20.02.2020

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, DIŞ POLİTİKA DANIŞMA KURULU TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Dış Politika Danışma Kurulu Şubat ayı toplantısına başkanlık etti.

Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz koordinasyonunda çalışmalarını yürüten kurulun toplantısına şu isimler katıldı:

CHP Eski Genel Başkanı Hikmet Çetin

SHP Eski Genel Başkanı Murat Karayalçın

CHP Milletvekili Haluk Koç

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk

CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen

CHP Eski Milletvekili Rıza Türmen

CHP Eski Milletvekili Oğuz Oyan

CHP Eski Milletvekili Hüseyin Pazarcı

Emekli Tümgeneral Cihangir Akşit

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, CHP Dış Politika Danışma Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

"CHP Dış Politika Danışma Kurulu 20 Şubat 2020 tarihinde Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanmıştır.

2020 yılının bu ilk toplantısında daha önce de olduğu gibi katılımcılar arasında Dış Politikanın Güncel Meseleleri hakkında kapsamlı bir beyin fırtınası gerçekleştirilmiştir.

Doğal olarak, Türkiye’nin önündeki en önemli meselenin İdlib’deki gergin durum ve olası tırmanma olduğu, Türkiye’nin Suriye Yönetimi ile savaşmasını gerektirecek doğrudan bir tehdidin mevcut olmadığı, dolayısıyla barışı önceleyen yaklaşımların tercih edilmesinin gerektiği, İdlib’den Türkiye’ye yönelik en öncelikli meselenin yeni bir sığınmacı dalgası olduğu, bunun kontrol edilebilmesi için Rusya ile görüşmelerin şeffaf şekilde sabırla sürdürülmesi ve Suriye yönetimiyle de diyalog olanaklarının araştırılmasına devam edilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır.

Türkiye'nin Suriye'de Rusya'yla karşı karşıya kalmasının bir çok alanda olumsuz sonuçları olacağı konusunda hem fikir olunmuştur."

Gündem'den Öne Çıkan Haberler