06.12.2022

Ali Öztunç, Bakan Bilgin'e "Araştırmacı" Kadrosunda Çalışanları Hatırlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlıkta “Araştırmacı” kadrosunda çalışan vatandaşların, diğer memur ve sınıflar için kazanılmış haklardan faydalanamamasını ve mağduriyetlerinin giderilmemesini TBMM gündemine taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sunan Ali Öztunç, şu ifadeleri kullandı:

“MAĞDURİYETLER GİDEREK ARTMAKTA”

“Kamuda çalışan iki sınıf Araştırmacı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; Subay ve Astsubaylardan, Kamu ve kamu kuruluşlarda Araştırmacı olanlar (926 S.K. Geç. 32. Mad.) Bu grupta olan araştırmacılar hiçbir hak kaybına uğramadan Araştırmacı olmadan önceki görevlerine ait tüm mali ve özlük haklarından faydalanmaktadır.

İkincisi ise; 4046 Sayılı Özelleştirme kanunu ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlıkta “Araştırmacı” olanlardır. Bu grupta olanların maaşı; 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 11. Madde ile aynı dereceli Müdür Yardımcısı Maaşına eşitlenmiştir. Bu eşitleme ile birlikte, “Araştırmacılar” gerek toplu sözleşmelerle gerekse kanun değişikliği ile, diğer memur ve sınıflar için kazanılmış haklardan faydalanamamakta ve mağduriyetleri daha da artmaktadır.”

“3600 EK GÖSTERGE, TABAN EK ÖDEME, TEŞVİK EK ÖDEME HAKLARI YOK”

“Araştırmacıların Mağduriyetlerine, birkaç örnekleme verecek olursak;

İl Müdür yardımcısı, Müdür, Şube Müdürü, Müdür yardımcısı gibi görev unvanları için 3600 Ek Gösterge verilirken, bu görevlerde bulunurken” Araştırmacı” olanlar 3600 Ek Göstergeden faydalanamamaktadır. Toplu Sözleşme ile Sağlıkta Çalışanlara, ilave %20 ek ödeme verilmiş, ancak Araştırmacılara yansımamış, taban ek ödeme, teşvik ek ödeme vs. gibi haklardan da faydalanamamaktadır.”

Öztunç’un Bakan Bilgin’den yanıt beklediği sorular ise şu şekilde oldu:

“İYİLEŞTİRMELERLE İLGİLİ BİR DÜZENLEME ÇALIŞMASI VAR MI?”

1- Aynı işi yapıp aynı makamlarda bulunan bu ikinci grupta yer alan Özelleştirme ve KHK lar ile” Araştırmacı” olanlar neden mağdur edilmektedir? Bu ayrımın sebebi nedir?

2- Bu ikinci grupta yer alan Özelleştirme ve KHK'lar ile” Araştırmacı” olanların durumunun, birinci gruptaki, Askeriyeden Araştırmacı olanlar gibi, mağduriyetlerin giderilmesi ve iyileştirilmesi ile ilgili bir düzenleme, bir çalışmanız var mıdır?

Gündem'den Öne Çıkan Haberler