05.10.2015

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ZONGULDAK’IN ALAPLI İLÇESİNDE YAPTIĞI KONUŞMA - 7 HAZİRAN’DA SONRA 400 MİLLETVEKİLİ ÇIKMADI ÜLKE KAN GÖLÜNE DÖNDÜ (5 EKİM 2015)

Genel Başkan Kılıçdaroğlu:  

-"Dün seçim bildirgelerini açıkladılar. Bakın değerli vatandaşlarım biz 7 Haziran’dan önce neyi açıklamışsak, aynılarını aldılar kendi seçim bildirgelerine koydular"

-"7 Haziran’da sonra 400 milletvekili çıkmadı ülke kan gölüne döndü. Sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir. Açık ve net, dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin sorumlusu siyasidir"

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ın Alaplı ilçesi meydanında düzenlenen mitingde, CHP iktidarında bütün taşeron işçileri kadroya alacaklarını söyledi.

7 Haziran seçimlerinde vatandaşın sandığa giderek görevini yaptığını ve oyunu verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Ortaya çıkan tablo diyor ki tek parti istemiyorum. ’Memlekette diktatör de gerginlik de istemiyorum’ diyor vatandaş. ’Oturup kendi aranızda anlaşın hükümeti kurun, doğru dürüst kurun, Türkiye’yi adam gibi yönetin, kavga gürültü ile yönetmeyin, herkesin işi gücü olsun, evlerde huzur, bereket olsun.’ Sizin verdiğiniz mesaj buydu" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, mesajı en iyi okuyan partinin CHP olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Oturduk, dediler ki ’koalisyon kuralım.’ Madem millet öyle istiyor biz de milletin iradesine saygı göstereceğiz, koalisyon ise koalisyon kuralım. Amaç ne? Bölgesinde lider, sözü geçen bir Türkiye, işsizliğin, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye, ’Öyle bir Türkiye arzu ediyoruz biz’ dedik. Buyrun gelin koalisyon kuralım, olmadı koalisyon kurulamadı. Koalisyonun kurulmasını kim engelledi, siz de biliyorsunuz, ben de biliyorum, kaçak sarayda oturan zat koalisyon kurulmasını engelledi, bunu unutmayın. Bir kişiye yetki veriyorsanız birinci parti yapıyorsanız ve ona hükümeti kurma görevi veriyorsak kendi iradesini başka bir iradenin ipoteğine koymuşsa o bu ülkeyi yönetemez. Yani bir kişi, siyasetçi kendi iradesini kendi gücünü birisine ipotek etmemeli."

Partilerine hükümet kurma yetikisi verilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Niçin vermediler ya hükümeti CHP kurarsa... Evet biz hükümeti kurardık, adam gibi de yönetirdik. Hiçbir ayrım da yapmazdık, bütün vatandaşlarımızı da oy versin vermesin kucaklardık. Biz bölücü, ayırıcı değiliz, ’bu ondan, şu bundandır’ demeyiz. CHP iktidarında 78 milyona aynı gözle bakarız. Eğer bir vatandaşımızın çocuğu işsizse önce şu soruyu sormayacağız, ’senin kimliğin, inancın ne, hangi partiye oy verdin’ demeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

- "Seçim beyannamemizi örnek aldılar"

Kılıçdaroğlu, herkesi kucaklayacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Onlar bize görev vermediler. Sandılar ki biz meydan meydan gezeceğiz, mağdur edebiyatı yapacağız, biz yetkimizi kaçak saraydan değil, milletten isteriz. O nedenle onlar ne anlatacaktı çok merak ediyordum. 7 Haziran’da seçim beyannamesini açıkladık, büyük kesimini de diğer partiler de örnek aldılar, kopya yaptılar. Arkasından seçim bildirgesine ’siz bunları yapamazsınız, para yok, kaynak yok’ dediler. Dün seçim bildirgelerini açıkladılar. Bakın değerli vatandaşlarım biz 7 Haziran’dan önce neyi açıklamışsak, aynılarını aldılar kendi seçim bildirgelerine koydular. ’Emekliye iki maaş ikramiye vereceğiz’ diyorduk, ’parayı bulamazsınız para yok’ dediler ama onlar da koydular. Bu neyi gösteriyor, en sağlıklı hesabı, en tutarlı hesabı en güzel hesabı vatandaş lehine hesabı yapan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir."

Eski algıların, CHP’ye bakış açısının değiştirilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, "CHP halkın partisidir, sizin partinizdir, sizin için çalışır, CHP’nin siyaset anlayışında siyasetçi cebini doldurmayacak, vatandaşın cebi dolacak, vatandaş zenginleşecek, köşeyi dönecek, biz bunu istiyoruz. ’CHP proje üretemez, CHP Türkiye’nin gerçeklerini bilemez, bu CHP var ya CHP, bunlar hep kavga ederler’ diyorlardı. Son iki seçim bildirgesine bakın Türkiye’nin bütün sorunlarına çözüm üreten tek partiyiz" ifadesini kullandı.

- "Ne oldu da 7 Haziran’da sonra ülke kan gölüne döndü"

Kılıçdaroğlu, her gün şehitler geldiğini ve içlerinin kan ağladığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu soruyu her Alaplılı kardeşim kendisine sorsun? Ne oldu da 7 Haziran’da sonra ülke kan gölüne döndü, ne oldu? Kim buna yol açtı? Gelip sizden ’400 milletvekili verin’ dediler, ’400 milletvekili vermezseniz ülke felaketlere sürüklenir’ dediler. 7 Haziran’da sonra 400 milletvekili çıkmadı, ülke kan gölüne döndü. Sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir. Açık ve net, dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin sorumlusu siyasidir. Bu sorunu ancak Cumhuriyet Halk Partisi çözer. Çünkü, CHP bu ülkenin kurucu partisidir. CHP’nin genlerinde Kuvayı Milliye vardır. Herkese aynı gözle bakarız, ayrım yapmayız."

