10.11.2023

CHP Lideri Özel: Cumhuriyet’in II. Yüzyılında, Gazi Mustafa Kemal’in Partisi Bize Artık İktidar Olma Görevi Vermiştir

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında, Gazi Mustafa Kemal’in partisi, bize artık iktidar olma görevi vermiştir. Yarından itibaren, CHP’nin bütün üyeleri, kalbinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi atan herkes, her birimiz; bundan 100 yıl önce hangi cesaret gösterildiyse, hangi fedakârlık yapıldıysa, hangi zorluklar aşıldıysa, o kararlılıkla çalışacağız. Ve ilk önce Gazi’nin iki büyük eserinden bir tanesi CHP’yi iktidar yapacağız, sonra ikinci büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalayıp, aşacağız. Ancak o gün biz bu Anıtkabir’e alnı açık, başı dik olarak gireceğiz. Görevimiz, ödevimiz budur” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bu akşam Ata’ya Saygı Zinciri ile Anıtkabir’e yürüyüşü sonrasında katıldığı, Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen programda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

CHP’nin ikinci yüzyılında yapılan kurultayımızda Genel Başkan olarak Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında, Atatürk’ün partisinin Genel Başkanlığı görevine gelmiş bulunuyorum. Yarın, Ata’mızın huzuruna, yeni seçilen yöneticilerimizle birlikte Anıtkabir’e çıkacağız. Anıtkabir defterine ne yazayım diye çok düşündüm. Yarın Anıtkabir defterine, ‘Sayın Genel Başkanım. Cumhuriyet’in 100. yılında ikinci büyük eserim dediğin CHP’yi iktidar yapamadığımız için mahcubuz’ yazacağım.

Biraz önce sayın Belediye Başkanımız, kendi iktidar alanımızda CHP’li bir belediye başkanı iktidarsa neler yapabildiğini söyledi. Ama biz Türkiye’de iktidarda olmadığımız için neler yapıldığını ve neler yapamadığımızı hep birlikte görüyoruz. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında, Gazi Mustafa Kemal’in partisi bize artık iktidar olma görevi vermiştir. Yarından itibaren, CHP’nin bütün üyeleri, kalbinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi atan herkes, her birimiz; bundan 100 yıl önce hangi cesaret gösterildiyse, hangi fedakarlık yapıldıysa, hangi zorluklar aşıldıysa, o kararlılıkla çalışacağız. Ve ilk önce Gazi’nin iki büyük eserinden bir tanesi CHP’yi iktidar yapacağız, sonra ikinci büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalayıp, aşacağız. Ancak o gün biz bu Anıtkabir’e alnı açık, başı dik olarak gireceğiz. Görevimiz, ödevimiz budur.

Bundan sonra hiçbir mazeret, hiçbir zorluk, hiçbir yorgunluk; Cumhuriyetçileri, Atatürkçüleri durdurmayacak.

Benimle birlikte her gün var gücünüzle çalışmaya, var gücünüzle koşturmaya, bir şekilde CHP’yi iktidar yapmaya var mısınız?

O zaman ne yapıyorsunuz? Ayağa kalkıyorsunuz. Parti ayağa kalkıyor, Türkiye ayağa kalkıyor. Ayağa kalkın ve Türkiye’yi ayağa kaldırın. Ben size güveniyorum, inanıyorum. Hep birlikte başaracağız. Atatürk’ün istediği gibi başaracağız. O, Cumhuriyet’i ne bana ne belediye başkanı arkadaşlara, ne siyasetçilere emanet etti. Gençlere emanet etti, sizlere emanet etti. Gençler, emanete sahip çıkın, hepimizin başını göğe erdirin. Bundan sonra hep birlikte çalışacağız.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler