11.02.2023

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Malatya'dan Çadır Üreticilerine Seslendi: Elinizde Ne Kadar Çadır Varsa Bize Bildirin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün deprem bölgelerine çadır gönderilmesi lazım. İnsanlar, soğuktan büyük bir acı çekiyorlar, mustaripler. ‘Bize çadır gönderin’ diyorlar. Buradan ben çadır üreten bütün firmalara sesleniyorum, sizin elinizde eğer çadır stokunuz varsa lütfen bizim büyükşehir belediye başkanlarına ulaşın, kaç çadır varsa bize verin. Biz bunları satın alacağız ve deprem bölgelerine göndereceğiz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, afet bölgesi Malatya'da yurttaşların sorunlarını dinledi, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Enkaz bölgesinde inceleme yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile CHP'li milletvekilleri eşlik etti.

Bölgede inceleme yapan ve depremde etkilenen yurttaşlara yardımcı olan ekipleri ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Acı günler yaşıyoruz. Bu sabah acı bir haber daha aldık. Genel Başkanımız Deniz Bey’i kaybettik. Gerçekten de son derece üzüntülüyüm. Bu ülkenin huzura kavuşması için bu ülkede demokrasinin gelişmesi için, bu ülkede hakkın, hukukun, adaletin aranması için büyük çaba harcayan Genel Başkanımızı yitirmenin büyük üzüntüsü içerisindeyim. Allah’tan rahmet diliyorum ailesine, yakınlarına, sevenlerine, CHP’lilere ve bütün vatandaşlarımızın başı sağ olsun.

Malatya’dayız. Başka bir acı ortamdayız. Büyük sıkıntılar var. Şu ana kadar bize aktarılan temel sorun çadır. Gazeteci arkadaşlar, depremi izleyen arkadaşlar da farkındalar. Hava çok soğuk. Gerçekten çok soğuk. Belli yerlerde duruyor. Az önce gittiğimiz salon, kişilere yerleri açıyorlar ama dışarıda, arabada kalan, geceyi arabada geçiren çok sayıda Malatyalı var. Malatyalıların büyük bir kısmı Malatya’dan ayrılmış, bu da ifade edildi bize.

Çadır konusunda buradan açık çağrı yapıyorum; bütün deprem bölgelerine çadır gönderilmesi lazım. İnsanlar, soğuktan büyük bir acı çekiyorlar, mustaripler. ‘Bize çadır gönderin’ diyorlar. Buradan ben çadır üreten bütün firmalara sesleniyorum, sizin elinizde eğer çadır stokunuz varsa lütfen bizim büyükşehir belediye başkanlarına ulaşın, kaç çadır varsa bize verin. Biz bunları satın alacağız ve deprem bölgelerine göndereceğiz.

Şu an 5’inci günündeyiz. Çadır sorunu çözülemiyorsa demek ki bir sorunumuz var. Nasıl oluyor da bu kadar hazırlıksız davranabilirler. Akıl alacak şey değil bu soğukta, insanları soğuğa mahkûm etmek. Zaten depremin acısını yaşıyorlar. Bir de böyle bir acı, sorun ile karşı karşıya kalmaları gerçekten üzüntü verici. Şunu da ifade etmek isterim; elbette ki Türkiye büyük, güçlü bir ülke. Türkiye, bütün sorunlarını çözebilecek kapasitede olan bir ülke. Her türlü imkanları var ama koordinasyonsuzluk pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu sorunlar konusunda da hükümete çağrı yaptım, defalarca dile getirdim.

Aslında benim seslenmem hükümetin; vatandaşın çektiği acıları duyulmasını sağlamak içindir. Vatandaşın derdini bilsin. Vatandaş çadır istiyor. Bu ülkede çadır nasıl olmaz. Çadır stokları nasıl olmaz. Kızılay’ın, AFAD’ın çadır stokları nerede? Bunların bir şekliyle önceden düşünülmesi, çadır stoklarının hazırlanması gerekirdi. Bunların olmaması, ulaştırılamaması büyük bir sorun. Buradan tekrar hükümete çağrı yapıyoruz. Lütfen bu sorunu çözün. İki, elinde çadır olan hangi işletme varsa bize bildirsin, kaç çadır varsa biz bunları alacağız ve deprem bölgelerine göndereceğiz. Büyükşehir belediye başkanlarımız burada. Onlar zaten bütün elemanları depremin olduğu her yerde bir şekliyle sorunları gidermeye çalışıyorlar ama çadır bulmakta biz de zorluk çekiyoruz. Çünkü çadır yok. Bir şekliyle bulunması lazım.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler