04.11.2022

Ali Şeker’den AKP Sıralarına “Falan Filan” Tepkisi: “Genç İntiharlarını Falan Filan Diyerek Görmezden Gelemezsiniz!”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden 2023 Merkezi Bütçe görüşmeleri sırasında AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in genç intiharlarına yönelik kullandığı “falan filan” ifadesine tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, “Gençlerin hayattan umutlarını yitirip umutsuzluk ve karamsarlık sebebiyle kalkıştığı intiharlar ‘falan filan’ diye küçümsenemeyecek kadar önemli bir olgudur. İktidarın bu olguyu ‘falan filan’ diyerek küçümsemek yerine ciddiye alıp nedenlerini gerçekçi bir bakış açısı ile ortaya koyması ve genç intiharların önüne geçecek tedbirleri hayata geçirmesi şarttır” eleştirisinde bulundu.

1 Kasım 2022 tarihli Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekilleri gerçekleştirdikleri konuşmalarda genç intiharlarına dikkat çekti. Muhalefetin konuşmalarının ardından söz alan AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir “’Gençler intihar ediyor.’ falan filan … Arkadaşlar, gençlerimize güvenin, gençlerimize güvenin.” ifadelerini kullanınca muhalefet sıralarından tepki gördü. CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, “Gençlerin hayatı ‘falan filan’ değil. İntihar ediyor gençler, intihar!” sözleri ile tepkisini gösterdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2023 bütçesi üzerine söz alan CHP’li Şeker, “Cumhuriyetin 100’üncü yılında, gençlerin çok sayıda sorunu var ve gençler sorunlarına çözüm bulamadıkları için de maalesef Türkiye’yi bir bir terk ediyorlar. ‘Giderlerse gitsinler.” dediğiniz için de maalesef gidiyorlar ama o gidenler en yetişmiş, en seçkin gençler ve Avrupa bu gençlere kucak açıyor. Aslında geleceğimize yönelik çok ciddi bir kayıp içerisindeyiz. Bu gençlerimize istihdam imkanı vermiyorsunuz, hakkaniyetli bir sistem olmadığı için mülakatlarla, çalınan sorularla gençlerin ülkeye güveni yitiriliyor. Gençler eğlenemiyor. Sadece bu yaz 20’ye yakın festival yasaklandı.” diye konuştu.  

“Yurt Sorununu Çözmeyerek Gençleri Tarikatlara Teslim Ettiniz”

Yurt sayılarının ve kapasitelerinin yetersizliğini dile getiren CHP’li Şeker, “4.5 milyon lisans öğrencimiz var ve 800 bin yurt kapasitesi ile bu öğrenciler barınma hizmeti almaya çalışıyor. O 800 bin kapasite de yurtları ranza sistemine çevirerek, sosyal alanları ortadan kaldırarak elde edilmiş bir kapasite. 39 ilçesi olan İstanbul’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 22 yurdu var. Yurt sorunu çözülmedikçe gençler tarikatlara, vakıflara teslim edildi. Kiralar anormal arttığı için gençler bir araya gelip ev de tutamıyor.” dedi.

“Gençler Dil Kursu Kuyruğunda”

’Gençler iş beğenmiyorlar’ diyorsunuz, halbuki gençler kendi eğitimlerine uygun bir planlama yapılmadığı için iş bulamıyorlar. Almanca kurs hizmeti veren Goethe Ensitüsü’nün önü hep dolu, insanlar dil öğrenip bir an önce kendi geleceklerini kurtarma peşine düşmüş durumdalar.” uyarısında bulunan CHP’li Şeker TUİK’in düzenli yayınlaması gereken göç istatistiklerini yayınlamayarak verileri kararttığını belirtti.

Nüfusu Yarım Milyonu Bulan Avcılar Tek Bir Stada Mahkum Ediliyor

İstanbul’un Avcılar ilçesinde spor stadı ve tesis eksikliği olduğunu vurgulayan CHP’li Şeker, “Çocukluğumun geçtiği, büyüdüğüm ilçe olan Avcılar’da 16 futbol kulübü var ancak sadece 1 tane stat var. 16 spor kulübü orada antrenman yapıyor, orada maç yapıyor, dolayısıyla tek bir stat yarım milyonluk Avcılar’a, Avcılar gençliğine yetmiyor. Mevcut tek stat da Avcılar’ın bir ucunda. Oysa amatör spor kulüpleri mutlaka desteklenmeli. Gençler uyuşturucu batağına teslim edilmemeli. Gençlerin sosyalleşebileceği, spor yapabileceği alanların arttırılması gerekiyor. Bu konuda da en sıkıntılı ilçelerin başında Avcılar geliyor. Bu sorunun bir an evvel çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

CHP’li Şeker, Gençlik Ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’na “İstanbul’da amatör spor kulüpleri için tesis eksikliklerinin giderilmesi konusunda bir bütçe ayırdınız mı? Önümüzdeki yıl, ayrıca yurt olarak kaç kapasiteli yurt yapmayı düşünüyorsunuz? Kaç yeni yurt projeniz var? Özellikle, İstanbul'da artan kira fiyatları neticesinde 10 öğrenci bir araya gelip ev tutar hâle geldi. Bu ciddi bir sorun. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorularını yöneltti.


Gündem'den Öne Çıkan Haberler