14.03.2023

Alpay Antmen, Toplanan 115 Milyarı Meclis Gündemine Taşıdı

6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrasında yapılan Türkiye Tek Yürek yardım kampanyasında 115 milyar 597 milyon 28 bin TL toplandı ancak bu paranın nerede tutulduğu ve nasıl kullanıldığı halen açıklanmadı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyu Meclis Gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde “Toplanan paradan bugüne kadar harcanan tutar nedir? Bu harcamalar ne zaman, ne şekillerde, kimler tarafından ve nerelere harcanmıştır? Depremzede vatandaşlarımız çadır ve konteyner beklerken bu para halen neden kullanılmamakta; yaraları sarmak için neden beklenilmektedir?” diye sordu.

Antmen, önergesinde Kahramanmaraş Pazarcık merkezli olarak meydana gelen deprem felaketlerinde resmi rakamlara göre 48 bin 448 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek “Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay başta olmak üzere toplam on bir ilimiz deprem felaketinden derin şekilde etkilenmiştir. Depremlerin toplam 126 milyar dolar fiziki zarara neden olduğu ortaya çıkmıştır. 15 Şubat 2023 tarihinde ‘Türkiye Tek Yürek’ adıyla yapılan yardım kampanyası yayını; dijital, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası 213 televizyon kanalı ile 562 radyo tarafından yayınlanmış ve bu kampanyada 115 milyar 597 milyon 28 bin TL toplanmıştır” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın 30 milyar, Ziraat Bankası’nın 20 milyar, VakıfBank’ın 12 milyar, Halkbank’ın 7 milyar olmak üzere birçok kamu bankası ve kamu kurum ile kuruluşlarının bağışta bulunduğunu belirten Alpay Antmen “Bununla birlikte; birçok dev kamu ihalesi alan holding ve inşaat şirket de bahsi geçen kampanyaya yardımda bulunduklarını açıklamışlardır” diyerek “Kampanyaya bağış yapan ancak vadettiği parayı bağışlamayan holding, firma ve şirketler hangileridir? Bunların son 10 yılda aldığı kamu ihaleleri nelerdir? Bu ihalelerin bedelleri ve ihale şekilleri nasıl gerçekleştirilmiştir?” diye sordu.

CHP’li Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Türkiye Tek Yürek kampanyasında vadeliden paraların ne kadarı toplanmıştır? Bu para şu anda hangi hesapta ve fonda tutulmaktadır?

– Toplanan paradan bugüne kadar harcanan tutar nedir? Bu harcamalar ne zaman, ne şekillerde, kimler tarafından ve nerelere harcanmıştır? Depremzede vatandaşlarımız çadır ve konteyner beklerken bu para halen neden kullanılmamakta; yaraları sarmak için neden beklenilmektedir?

– Toplanan para Afet Yeniden İmar Fonuna alınacak mıdır?

– Bahsi geçen kampanyada toplanan paranın belirli kurum, kuruluş veya vakıflar üzerinden harcanması düşünülmekte midir? Varsa bunlar nelerdir?

– Kampanyaya bağış yapan ancak vadettiği parayı bağışlamayan holding, firma ve şirketler hangileridir? Bunların son 10 yılda aldığı kamu ihaleleri nelerdir? Bu ihalelerin bedelleri ve ihale şekilleri nasıl gerçekleştirilmiştir?