, tek şey var; sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun, vicdanınızın sesini dinleyin. Allah aşkına ya kul hakkı yiyenlere bir daha oy vermeyin ya! Kul hakkı yiyene oy vermeyin, size hesap verene oy verin.

Çoluk çocuğunuzun perişan halini ben biliyorum; torpili olan giriyor, torpili olmayan giremiyor. O torpili de bitireceğim, o torpili de. Gençlere sözüm var, bütün gençlere sözüm var, kimsenin hakkını hukukunu birisine yedirmeyeceğim, kimsenin.

100 bin öğretmen atama sözüm var bu sene. Allah nasip ederse iktidar olduğumuzda 100 bin öğretmen atamasını yapacağız. Bütün köylerdeki okulları yeniden açacağız.

Onlar kendilerine çalıştılar, Beşli Çetelere çalıştılar. Beşli Çeteler dünyanın engelini çıkarıyor, Beşli Çeteler dünyanın iftirasını atıyor, Bay Kemal Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasın diye. Ben, milletime güveniyorum, inanıyorum. Sizin iradeniz ile oturacağız. Kimseye, hiç kimseye minnet etmeyeceksiniz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğim. Herkesin huzur içinde yaşamasını isterim.

Bakın dışarıdan getiriyorlar. Buğday dışarıdan, arpa dışarıdan, et dışarıdan, canlı hayvan dışarıdan yulaf dışarıdan, nohut dışarıdan… Ya bizim bereketli topraklarımız var, niye bize etmiyoruz? Çiftçiyi toprağa küstürdüler, çiftçi ile toprağı barıştıracağım. Çiftçi üretecek, çiftçi kazanacak, herkesin karnı doyacak. Hiç endişe etmeyin.

Devletin dini adalettir, ben bunu çok iyi biliyorum. Adaletsiz bir dünya olmaz. Yüce Yaradan kâinatı adalet üzerine inşa etmiştir. O nedenle bizim inancımızda en büyük günah kul hakkı yemektir. Çünkü kul hakkı yemek, adaletin olmadığı bir dünya inşa etmek demektir. ‘Biri yer, biri bakar, kıyamet ondan kopar’ diyorlar. Biz, herkesin mutfağında huzurun ve bereketin olmasını isteriz. Dolayısıyla kul hakkı yiyenin yanında durmayacağız, kul hakkı yiyene oy vermeyeceğiz, kul hakkı yemeyeni de başımızın üstünde taşıyacağız.

Meraklanmayın; hakkı hukuku ve adaleti sağlayacağız. Bu kardeşinize güvenmenizi isterim. Benim saraylarda oturmak gibi bir merakım yok. Benim için saraylar şunlar bunlar değil… Vatandaş saraylarda oturacak, vatandaş huzur içinde olacak, vatandaş evini saray gibi yapacak, bunu göreceksiniz.

Bakın, deprem oldu, konutlar yıkıldı. İnsanların dükkanları yıkıldı, evleri yıkıldı, ahırları yıkıldı. Şimdi diyorlar ki ‘Yapacağız, iki yıl ödemesiz, 20 yıl, parayı tekrar geri alacağız’. Bay Kemal’in sözü var; o evlerin tamamı yapılacak, depreme dayanıklı yapılacak, anahtarları teslim edilecek, bir kuruş alınmayacak.

Para yok diyorlar ben bunu söylediğimde ‘Parayı nereden bulacaksın’ diyorlar. E sen beşli çetelere paraları verdin. Bu paraların tamamını, 418 milyar doları söke söke alacağım ve bu ülkeye getireceğim. Hiç endişelenmeyin, hepsini getireceğim.

Efendim; tekrar hepinize en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, tekrar bayramınız mübarek olsun diyorum.

Kurban Bayramında göreceksiniz emekli kardeşlerim, bankaya gittiğinizde göreceksiniz, 15 bin lirayı göreceksiniz. Ananızın ak sütü gibi alacaksınız ve istediğiniz gibi harcayacaksınız. Onlar Beşli Çetelere, biz size vereceğiz.

Hepiniz sağ olun, hepiniz var olun.

Herkesin inancına, herkesin kimliğine, herkesin yaşam tarzına saygı duyacağız. Hiçbir vatandaşımızı ayrıştırmayacağız.

Ayrıca burada olmayan diğer Genel Başkanlarımızın da ve yine burada olmayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mansur Yavaş’ın da, Ekrem İmamoğlu’nun da sizlere selamları var. Ayrıca iki Büyükşehir Belediye Başkanımız burada; Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız burada. Depremden sonra bütün belediye başkanlarımız seferber oldu, yaralarınızı sarmaya çalıştık. İnşallah 15 Mayıs‘tan sonra bakın şu güzel yeşillikleri görüyorsunuz baharı yeniden bu ülkeye getireceğiz, bu ülkeye huzuru yeniden getireceğiz.

En içten sevgiler saygılar sunuyorum, sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.”


CHP GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU ADIYAMAN’DA - 2