03.10.2015

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 1 KASIM GENEL SEÇİMİ İÇİN İLK MİTİNGİ MERSİN’DE TEVFİK SIRRI GÜR STADI ALANINDA YAPTI - BİZ "ÖNCE TÜRKİYE" DİYORUZ. ÇÜNKÜ BİZ CHP’YİZ (3 EKİM 2015)

Genel Başkan Kılıçdaroğlu:

- Biz "Önce Türkiye" diyoruz. Çünkü biz CHP’yiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım 2015’te gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için ilk mitingi Mersin’de Tevfik Sırrı Gür Stadı alanında yaptı.

Genel seçimin 7 Haziran’da yapıldığını, milli iradenin sandığa yansıdığını ve milletin "Bir araya gelin, koalisyon kurun, siyasette gerginliği bitirin, her şeye hayır demeyin, oturun adam gibi uzlaşın" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, milli iradeyi en iyi okuyan partinin CHP olduğunu savundu.

Bir sonraki seçimleri değil önce Türkiye’yi düşündüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bunu söyledik. Kapımızı çaldılar ’Koalisyon kuralım.’ Hay hay dedik. ’Madem millet görev verdi, biz görevi bütün samimiyetimizle yerine getireceğiz’ dedik ama yapmadılar. Birisi dedi ki ’Her şeye hayır, koalisyona hayır’. ’Şununla kuralım’, ’Hayır’, ’Bunu yapalım’, ’Hayır’. Onlara şunu söyledim, ’Eğer siz her şeye hayır diyecekseniz seçimlere niye giriyorsunuz?’ Her şeye hayır diyorsunuz, niye seçimlere giriyorsunuz?’

"7 Haziran’dan bu yana ne değişti"

Partililerden gittikleri yerlerde "7 Haziran’dan bu yana ne değişti, niye biz seçime gidiyoruz, hangi gerekçeyle seçime gidiyoruz, ne oldu da seçime gidiyoruz" diye sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben ’emekliye ramazan ve kurban bayramlarında 1’er maaş ikramiye vereceğiz’ dediğim zaman bas bas bağırıyorlardı ’Efendim kaynağı nereden bulacaksın.’ Yeniden seçime gidiyoruz, dünyanın masrafını yapıyoruz peki sen kaynağı nereden buldun? Birileri meydan meydan gezdi. ’Bana 400 milletvekili verin’ dedi. Neden? ’Ben başkan olacağım’ dedi. Millet de ’Vermiyorum, çek git kardeşim’ dedi. ’Vermiyorum’. Seçimler bitti ’Madem ki vermiyorsun senin önüne acıyı, gözyaşını, kanı koyuyorum.’ Terör yeniden hortladı yeniden. Vatandaşa diyor ki ’Ya bana oy vereceksin ya da ben senin sözünü dinlemeyeceğim, senin iradeni dinlemeyeceğim. Benim iradem asıl olan geçerlidir’ diyor. O nedenle sizlerin sandığa giderken düşünmesi lazım. Gün artık A partisi, B partisi olma dönemini aşmıştır. Türkiye’nin sorunlarına hangi parti kilitlendi, Türkiye’nin sorunlarını hangi parti en iyi biliyor, Türkiye’nin sorunlarını en iyi hangi parti dile getiriyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Buradan 78 milyon yurttaşıma sesleniyorum, biz devletin geleneğini, örfünü biliyoruz, vatanımızı ve bayrağımızı seviyoruz. ’Önce Türkiye’ diyoruz, ’birlik’ diyoruz, ’kardeşlik’ diyoruz, ’gençlik’ diyoruz çünkü biz CHP’yiz."

 


Gündem'den Öne Çıkan Haberler