30.12.2021

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Haksızlık Yapanlarla Nasıl Hesaplaşacağımızı Görecekler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

-"Daha düne kadar mülakatlarda artı 3, eksi 3 aralığında puan verilecektir şeklindeki uygulama neden terk edildi? Kimin talimatıyla terk edildi? TÜGVA’dan TÜRGEV’den gelen listeler üzerine mi bu kararlar alındı?"

-"Haksızlık yapanlar görecekler, haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu şeytanlarla hesaplaşmak da benim namus borcumdur, boynumun borcudur."

-"Sarayın talimatıyla iş yapanları ben muhatap almam. Benim muhatabım, benim hedefim, sarayda oturup haksızlık yapan kişilerle hesaplaşmaktır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün, KPSS’de yüksek puan alıp, sözlü mülakatlarda elenen mağdurların durumunu görüşmek için Milli Eğitim Bakanı Özer'den randevu talebinde bulunduğunu ve bu talebine bir yanıt almadığını duyurmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün gece saatlerinde ise sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla randevu talebine hala dönülmediğini belirterek bugün saat 13.00'te bakanlığa gideceğini bildirmişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün, kapısına kilit vurulan Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Değerli basın mensupları, bir haksızlık, bir hukuksuzluk varsa, bir kişinin hakkı gasp ediliyorsa ve bu gasp edilme sarayın talimatı ile yapılıyorsa buna karşı çıkmak benim en doğal ve insani görevimdir.

Nerede kul hakkı yeniyorsa, nerede torpil oluyorsa, nerede adam kayırmacılık oluyorsa buna karşı çıkmak benim boynumun borcudur. Herkesin böyle bilmesini isterim.

Dün, bir feryadı dile getirdim. KPSS sınavında; 80 puan alan, 90 puan alan, 95 puan alan evlatlarımızın sözlü sınavlarda, mülakatlarda elendiğini duydum, elendiğini gördüm. Onlarla konuştum. Yazıktır, günahtır. Bu ülkeye, bu memlekete yazıktır günahtır. Gencecik evlatlarımıza yazıktır, günahtır.

Daha düne kadar mülakatlarda artı 3, eksi 3 aralığında puan verilecektir şeklindeki uygulama neden terk edildi? Kimin talimatıyla terk edildi? TÜGVA’dan TÜRGEV’den gelen listeler üzerine mi bu kararlar alındı? Büyük haksızlık var. Evlatlarımıza haksızlık var. Bir anne, babanın evladını üniversiteye nasıl hazırladığını, sınavlara nasıl hazırladığını bilmeyenimiz var mı? Bütün anne, babalara sesleniyorum, bütün anne, babalar adına konuşuyorum. Haksızlık karşısında vicdanı sızlayan 84 milyon adına sesleniyorum. Haksızlık var, hukuksuzluk var, bir feryat var.

Benzer olaylar geçmişte olduğunda haksızlığa uğrayanlar Danıştay’a gittiler, davaları açtılar. Danıştay mülakatlarda yapılan haksızlığı tescilledi. Verdiği kararda diyor ki, “Verilen puanlar hayatın olağan akışına aykırıdır” diyor. Hayatın olağan akışına aykırı bir puanlama yaparsanız şu gördüğünüz binada oturanlar yani Milli Eğitim Bakanlığında oturanlar - ki dürüst bürokratları ayırıyorum onları - oturanların yatacak yeri yoktur. Siz adaleti sağlamak zorundasınız. Öğretmen alacaksınız, öğretmene haksızlık yapamazsınız. Böyle bir tabloya asla ve asla izin vermeyeceğiz. O arkadaşlara, haksızlığa uğradığına inanan bütün arkadaşlara her türlü hukuki desteği vereceğiz, onlarla beraber olacağız, hiç kimse unutmasın.

Haksızlık yapanlar da şunu unutmasınlar. Görecekler, haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler. Dürüst bürokratlar başımın üstüne. Onlara daha önce de söyledim, “haksızlıkların altına imza atmayın, mesafeli durun” diye söyledim. Bunu her yerde, her ortamda söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu şeytanlarla hesaplaşmak da benim namus borcumdur, boynumun borcudur.

Teşekkür ederim değerli arkadaşlar.

Soru- Efendim, siz buraya gelirken Bakan’dan bir açıklama geldi. “Kapılarımız herkese açık fakat emrivaki görüşme taleplerine yanıt vermemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı. Ne dersiniz?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Sarayın talimatıyla iş yapanları, onları ben muhatap almam. Benim muhatabım, benim hedefim sarayda oturup haksızlık yapan kişilerle hesaplaşmaktır. Asıl hedefim budur. 


CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, MEB ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Gündem'den Öne Çıkan Haberler