06.01.2023

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çepni Kurultayına Katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Altı lider bir aradayız. Altı lider Türkiye’nin demokratikleşmesini istiyoruz. Altı lider, Türkiye’nin dünyada saygınlığının korunmasını, büyümesini istiyoruz ve bunun mücadelesini istiyoruz. Bir aradayız ve birlikteyiz. Öyle ‘bozulacak, masanın altı, masanın üstü...’ Bunların hiçbirisine inanmayın. Hepimizin yüreğinde insan sevgisi var. Hepimizin yüreğinde bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirme konusunda bir inanç var. O inancı ve o umudu büyüteceğiz, kararlıyız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Yörük Türkmen Çepni Kurultayı’na katıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Efendim hepinize merhabalar. Bütün konuşmacıları büyük bir dikkatle dinledim, hepsinin ağzına sağlık, çok güzel konuşmalar yaptılar. Tabi Cemal Enginyurt, hepimizi de heyecanlandıran coşkun bir konuşma yaptı teşekkür ederim.

Bir şeyi unutmayalım. Bu topraklarda aydınlanma 13. yüzyılda Horasan Erenleriyle başladı. Onlar Anadolu’ya gelip yerleştiler. Anadolu kültürünü büyüttüler. Sadece Anadolu değil Balkanlara uzandılar, Ortadoğu’ya uzandılar, Asya’ya uzandılar. Dolayısıyla bu kültürün, güzel Türkçemizi ve kültürümüzü dünyanın her tarafına götürdüler. Bu kültür kadim bir kültürdür. Bu kültür aynı zamanda dilimizi unutturmayan bir kültürdür. Karacaoğlan yüzyıllar önce yaşadı ama bugün söylediğini hepimiz anlıyoruz. Pir Sultan Abdal’ı anlıyoruz, Ahi Evran’ı anlıyoruz, biliyoruz. Dolayısıyla bakıldığı zaman Dadaloğlu, coşkun, güzel şiirler yazan Dadaloğlu. En azından baskıya ve zulme karşı direnen Dadaloğlu’nu. Az önce şiiri de okundu bunu da gayet iyi biliyoruz. Dolayısıyla bu kadim kültürü yaratan büyük dedelerimiz ve atalarımız bize güzel bir miras bıraktı. Bırakılan bu mirası gelecek kuşaklara aktarmamız lazım. Bu güzel kültürün bir özelliği daha var. Kin ve öfkeyi barındırmaz, kin ve öfke insana özgü bir kavram değildir. Kini ve öfkeyi bırakacağız ama geleceğe umutla bakacağız. Herkesi kucaklayacağız. Hiç kimsenin inancı, hiç kimsenin kimliği, hiç kimsenin yaşam tarzı dolayısıyla hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Herkesi kucaklayacağız ve kainatta yaşayan bütün canlıların hakkını ve hukukunu koruyacağız. Hiç kimse unutmasın kainat adalet üzerine inşa edilmiştir ve Horasan Erenlerinin bugüne kadar bize bıraktıkları o güzel kültürün temelinde de adalet vardır. O nedenle adalet kavramını büyütmek ve adaletin peşinde koşmamız gerekir.

Evet dünyanın pek çok yerinde Türk kökenli veya Türk olan çok kişinin büyük haksızlıklarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Onlar zaman zaman bizlere de yansıyor. Onları mümkün olduğu kadar dile getiriyoruz. Ama buradan önemli olan şu, kendi kültürümüze sadece Türkiye’de değil, dünyanın neresinde olursa olsun o kültürü büyütmek ve yaşatmak zorundayız. Kültürün müziğini, kültürün oyun havalarını, kültürün geleneklerini bir şekliyle yüzyıllardır geldi ve bundan sonrada aynı kültürü sürdürmek zorundayız.

Çepni Dernekleri Federasyonunun düzenlediği bu toplantı son derece güzel ve gerçekten de bu kapsamda ilk kez gerçekleşen toplantılardan birisi. Türk Cumhuriyetlerinden konuklarımız geldi buraya. Onlara da hepiniz adına sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Hoş geldiniz diyorum onlara da.

İşin özeti; güzel bir Türkiye’de hepimiz barış içinde yaşamak istiyoruz. Siyasetteki gerginliği biliyorum, gerginliğin Türkiye’yi başka bir yere, başka bir evreye taşınmak istendiğini de biliyorum. Ama biz gerginliği değil, kucaklaşmayı seçeceğiz. Birlikte olmayı, beraber olmayı, huzur içinde yaşamayı, bu ülkenin topraklarında, caddelerinde, sokaklarında, parklarında huzur içinde gezebilmeliyiz. Çocuklarımız güzel bir gelecek için çaba göstermeli ve biz onları o amaca dönük olarak yetiştirmeliyiz. Bunun mücadelesini vermeliyiz. Bu mücadele Çepni Derneklerinin ve o derneği kuranların felsefesinde de var. O felsefeyi büyütmek zorundayız. Evet geçmişte çok büyük acıların çekildiğini biliyorum. 13. yüzyılda birinci aydınlanma döneminin yaşandığını biliyorum. İkinci aydınlanma dönemi bu topraklarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le başlamıştır. Türk Dil Kurumunun kurulması, Türk Tarihi Kurumunun kurulması, üniversitelerde güzel bilim insanlarının görev yapması, Türkçemizin gelişmesi ve büyümesi, Türkçemizin yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarılması gibi pek çok ama pek çok kendi köklerimize dönme imkanını ikinci aydınlanma döneminde yaşadık. Dolayısıyla biz tarihimizi iyi bilmeliyiz, çocuklarımıza güzel tarihimizi öğretmeliyiz.

Evet bir süreçten geçiyoruz, onun da hepimiz bir şekliyle farkındayız. Ama şundan kesinlikle emin olun. Bu topraklarda yaşayan ve ülkesini seven hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Biz umutsuzluğu değil, umudu büyütmek zorundayız. Beraber, birlikte mücadele etmek zorundayız. Beraber ve birlikte mücadele ettiğimizde göreceksiniz ki, Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur. Altı lider bir aradayız, altı lider Türkiye’nin demokratikleşmesini istiyoruz. Altı lider Türkiye’nin dünyada saygınlığının korunmasını ve büyümesini istiyoruz ve bunun mücadelesini yapıyoruz. Bir aradayız, birlikteyiz. Öyle bozulacak, masanın altı, masanın üstü bunların hiçbirisine inanmayın. Hepimizin yüreğinde insan sevgisi var ve hepimizin yüreğinde bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirme konusunda bir inanç var. O inancı ve o umudu büyüteceğiz kararlıyız. Buna emin olmanızı istiyorum.

Hepinize en içten sevgiler, saygılar sunuyorum. Sağ olun, var olun diyorum.


CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İSTANBUL’DA - 2

Gündem'den Öne Çıkan Haberler