08.06.2020

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇEN: HERKESİN YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen, “Artık 2020 yılındayız, herkesin yaşam hakkını açıkça savunmak hepimizin sorumluluğudur” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, LGBTİ'lere yönelik şiddete dair yazılı bir açıklama yaptı. Gökçen, “Pandemi döneminde ve içinde bulunduğumuz onur ayında LGBTİ'lere yönelik şiddetin kayda değer bir artış gösterdiğini görüyoruz. Sivil toplum örgütlerine ulaşan şikayetler bu dönemde neredeyse ikiye katlanırken, yalnızca son üç günde iki fiziksel, bir sözlü saldırı kayıtlara geçti” dedi.

Gökçen, “Ülkemizde toplumsal barışın sağlanabilmesini, herkesin kanunlar önünde ve saygınlıkta eşitliğinin hayata geçmesini, anayasal ilkelerin uygulanmasını istiyoruz. Son derece doğal ve insani bir talebimiz var: kimse cinsel yöneliminden, cinsiyet kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğramasın, nefret suçlarıyla etkili bir şekilde mücadele edilsin” ifadelerini kullandı.

Gökçen, Kaos GL Derneği’nin “2019 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu”nu hatırlatarak homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarının üçte ikisinde faillerin iki veya daha fazla kişiden oluştuğunu ifade etti. Gökçen, “Ayrımcı söylemler yaptırımsız bırakıldıkça, hatta desteklendikçe LGBTİ'lar gittikçe daha fazla hedef haline getiriliyor. Nefret söylemleri ve nefret suçları etkili bir şekilde soruşturmalıdır. 2020 yılında herkesin yaşam hakkının savunulmasının dahi ‘hassas’ bir konu olarak görülmesi hepimizin utancıdır.” dedi.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler