26.09.2021

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, BAYINDIR SÜT İŞLEME FABRİKASI TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:,
“Deniyor ki ‘Çiftçinin durumu çok iyidir’. Çiftçinin arasına girmez, Saray’dan bakarsan durumunu göremez, anlayamazsın."
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bayındır ilçesinde yaptırılan Süt İşleme Fabrikası'nın temel atma törenine katıldı.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

"BİZİM ÇİFTÇİMİZ NİYE KAZANMIYOR"
"Türkiye'yi aydınlığa çıkarmak için önümüzdeki seçimde sandığa ilk kez 6 milyon 300 bin genç gidecek ve oyunu kullanacak. 6 milyon 300 bin genç, Türkiye'nin kaderini değiştirecek. 6 milyon 300 bin genç, Türkiye'ye bereket, demokrasi ve özgürlük getirecek. Üretmek kadar değerli bir şey yoktur. Üretmek, alın teri, kazanmak demektir. Üretmek, bir kentin sokaklarında onuruyla gezmek demektir. Üretmek, el aleme muhtaç olmamak, Türkiye'nin kalkınması, dünyada söz sahibi olması demektir. Üretmek kadar değerli bir şey yoktur. Bize diyorlar ki Batı'nın egemen güçleri, ‘Niye toprağı ekiyorsunuz? Un mu lazım, buğday mı, et mi lazım? Biz verelim. Bizim çiftçimiz kazansın’ diyor. Ya bizim çiftçimiz ne olacak, kazanmasın. Bu kaderi değiştireceğiz. Bu ülkenin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Çiftçi milletin efendisidir’ der." Efendiliği bırakmadık, her şey dışarıdan geliyor. Deniyor ki ‘Çiftçinin durumu çok iyidir’. Arasına girmez, Saray’dan bakarsan çiftçinin durumunu göremez, anlayamazsın. Bakması lazım. Elin oğluna kazandırıyoruz. Bizim çiftçi niye kazanmıyor? Yeni bir stratejiyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. İktidar değiliz ama inşallah olacağız. Bütün büyükşehir belediye başkanlarımız ve başkanlarımız siz kazanın diye çaba harcıyor. Sizin çocuklarınız daha iyi hayat standardı yakalayacak. Üretimden söz ettim, üretimin değerli olduğundan söz ettim. Bir ülke üretirse güçlenir. Arazi olarak Konya'dan küçük olan Hollanda, yılda 180 küsur milyar dolar tarım ürünü ihraç eder. Bizim ihracatımız ne kadar; 18-20 milyar dolar. Neden? Toprak, çiftçi, güneş deseniz var. Çalışkan insanlar var. Neyimiz eksik? Yanlış siyasetimiz var, siyasetimiz eksik."
"HER FABRİKA BİR KALEDİR"
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi de eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Bir bakan düşünün, adı Tarım Bakanı. Çiftçiyi şöyle tanımlıyor; ‘Çok çok çalışır, az az kazanır’. Allah aşkına böyle bir tanım duydunuz mu? Çok çalışacak az kazanacak. Daha fazla kazanması lazım. Çiftçinin traktörüne devri iktidarımızda hiçbir güç haciz koyamayacak, tarlasına haciz uygulayamayacak. Adamı perişan etmişsiniz, parasını ödeyemiyor, geliyor traktörünü götürüyorsunuz. Açlığa mahkum ediyorsunuz. Haram yiyenin burnundan fitil fitil getireceğim. İnşallah iktidar olacağız, halkın iktidarını kuracağız. Bankalardan kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğim. Ne faizi, batırmışsınız zaten adamı. Gelişmiş ülkelerde sabah önce sütçü sizin kapınızı çalar ve kapıya süt bırakır. Çocuklar süt içsin diye. Bizde ise sabahın köründe polis kapıyı çalar, tweet attı diye gençlerimizi içeri alır. İstediğiniz gibi tweet atabilirsiniz, korkmayın. Sabah hiçbir polis sizin kapınızı çalmayacak. Bu memlekete huzuru, barışı, bereketi getireceğiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye'yi inşa edeceğiz. Hiçbir anne üzülmeyecek, ‘Çocuğum aç’ diye. Güvenin bu kardeşinize Türkiye'yi çağdaş uygarlığın ötesine taşıyacağız. Ahdim var, yeteneğim var, mutlaka sizin desteğinizle yapacağız. Bu tesisi kazandıran Tunç başkanıma çok teşekkür ediyorum. Mustafa Kemal'in bir sözü var: ‘Her fabrika bir kaledir.’ Her fabrika, bizim birilerine el açmamızı engeller. Bir kaleyi de burada hayata geçiriyoruz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir Programından...


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de depremzedelerle buluştu. Bayraklı Deprem Proje Alanı mağdurlarının sorunlarını dinleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı.


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Gaziemir’de Oyun Girişimciliği Merkezi Açılışında gençlerle bir araya geldi, düzenlenen oyun turnuvaları hakkında bilgi aldı.


CHP lideri Kılıçdaroğlu Kule İzmir açılışına katıldı.

Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız...

Gündem'den Öne Çıkan Haberler