25.11.2023

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den İzzetbegovic’in Anıt Mezarına Ziyaret

-“ONUN HUZURUNDA DİYORUZ Kİ İNSANLIK SUÇLARINI UNUTMAYIN”

-“FİLİSTİN’E GELİŞMİŞ DÜNYANIN SESSİZ KALMAMASINI BEKLİYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Aliya İzzetbegovic’in anıt mezarını ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Buradan bu şehitliğin önünden, Aliya İzzetbegoviç’in ebedi istirahatgahının önünde, onun huzurunda diyoruz ki, insanlık suçlarını, katliamları unutmayın. Bunlara sessiz kalmayın. Sonradan pişman olmak, savaş suçlusu ilan etmek ya da günah çıkarmak yetmiyor. Bugün Filistin’e, gelişmiş dünyanın sessiz kalmamasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.


Özel, Saraybosna’da Kovaci Şehitliği’ni, ardından Aliya İzzetbegovic’in anıt mezarını ziyaret etti. Özel, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Bosna’nın Devlet Günü’nde buradayız. Burası bizim için çok anlamlı bir yer. 1990-1995 arası bütün dünyanın gözü önünde ve maalesef gelişmiş ülkelerin derin ve utanç verici suskunluğunun önünde burada bir soykırım yaşandı” dedi. Özel, “Bosna Hersek’i ilk tanıyan ülkelerden bir tanesi Türkiye. O zaman önceki Genel Başkanlarımızdan, o dönemin Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin’in aldığı inisiyatif ve ortaya koyduğu diplomasi çok önemliydi. Yine, katliama dikkat çekmek için o zamanki Genel Başkanımız Deniz Baykal’ın buraya geldiğini, dünyanın dikkatini buraya çektiğini hatırlatmak isterim. CHP’nin bütün genel başkanları gibi Bosna Hersek ile olan ilişkimiz ve meseleye olan ilgimiz devam ediyor, çok daha da artarak devam edecek” diye konuştu.

O DÖNEMDEKİ KATLİAMI UNUTURSAK BUGÜNKÜ KATLİAM YAŞANIR

Özel, “Bugün dünya açısından aslında ibret alınacak bir süreç içindeyiz. Biraz önce kabrine çelenk sunduğumuz, dua ettiğimiz Bilgi Lider, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in bir sözünü, buradan bütün dünyaya hatırlatmak isterim. ‘Unutulan katliamlar tekrarlanır.’ 90-95 arası sessizliğini unutan Avrupa ve dünya, şu anda İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamın sorumlusu. Çünkü geçmişte burada bunlar olurken, sessiz kaldılar, izlediler ve büyük katliamlar yaşandı. Birazdan bebeklerin mezarlığını ziyaret edeceğiz. Binlerce bebeğin mezarı var burada. Şu anda Filistin’de de 4 binin üzerinde çocuk mezarı var, çocuklar toplu mezarlara gömülüyorlar. O dönemdeki katliamı unutursak bugünkü katliam yaşanır” ifadesini kullandı.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL BOSNA HERSEK’TE - 2

Gündem'den Öne Çıkan Haberler