13.08.2022

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Restorasyonu Tamamlanan Paşabahçe Vapurunun Hizmete Alınma Törenine Katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haliç Tersanesinde restorasyonu tamamlanan Paşabahçe Vapurunun hizmete alınma törenine katıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Efendim böylesine keyifli bir ortamda sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Keyifli ortam diyorum, aslında bir tarihi yeniden yaşatmak olağanüstü güzel bir şey. Ulusları ulus yapan onların tarihleridir. Kentleri kent yapanda o kentin kendi tarihidir. Eğer yöneticiler kendi yaşadıkları veya yönettikleri kente yabancılaşırlarsa tarihide unutmuş olurlar. Bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın İstanbul’un tarihini yeniden restore edip ortaya çıkarması olağanüstü güzel bir olay.

Yerebatan Sarnıcını yine birlikte açmıştık. Bir anlamda dünyanın merkezi gibi gördüm orayı. Zaten üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir İstanbul’un neresini kazısanız, neresine el atsanız mutlaka bir tarih çıkıyor.

Efendim şehir hatları vapurları ya da vapuru ya da vapurları benim hayatımda da çok önemli. İstanbul’da Yukarı Göztepe’de Çemenzar’da oturdum 12 yıl. Dolayısıyla Cumartesi Pazarları hariç hemen hemen her gün Kadıköy’den Karaköy’e – Karaköy’den Kadıköy’e gittim vapurlarla. O zamanlar Boğaz Köprüsü henüz daha yapılmamıştı. Dolayısıyla bu vapurlara gidip oturmak, ilk geldiğimde 1970’li yıllarda vapurun neresine oturabiliriz diye beğendiğimiz bir yeri bulur oraya otururduk. Sonraki yıllarda İstanbul çok kalabalıklaştı bir yer boş bulabilirsek oraya oturmaya başladık. Ama her sabah gazetemizi açar okurduk. Çaycı bağırarak çay dağıtırdı. Dolayısıyla arzu edenler çay alırlardı. Bazıları arka taraftan martılara ekmek parçaları atarlardı ve biz hep birlikte onu seyrederdik. Dolayısıyla bu vapurların İstanbul’un kültüründe de, tarihinde de önemli bir yeri var bunların yaşatılması lazım. Paşabahçe’ye binip binmediğimi bilmiyorum ama yüzde yüz bindiğimden eminimde ama Paşabahçe diye özel bir belirleme olmadı hayatımda ama burada gördüm tabi. Bunları yaşatmak lazım.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Bey, gerçekten de büyük bir özveriyle İstanbullulara hizmet etmek istiyor. Çalışıyor, çaba harcıyor. Kendisi ve kadrosuyla beraber olağanüstü çaba harcıyor. Engellerin çıkarıldığını biliyorum, zorlukların çıkarıldığını biliyorum. Ama Ekrem Başkan bir konuda çok başarılı. Bütün engelleri aşıp amaca ulaşma konusunda son derece başarılı. Medyadan örnek verdi Sayın Başkan. Hiç önemi yok onların, hiçbir önemi yok. İstanbullu sizi görüyor Sayın Başkan, İstanbullu sizi tanıyor, İstanbul için ne yaptığınızı İstanbullularda biliyor. Sadece İstanbullular değil aslında bütün dünya biliyor. Bir metropolde aynı anda 10 büyük metro inşaatını yapan dünyada başka bir metropol yok. Bunların tamamı durmuştu, çalışmıyordu bunlar. Ama şimdi buralarda harıl harıl insanlar çalışıyorlar İstanbullulara hizmet etmek için.

Bir şey daha var. Belediye Başkanlarımızın çok güzel bir özelliği var. Hizmet ettikleri kente hesap verme gibi. Yaptıkları harcamaların kuruşu kuruşuna hesabını vermek gibi. Yani saydam bir yönetimi savunuyorlar, saydam bir yönetimden yanalar. İnşallah bunu Türkiye bağlamında da gerçekleştireceğiz. Devleti yönetirken devletin saydam olmasını, devleti yönetenlerin kendi halkına hesap vermesini ve bu hesap vermenin de onurlu bir görev olduğunu sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya anlatacağız. Bundan da bütün arkadaşlarımın emin olmasını isterim.

Efendim Haliç Tersanesi Fatih’ten kalan evet burasıda bir tarih aslında. Buranın da yaşaması lazım. İstanbul aynı zamanda bir kültür merkezi, dünyanın kültür merkezi. Ciddi bir entelektüel birikimin bütün dünyaya buradan yayılmasını, buradan anlatılmasını da çok arzu ederim. Bu konuda da Ekrem Başkanımız elinden gelen bütün çabayı gösteriyor. Sayın Başkan, bütün konukların önünde, huzurunda yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

Tabi en büyük teşekkür yanında oturan kadın Genel Müdüre. Size de teşekkür ederim. Kadınların artık çalışma yaşamında çok daha fazla ve etkin yerlerde olması lazım. Geçen Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı arkadaşıma dedim ki, kazandığımız belediyelerde eskiden kaç kadın yönetici vardı, şimdi kaç kadın yönetici var bunu bir çıkar diye. Aşağı yukarı önemli bir artışımız var. Ama belli bir zaman dilimi içinde bu artışın daha belirgin olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Hepinize teşekkür ederim. Hoş geldiniz sefa verdiniz. Hepinize yürekten teşekkürler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğludaha sonra, Paşabahçe vapuruna binerek restorasyon ve vapur hakkında bilgi aldı.


CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İSTANBUL’DA - 2

Gündem'den Öne Çıkan Haberler