Ülkeyi işsizlik ve yoksulluktan kurtaracağını vadeden Kılıçdaroğlu, "Türkiye’yi düşünün kardeş kavgasının olmadığı bir Türkiye, huzur ve barışın olduğu bir Türkiye, bütün bir güzelliklerin olduğu Türkiye, kadın erkek eşitliğinin olduğu Türkiye, kadınların güler yüzle, sevgi ile çocuklarını okula gönderdiği bir Türkiye, beslenme çantasının olmadığı, tam gün eğitimin olduğu, çocukların öğretmenleri ile bedava öğle yemeği yediği bir Türkiye. Öğretmenlerin toplumun kanaat önderi olduğu lideri olduğu bir Türkiye" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türikye’nin Ortadoğu’da da Kafkaslar’da da Avrupa’da da çıkarlarının olması gerektiğini vurguladı.

"Bizim sanki hiç işsizimiz yok. 2 milyon 225 bin Suriyeli kardeşimiz oldu, şimdi bir de onlara bakıyoruz. Onlar da baktılar Türkiye’de bir şey yok Avrupa kapılarına dayanıyorlar, ’Avrupa’ya gideceğiz daha iyi bir hayat istiyoruz’ diyorlar. Hiçbiri, Mısır, Suudi Arabistan, Katar’a gideceğiz demiyor, ’Avrupa’ya gideceğiz’ diyorlar. ’Orada hukuk, adalet var, orada insan hakları var’ diyor" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, ülkeye hukuku, adaleti getireceklerini, ayrılık, gayrılık yapmayacaklarını belirtti.

Seçim bildirgelerinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu ikiye ayıracaklarını anlattıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Dün baktım aynı bölümü alıp kendi seçim beyannamelerine koymuşlar. Eyvallah koysunlar, hiç itirazımız yok" dedi.

Türkiye’yi düşündüklerini, kavgadan uzak durduklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

"Türkiye’nin huzuru için çalışıyoruz. Neden koalisyonda varız biz, milletin iradesine saygı gösterdiğimiz için. Millet tek partiyi iktidara taşımadı o zaman koalisyon olacak. Avrupa ülkelerine bakın yarısından fazla koalisyonlarla yönetiliyor, milli irade böyle ise saygı göstereceksiniz. Dediler ki ’olmaz’, niçin olmaz? Çünkü dediler ki ’benim ağzımdan, benim iki dudağımdan çıkan milli iradedir, milletin iradesi değil.’ Biz de tam tersini düşünüyoruz, milletin iradesi başımızın üzerine bir kişinin iki dudağından çıkan irade mili irade olamaz. Hükümet kurulsaydı ne olacaktı? Emin olun asgari ücret bin 500 lira olacaktı, 800 bin taşeron işçisi kadrolu olacaktı, geçen Kurban Bayramı’nda emekliler ilk maaş ikramiyelerini almış olacaklardı. ’Para yok diyorlardı’ şimdi onlar da koydular onlar da biliyorlar ki para var."

Kılıçdaroğlu, getirdikleri her öneriyi ölçüp biçerek seçim bildirgelerine koyduklarını vurgulayarak, 27,5 yılını devlete verdiğini, bütçe nasıl yapılır, vergi nasıl toplanır, para nasıl harcanır bildiğini ifade etti.

Hükümetin kurulmamasının, sorunların çözülememesinin nedeninin siyasiler olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Dün bir baktım bizim seçim bildirgesini örnek almışlar sizin önünüze gelecekler. İyi de kardeşim 13 yıldır niye yapmadın CHP söyleyince mi aklın başına geldi" dedi.

- "Çözüm Süreci"

Kılıçdaroğlu, Çözüm Süreci’ne de değinerek, şöyle devam etti:

"Çözüm Süreci’nde batağa saplandılar. Ne diyorlar ’PKK bizi kandırdı’. Ya sen çocuk musun, sen devleti yönetiyorsun, PKK seni kandırıyorsa senin başbakanlık koltuğunda ne işin var? Askerleri hapse atıyorlar, ’Genelkurmay Başkanını terörist’ diye hapse attılar. Biz sahip çıktık, ’yapmayın, etmeyin, insanları suçsuz yere hapse atmayın’ dedik. ’Sen bilmezsin, o davaların savcısıyız’ dediler. Aradan süre geçti, orduya kumpas kurdular, ne oldu? Paralel bizi kandırdı, sen çocuk musun? Herkesin kandırdığı bir hükümet, Türkiye’yi yönetebilir mi? Herkesin oyuncağı olan bir hükümet Türkiye’yi yönetebilir mi?"

Kılıçdaroğlu,Türkiye’nin hiçbir zaman bu kadar bölünmediğini ve ülkenin yeni bir hükümete ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, şehit yakınları ve gazilerin sorunlarını çözeceklerini vadederek, onların da milletvekillerinin yararlandığı sağlık haklarından yararlandırılacağını söyledi.

En iyi kadrolarının ve yöneticilerin CHP’de olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Saraya hizmet eden Başbakan istiyorsanız, adres belli, yer belli, isim belli Davutoğlu. Halka hizmet eden halk için çalışan bir lider istiyorsanız, yer belli, adres belli, lider belli Kılıçdaroğlu" ifadesini kullandı. 

- Atatürk Meydanı açılışıCHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, vatandaşlara hitap etmesinin ardından ilçe merkezinde yürüyerek Alaplı Belediyesinin düzenlediği Atatürk Meydanı açılışına katıldı.

Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, bütün dünyada barışı savunan tek liderin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu belirtti.


Gündem'den Öne Çıkan Haberler