16.07.2021

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇEN: “MÜCADELE DEVAM EDECEK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Tüm üniversiteler demokratikleştirilene, rektörlük seçimleri geri gelene, kimliğinden dolayı kimse hedef gösterilmeyinceye kadar mücadele devam edecek” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Tüm üniversiteler demokratikleştirilene, rektörlük seçimleri geri gelene, kimliğinden dolayı kimse hedef gösterilmeyinceye kadar mücadele devam edecek.”
Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçen, Boğaziçi Üniversitesi rektörü Melih Bulu’nun görevden alınması hakkında yazılı bir açıklama yaptı.
Gökçen, “Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrenci ve akademisyenleri 4 Ocak günü protestolara başladıklarında ‘6 ay dayanamazlar’ diyenler 6 ay dayanamadı. Bir kez daha gördük ki haklı ve tutarlı bir mücadelenin önünde, kim ne derse desin, kimse duramaz. Ve duramadı da. Tüm kariyeri tek adamın iki dudağı arasında olan ve ondan aldığı güçle koltuğa yerleşen kayyum Melih Bulu, kendisinin de haberi olmadan görevden alındı. Bu geri adım, Boğaziçili öğrencilerin ve akademisyenlerin başarısıdır.” dedi.
Gökçen, “Ancak gençlerin ilk günkü talepleri halen geçerli. Gençler, Melih Bulu’nun şahsına değil, atanma şekline, liyakat esaslarına ve Boğaziçi’nin demokratik geleneğine aykırı bir şekilde göreve gelmesine itiraz ettiler. Gençler, anayasal hakları olan bu itirazı dile getirdikleri için özel güvenlikler tarafından darp edildiler, BÜLGBTİ+ öğrenci kulübü kapatıldı, cinsel şiddeti önleme merkezi kapatıldı, senato ve fakültelerde demokratik usuller hiçe sayıldı, öğrenciler devletin en tepesinden ‘terörist’ ve ‘sapkın’ diye hedef gösterildiler. Gençler, kadın katillerine bile uygulanmayan elektronik kelepçelerle evlerine hapsedildiler, hatta tutuklandılar.” ifadelerini kullandı.
Gökçen, “Kazanamadığı belediyeye, akademisyen olamayacağı üniversiteye kayyum olarak girenlerin olmadığı; tüm üniversitelerin demokratikleştirilerek rektörlük seçimlerinin geri getirildiği, bu seçimlerde öğrencilerin ve üniversitenin bütün bileşenlerinin de dahil edildiği, kimsenin kimliğinden ve hak kullanımından dolayı hedef gösterilmediği bir düzeni inşa edene kadar mücadele devam edecek. Ve bu kararlı mücadelenin de önünde, göreceksiniz, hiç kimse duramayacak.” dedi.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler