17.08.2022

Ahmet Akın: Türkiye’de Enerji Sektörünü Batırdılar, Şimdi İse Kaçıyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Türkiye’de enerji sektörüne AK Parti iktidarının her türlü teşvikiyle giren yandaş şirketlerin sektörü iktidarla beraber borç batağında bırakarak ve batırdıktan sonra şirketlerin bu alandan kaçmaya başladığına dikkat çekti. CHP’li Akın, “İktidarın, ‘yerli ve milli enerji’ vaatleri ile yandaş şirketlere milyarlık teşvikler vererek kurdurduğu yatırımlarda son zamanlarda ciddi ve telaşlı bir hareketlilik var. Batırdıkları enerji sektöründen tek tek kaçıyorlar. Bu kaçış, bu terk ediş AK Parti iktidarının talimatıyla mı yapılıyor?” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada AK Parti iktidarının kendine yandaş şirketler aracılığıyla sömürdüğü enerji sektörünü batırdıktan sonra şirketlerin bu alandan çıkmaya başladığına işaret etti. CHP’li Akın, açıklamasında özetle şunlara dikkat çekti:

AK Parti iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık kamu ihaleleri ve her türlü devlet teşvikiyle büyüyen yandaş şirketlerin başında gelen Kalyon’un bünyesindeki Kalyon Enerji hissesinin yüzde 50’sinin satma kararı batırılan enerji sektöründen kaçışın çok açık bir göstergesi oldu. Hisse satışının yapıldığı belirtilen Karapınar Güneş Enerji Santrali (GES); Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi kapsamında güneş paneli fabrikası ihalesi ile bir bütün olarak yapıldı.

İHALELER YERLİ VE MİLLİ ENERJİ DİYE YAPILDI

Yandaş şirketin sahibi Cemal Kalyoncu; ilk olarak satışa konu olan hisse devrini Karapınar GES olarak değil, Kalyon Enerji olarak açıkladı. Kalyoncu ayrıca hisse devrinin 490 milyon dolar karşılığı yapıldığını da söyledi. Şirketin kurumsal internet sitesinde de; Kalyon Enerji adı altında YEKA-1 bünyesinde teşvik alan güneş paneli fabrikasının bulunduğu da gösteriliyor. 100 milyonlarca dolar tutarındaki satışa konu olan söz konusu süreci ise iktidar yerli ve milli enerji sektörünün kurulacağı, enerjide dışa bağımlılığın azaltılacağı söylemiyle gerçekleştirilmişti.

ÖNCE SEKTÖRÜ BATIRDILAR, ŞİMDİ ÇIKIYORLAR

AK Parti iktidarının yerli ve milli enerji sektörünün kurulacağı söylemiyle gerçekleştirdiği ihalelerle bazı şirketlerin olağanüstü büyümesi sağlandı. Vatandaş adeta müşteri olarak görüldü ve sektörün kaymağı da bu şirketler tarafından yenildi. Özellikle 2018 yılından bu yana söz konusu şirketlerin 60 milyar dolar büyüklüğündeki borcu da kamu bankalarına yıkıldı. Özetlemek gerekirse vatandaşın parası çarçur edildi, enerji sektörü de vaat edilen kaliteli ve ucuz hizmeti sağlamadı.

BAE ZİYARETİNDEN SONRA OLMASI MANİDAR

Yanlış ekonomi politikalarıyla ekonomik buhran yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbenin finansörü olarak suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yaptığı ziyaretin ardından Kalyon Enerji’nin BAE’li bir şirkete satışının gündeme gelmesi manidardır. Bu durum söz konusu satışın talimatla yapıldığı iddiasını akıllara getiriyor. Yaklaşık 9 ay önce başka bir yandaş şirketin de enerji alanından çıktığı dikkate alındığında iktidarın desteğiyle bu alan giren şirketlerin sektörün batmasının ardından kaçmaya başladığı anlaşılıyor.

BATIRILAN SEKTÖRÜ AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Enerji sektörünün içinde bulunduğu açmaz nedeniyle bugün hem kamuda hem de şirketlerde ödeme sıkıntıları yaşandığı biliniyor. Başka bir deyişle sektörde büyük bir finansal açmaz bulunuyor. Bunun nedeni de AK Parti iktidarının bu alanı kendi yandaşlarına peşkeş çekmesinden kaynaklanmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarında bir avuç şirketin zengin edilmesi uğruna batırılan enerji sektörünü ayağa kaldıracağız. 84 milyon vatandaşın vergileriyle oluşan Hazine’nin içinin nasıl boşaltıldığı, pazarlık usulüyle kurulan karanlık ihale sisteminin hesabını soracağız.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler