27.03.2024

CHP Lideri Özgür Özel: Asla Enseyi Karartmayın, Gidersek Ya Da Gitmeyi Düşünürsek İşte O Zaman Kaybederiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Rumeli ve Balkan Türkleri ile bir araya geldiği iftarda yaptığı konuşmada, “Üç gün sonrası için bütün gençlerimize şu çağrıyı yapmak isterim. Asla enseyi karartmayalım. Birileri konserleri yasaklıyor. Festivalleri yasaklıyor. Boğaziçi’ne kayyum atıyor, üniversitede özgürlükleri sınırlıyor, yediğinize, içtiğinize, giydiğinize, yaşam biçimine karışan rektörleri Anadolu üniversitelerinin başına musallat ediyor diye biz sinersek, yılarsak, bu mücadeleyi yarıda bırakırsak, gidersek ya da gitmeyi düşünüp küsersek işte o zaman kaybetmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, Rumeli ve Balkan Türkleri ile İstanbul’da iftar programında bir araya geldi. Özel, burada yaptığı konuşmada, “Değerli akrabalarım, hepiniz hoş geldiniz. Hepinizi saygı ile selamlıyorum. Uzun sayılabilecek bir kampanya döneminde, kampanyanın en hızlı ve en çok merak edilen şehrinde çok iyi bir sonucun arifesinde sizlerle birlikteyim. Sesim kampanyada kaldı. Buraya kalan kısmıyla geldim. Hakkınızı helal edin” dedi.

“BİR BALKAN TÜRKÜ OLARAK…”

Özel, “Bugün burada İstanbul İl Başkanlığımızın organizasyonunda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ile, milletvekillerimizle birlikte, çok değerli önceki dönem ve mevcut yöneticilerimizle birlikte iftar sofrasında bir aradayız. Bugüne katkı sunanlara özellikle teşekkür ediyorum” dedi. Özel, “Sayın başkanlarım, değerli yöneticiler, gönül ister ki burada olmak isteyen ve görmek istediğimiz tüm akrabalarımızla birlikte olalım ancak malum bir kapalı toplantıda otelin salonunun kapasitesi sınırında ancak yöneticiler düzeyinde buradayız ama gönlü burada olan, kalbi burada olan ve bizim gönlümüzde vazgeçilmez bir yeri olan tüm Rumeli ve Balkan Türklerini saygı ile selamlıyorum. Hepinize buradan çok yürekten selamlarımı iletiyorum. Bir yanı Selanik’te olan, Selanik’te doğmuş bir anneannenin büyüttüğü bir torun olarak, bir dedesi Üsküplü, babaannesi Kirçovalı olan bir Balkan Türkü olarak partimizin kurucu genel başkanı, ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğunda CHP Genel Başkanlığı koltuğunda ondan sonra oturan ve onun emanetine sizler adına vekalet eden bir Balkan Türkü olarak hepinizi yürekten selamlıyorum. Hoş geldiniz” ifadesini kullandı. Özel, şunları kaydetti:


“UNUTTURMADIĞIMIZ SÜRECE BİR DAHA YAŞAMAYIZ”

“Genel Başkan seçildikten sonra ilk ziyareti KKTC’ye yaptım. Ardından ikinci ziyaretimde Bosna Hersek’te idim. Orada kıymetli temaslarımız oldu. Bundan sonraki süreçle ilgili kendileri ile yaptığımız tüm değerlendirmelerde CHP’nin Balkanlarla ilgili faaliyetlerinin, temaslarının hem anlamlı günlerde, tarihi günlerde hem onun dışında mümkün olduğunca sık ve etkin geliştirilmesi ile ilgili fikir birliğine vardık. Aliya İzzetbegoviç’in mezarının başında şunu hatırladık. Unutturulan, unutulan katliamlar tekrarlanır. Çok büyük acılar çektik. Çok büyük haksızlıklara uğradık. Soykırımlara uğradık ama orada çektiğimiz acıları unutmadığımız ve unutturmadığımız sürece bir daha öyle acılar yaşamayacağız. Soykırımlarda devletlerin uyguladıkları baskılarda, hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, o günden bugüne bizleri taşıyan büyüklerimize de minnet duygularımızı ifade etmek isterim.”

“BİR DEVRİ KAPATIP BİR DEVRİ AÇAN”

“Osmanlı’nın batıya doğru yürüyüşü durduğunda yükselişi de durmuştur. Ne zaman ki Osmanlı batıya ilerleyişini durdurmuştur, yükseliş devrini de durdurmuştur. Osmanlı’da Edirne’de doğan, benim doğup büyüdüğüm şehrim Manisa’da yetişen, 19 yaşında Manisa’dan ayrılıp Edirne’ye payitahta giden, Manisa’dan ayrılırken yetiştiği külliyenin bahçesinde abdestini alan, duasını okuyan, atının sırtına binerek, ‘Beni seven arkamdan gelsin’ diyen Fatih Sultan Mehmet’in, 6 dil bilen Fatih Sultan Mehmet’in, bilime, fenne, mühendisliğe önem veren Fatih Sultan Mehmet’in nasıl bir çağ açıp kapadığını, dünyanın en iyi topçu ustalarını getirip fetih toplarını döktüren ince mühendislik hesapları ile gemileri karadan yürüten ve bir devri kapatıp bir devri açan, İstanbul’u bizlere armağan ve bugün Ekrem İmamoğlu’na emanet ettiğimiz bu güzel kenti ebedi olarak bir Türk vatanı yapan Fatih Sultan Mehmet’in şahsında, evlatları olarak yükseliş döneminin bilimle, fenle olduğunun, terk edildiğinde nelerin yaşandığının hepimiz tarihsel tanıklarının torunlarıyız.”

BEKA SORUNU TARTIŞMASI

“Çokça konuşulan bir mesele var. Türkiye siyasetine son dönemlerde istikamet vermeye çalışan, seçmen davranışlarını etkilemeye yönelik bir beka sorunu tartışması var. Bu topraklar, beka sorununu yaşadı ve o günlerde kim nasıl davrandı hepimiz biliyoruz. Yükseliş döneminin aksine 200 yıl matbaayı bu topraklardan uzak tutanlar, 33 yıl boyunca Meclisi Mebusanı kapalı tutanlar, 30 yıl boyunca donanmamızı Haliç’te çürümeye bırakanlar bu ülkenin yükseliş döneminin aksine en büyük sıkıntıları yaşattılar. Devrin ülkeleri matbaa ile bilim ile fen ile teknoloji, mühendislik ile gelişirken biz bambaşka yerlere savrulmuştuk. En nihayetinde beka sorunu ortaya çıktı, bu toprakları işgal etmeye kalktılar. O işgal donanması, önce Çanakkale’den geçmeye kalktığında bir büyük anti-emperyalist mücadele ilk kez Çanakkale’de tanınan, devleşen ve daha sonra da Kurtuluş Savaşını gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal de İstanbul’daydı. İşgal donanmaları geldiğinde birileri o donanmaya kırmızı halı sererken bizimki Kartal istimbotunun ucuna çıkmış, yanındaki yaverine ufuktaki gökyüzü renkli gözleri ile şöyle sesleniyordu, ‘Üzülme evlat, geldikleri gibi gidecekler.’ Birileri Yıldız Sarayı’nın arka iskelesinden İngiliz zırhlısına binerken Selanikli Bandırma vapuruna binip Samsun’a çıkıyor, önce kurtuluşu, sonra kuruluşu örgütlüyordu. Bir beka sorunu olduğunda kimin nasıl davrandığı ortada iken bugün beka sorunu söylemleri üzerinden dışlayıcı bir milliyetçilikle kendilerini milli, kendilerinden olmayan herkesi gayri milli görenlere şunu söylemek gerekir. Bir gün öyle bir şey olur da atalarımız gibi biz de sınanacak olursak o gün siz çağırdığınızda havaalanına lüks ciplerle gelenler, kot üstüne perdelik kumaştan kefen çekenler senin için ölmeye geldik diyenler değil, dedeleri Çanakkale’de, Dumlupınar’da kefensiz yatanların torunları o beka sorununu yine halleder.”

“EKREM BAŞKAN KARNE ALACAK”

“Değerli akrabalarım, Rumeli’nin, Balkanların değerli insanları, evlatları, bugün esas beka sorunu dünyadaki güçlü, gelişmiş ülkelerin Türkiye üzerinde hayal kurması değildir. Bugün esas beka sorunu bu ülkenin gençlerinin dünyanın başka ülkelerinde hayal kurmasıdır. 4 gencin 3’ünün anketlere göre bavulları zihninde topladığı ve fırsatını bulursam giderim, orada kalırım, yurt dışında yaşarım dediği süreçte üç gün sonraki sayın Ekrem başkanın ifade ettiği o sınavda şunu ifade etmek isterim, evet Ekrem başkan üç gün sonra karne alacak. Ümit ederim notum iyidir diyor. Ekrem başkanım karneden önce bütün öğrenciler heyecanlı olur ve not verecek öğretmenin gözünün içine bakar. Ben hem bu salonda hem de bir buçuk gündür ve daha önce geldiğim dört sefer de size not verecek öğretmenlerin gözünün içine bakıyorum. Öğretmenlerin gözü gülüyor. Hiç korkmayın başkanım.”

GENÇLERE ÇAĞRI

“Üç gün sonrası için gençlerimize şu çağrıyı yapmak isterim. Asla enseyi karartmayalım. Birileri konserleri yasaklıyor. Festivalleri yasaklıyor. Boğaziçi’ne kayyum atıyor, üniversitede özgürlükleri sınırlıyor, yediğinize, içtiğinize, giydiğinize, yaşam biçimine karışan rektörleri Anadolu üniversitelerinin başına musallata ediyor diye eğer biz sinersek, yılarsak hele hele 14-28 Mayıs’ta çok istememize rağmen küçük bir farkla başaramadığımız bu mücadeleyi yarıda bırakırsak, gidersek ya da gitmeyi düşünüp küsersek o zaman işte o zaman kaybetmiş oluruz. Oysa biz bu salonda bulunanlar, dedeleri, nineleri en zor zamanlarda teslim olmak yerine mücadele etmeyi, küsmek yerine gülümsemeyi ve başarıya hep beraber inanmayı başardıkları için biz bugün buradayız. Bu ülkede 5 vakit camilerde ezan okunuyorsa, ay yıldızlı al bayrak özgürce dalgalanıyorsa, herkes istediği gibi ibadet ediyorsa bunların hepsi bu salondakilerin, bu ülkedekilerin dedelerinin, ninelerin, mavi gözlü devin hayaline inandıkları ve onunla birlikte yürüdükleri içindir. Bu yüzden bütün genç arkadaşlarıma şu sorumluluğu hatırlatmak isterim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi CHP genel başkanlarına emanet etmedi. Ne milletvekillerine ne belediye başkanlarına emanet etti. Çok kolaydı, askerdi, orduya emanet edebilirdi. Genelkurmay başkanlarına bile emanet etmedi. Bu ülkeyi biz kurduk, onu yükseltecek ve yüceltecek sizlersiniz, derken vasiyeti, emaneti siz gençlerimizeydi. Bu emaneti hatırlatıyorum. Size çok güvendiğimizi, sizinle birlikte olduğumuzu, bu ülkenin yarınlarının bütün umudunun siz gençlerde olduğunu, asla küskünlük, kırgınlık yerine size yakışan enerji ile size yakışan umutla size yakışan şevkle bu ülkeye sahip çıkmanızı bekliyorum. Bu ülkeye sahip çıkmanın en kısa vadeli eylemliliği Pazar günü sandıklara gitmek ve Atatürkçülere, Atatürk’ün partisine oy vermektir.”

“İSRAİL İLE TİCARETİ DURDUR”

“Son olarak bir iftar sofrasında olduğumuzun bilinci ve hepimize yüklediği görevle, orucun sadece sahurla iftar arasında aç kalmak, susuz kalmak, nefse hâkim olmadığını hatırlatmak isterim. O midenin orucudur. Tutulan oruçları Allah kabul etsin. Ağzın, kulağın, zihnin ve kalbin orucu Ramazan’ı tam olarak idrak etmek, yaşamak ve hak etmek için önemlidir. Ağzın orucu kötü söz söylememek, yalan konuşmamakken kulağın orucu kötü sözü duymamak, dedikoduya kulak asmamaktır. Zihnin orucu hep iyiyi hayal etmek, güzel şeyler için plan yapmak, iyi bir gelecek hayal etmekken kalbin orucu da dünyanın neresinde bir çocuk kalbi korku ile çarpıyorsa, dünyanın neresinde bir kadının kalbinde evlatları ile kendisi ile ilgili bir korku varsa o korkuyu duymak o kalple hislenmek ve onun için mücadele etmek her Müslüman’ın görevidir. Bugün Filistin’de İsrail’in aylardır sürdürdüğü saldırılarla 30 binin üzerinde ve yarısı kadın ve çocuklardan oluşan şehitlerimiz vardır. Bir yandan İsrail ile ilgili kalıcı ateşkes çabalarına dünyadaki 140 siyasi akrabamızın genel başkanlarına yazdığım mektupla destek istediğimizi, başkan yardımcılığını üstlendiğim Sosyalist Enternasyonal’de tüm sol, sosyal demokrat, sosyalist yapıların dünya ve Filistin barışını savunmasının en önemli ortak yükümlülük olduğunu hatırlatmakla birlikte ülkeyi yönetenlere de bilhassa en yakınlarının, akrabalarının, çok yakında sözünü dinleyebileceklerin İsrail ile ticaretine sessiz kalmamaları gerektiğini, İsrail’e gübre ki silah, mühimmat, bomba olarak kullanılabileceklerin ham maddesidir, başta gübre olmak üzere her türlü kimyasalın İsrail’e Türkiye’den ticaretinin hepimizi üzüntüye boğduğunu, mahcup ettiğini dünya kamuoyu önünde de Türkiye’ye yakışmayan bir tutum olduğumu ifade ediyorum. İsrail ile ticaretin sürmesinin zulmün devamının teminatı olduğuna ilişkin kanıya iştirakimi ifade ediyorum ve buradan Filistin’deki çocuklar ve kadınlar için kalıcı bir barışı soykırımlardan, saldırılardan çok çekmiş bir coğrafyanın evladı, torunu olarak hepimiz adına bir kez daha haykırıyorum.”

“BİR 5 YIL DAHA HİZMET İÇİN”

“Bu duygu ve düşüncelerle bundan sonra da derneklerimizle, federasyonlarımızla, konfederasyonlarımızla birlikte bu güzel ülke için, sizler için, kökleri Balkanlarda, Rumeli’de olan bu güzel ülkenin çağdaş yarınlarını temsil edenlerle birlikte mutlu günlerde bir arada olmayı ümit ediyorum. Son 5 yılı size yakışır, bize yakışır bir kente dönüştürmek için İstanbul’a emek veren sevgili başkanımız Ekrem İmamoğlu’na hepimiz adına bir kez daha teşekkür ediyor, önümüzdeki günlerde bir 5 yıl daha hizmet için ona vereceğiniz oylar, yürekten destek ve bugüne kadar kendisine verdiğiniz emek için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun.”


CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL İSTANBUL’DA - 4