17.12.2020

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA ‘’KURU EKMEK’’ BÜTÇESİ ÜZERİNE KONUŞTU

“OOHH”LU BAKAN KONUŞMASINA “OFF”LU YANIT
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “TBMM Kürsüsünden vatandaş “off” çekerken “ohhhh” diyerek kürsü şovu yapanlara, yoksulluğun sorun olmaktan çıktığı iddiasında olanlara, “açlık yok” diyerek halkın yoksulluğunu görmezden gelenlere, İnsan Haklarına Duyarlı Bütçelemeyi anlatmak görevim” diyerek Bakan Süleyman Soylu, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve kuru ekmek ile gündeme gelen Denizli Milletvekili Şahin Tin’e gönderme yaptı. Biçer Karaca; İnsan Haklarına Duyarlı bütçelemeyi CHP iktidarında biz yapacağız.” dedi. 
“ÇOK BOYUTLU YOKSULLUK” VERİLERİNİ VERMEDİLER, TÜRKİYE’NİN YOKSULLUĞU HESAPLANAMADI
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM’de 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine konuştu. İnsan Haklarına Duyarlı Bütçelemeyi anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’nin yoksulluk üzerine verilerini gizlediğini, bu nedenle de Türkiye’nin “Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi”nin hesaplanamadığını ortaya koydu.
2021 BÜTÇESİ; 5’Lİ ÇETENİN CÜZDAN HAKKI BÜTÇESİ, KURU EKMEK BÜTÇESİ
İnsan Haklarına Duyarlı Bütçelemenin herkesin insan onuruna uygun yaşam sürmesi için devletin asgari gereklilikleri karşıladığı bütçe olduğuna dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca ‘’Bir devletin uygulayacağı politikalar, bütçelerinden anlaşılır. Bu bütçe, vatandaşların eşit, adil, onurlu bir yaşam hakkını değil, 5’li çetenin cüzdan hakkını koruyan bütçedir, vatandaşa kuru ekmeği reva gören bütçedir.’’ dedi.
AKP ANAMUHALEFET OLABİLİRSE KOMİSYON BAŞKANLIĞI VERECEĞİZ
Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ‘’Türkiye’de yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da belirtildiği gibi sorun olmaktan çıktı” dediğini hatırlatan Gülizar Biçer Karaca; ‘’Bakan’ın dayanağı Uluslararası Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi’nde Türkiye’nin yer almaması… Yoksulluk hakkında atıp tutan Bakanlar yoksulluk verilerini tutmayarak, yoksulluk verilerini paylaşmayarak, Türkiye’nin çok boyutlu yoksulluğunu gizlemiş oluyorlar. İşte bu nedenle Bakanın gündeminde yoksulluk sorunu yok.” Derin Yoksulluk Ağı’nın raporundan alıntılar yapan Gülizar Biçer Karaca Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında yapacaklarını anlattı. ‘’Kamu kaynaklarının adil ve eşit paylaşılmasını biz sağlayacağız. TBMM’de kesin hesap komisyonunu kuracağız.” diyen Biçer Karaca AKP sıralarına “Eğer ana muhalefet partisi olabilirseniz komisyon başkanlığını da size vereceğiz.” diye seslendi.
MİLLETVEKİLİNİ MİLLET SEÇECEK, SİZ DE RAHAT NEFES ALACAKSINIZ
“Seçilmiş makamlarda görev yapanların ağlayarak istifaya zorlandığı, hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olmadıkça görevden alınarak, yerine kayyum atandığı bu hukuksuzluk düzenine son vereceğiz.” diyen Biçer Karaca; sözlerini şöyle tamamladı: Ak Partili milletvekili arkadaşlarım CHP iktidarında sizler de rahat bir nefes alacaksınız. Özgürlüğün tadına varacaksınız. Nasıl mı? Bu kürsülere her çıkışınızda, mikrofonu elinize her alışınızda genel başkanınıza değil, millete teşekkür edeceksiniz. Millete, millete… Çünkü milletvekilini millet seçecek. Sizler de sarayın değil milletin vekili olacaksınız!”

Gündem'den Öne Çıkan Haberler