13.02.2023

CHP Lideri Kılıçdaroğlu SPK'ya Gitti: "Soyguna İzin Vermeyeceğiz, Başkan İstifa Etsin"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binası önünde açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Daha molozlar temizlenmeden, enkaz altında insanlar yatarken, Deprem Bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin veremem. Deprem Bölgesinde yaşayan 380 bin tasarruf sahibi soyulmuştur. Açık ifade ediyorum, Başkan istifa etsin. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ne gerekiyorsa yapsın, onlar da istifa etsinler. Zarar eden, soyulan bütün depremzedelere tamamının paralarının iade edilmesi lazım. Soyguna izin vermeyeceğiz!" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:

"Deprem Bölgesine gitmeden önce Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) geleceğimi ve küçük tasarruf sahiplerinin nasıl zarar ettiğini, ayrıntıları Sayın Başkan'dan öğreneceğimi ifade etmiştim. Deprem Bölgesinden dün gece geldim, dün gece yarsısı döndüm, bugün sabahleyin buradayım.

Önce Sayın Başkan görüşecek diye aldılar fakat sonrasında Sayın Başkan görüşmekten imtina etti, anladığım kadarıyla Saraydan gerekli izni alamadı.

Şunu açık ve net ifade etmek isterim; Türkiye'de hiç kimsenin soyulmasına asla ve asla izin vermek gibi bir geleneğimiz yoktur. Hele hele daha molozlar temizlenmeden, enkaz altında insanlar yatarken, Deprem Bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin veremem. Asla izin veremem, bir daha ifade edeyim.

Rakam olarak da yaklaşık 380 bin tasarruf sahibi, Deprem Bölgesinde yaşayan 380 bin tasarruf sahibi, açık ve net ifade ediyorum soyulmuştur. Deprem sırasında bir insanın soyulması ne demektir? Ve bunu bir kurum yapıyorsa, bir kurumun şemsiyesi altında yapılıyorsa bu herkesin ama herkesin itiraz etmesi gereken bir tablodur.

Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Cumhuriyet kurulurken şu söylenmiştir: "Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir." Deprem Bölgesinde insanlar bir canı daha nasıl kurtarırım diye mücadele ederken, insanlar nasıl geçiniriz diye çadır beklerken, o 380 bin küçük tasarruf sahibinin deprem anında soyulmasını asla kabul etmiyorum.

Açık ifade ediyorum, Başkan istifa etsin. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ne gerekiyorsa yapsın, onlar da istifa etsinler. Zarar eden, soyulan bütün depremzedelere tamamının paralarının iade edilmesi lazım. Bunu ifade ediyorum arkadaşlarımla birlikte burada olmamın temel nedeni de bu zaten. Soyguna izin vermeyeceğiz! Yeter ya! Yeter artık ya! Bu ülkede herkes soyulacak mı! Herkes soyulduğu zaman biz seyirci mi kalacağız! Seyirci kalmayacağız, burada bulunmanın temel nedeni bu.

Teşekkür ederim."

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SPK ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

Gündem'den Öne Çıkan Haberler