18.09.2022

Ahmet Akın: 'Memur Maaşı Oranında Yılda İki Artış, Dar Gelirliyi Perişan Eder’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın “yüzyılın projesi” olarak sunduğu sosyal konut projesinde taksit tutarının yılda iki kez memur maaşı oranında artacak olmasının enflasyonist bir dönemde dar gelirli vatandaşı perişan edeceğine dikkat çekti. AK Parti iktidarının açıkladığı Orta Vadeli Programa (OVP) göre 2023-2025 döneminde enflasyon farkı ve memur zammıyla taksit ücretinin 3 yılda yüzde 90 oranında artacağını belirten CHP’li Akın; “Enflasyon farkıyla her yıl memur maaşları yüzde 10 artsa bile sosyal konutta ödenecek toplam milyonlarca liraya çıkıyor. Dar gelirli vatandaşlarımız bu tutarı nasıl ödesin?” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın yüzyılın projesi olarak açıkladığı sosyal konut projesinde ödenecek taksit tutarının yılda iki defa memur maaşı oranında zamlanacak olmasının dar gelirliyi perişan edeceğine dikkat çekti. 20 yıl vadeli ödeme sürecinde taksitlerin yılda iki defa artması nedeniyle dar gelirli vatandaşların yıllar içinde fahiş bir tutarla karşı karşıya kalacağına işaret eden CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“20 yıl vadeyle dar gelirlerin yararlanması için hayata geçirilen projede taksit tutarının yılda 2 defa memur maaşı oranında artması demek, ödeme süresi boyunca taksit tutarına 40 defa zam yapılması anlamına geliyor. İktidarın ekonomide yarattığı tahribat nedeniyle ülkemiz olağanüstü bir enflasyonist dönem yaşıyor. Makyajlanmasına karşın resmi enflasyon oranı Türkiye’de şu an yüzde 80. Her yıl iki defa zam yapılan taksit tutarını dar gelirli vatandaşlarımız nasıl ödeyebilir?”

İKTİDARIN ÖNGÖRÜSÜNE GÖRE TAKSİT 3 YILDA 6 BİN LİRAYI GEÇİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın en son açıkladığı 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda (OVP) enflasyon öngörüleri bulunduğunu anımsattı. CHP’li Akın; iktidarın açıkladığı OVP’ye göre enflasyon oranı 2023 yılında yüzde 24,9, 2024 yılında yüzde 13,8, 2025 yılında ise yüzde 9,9 olarak öngördüğüne dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Bu 3 yıllık dönemde, memur maaşlarına 2022 yılında yapılan yüzde 3 artı yüzde 5 oranında tekrar zam yapıldığı varsayıldığında yalnızca 3 yılda toplam artış yüzde 90’ı buluyor. Buna göre sosyal konut projesinde İstanbul’da 105 metrekare büyüklüğünde olan 3 artı 1 konutun 3 bin 352 lire 50 kuruş olan taksit tutarı 3 yıl sonra 6 bin 370 liraya çıkacak. Enflasyon iktidarın öngörüsünün üzerinde oluşursa bu tutar daha da artacak.”

‘VATANDAŞI EV SAHİBİ DEĞİL, BORÇ SAHİBİ YAPACAKLAR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşın hayalleriyle oynanmaması gerektiğine işaret etti. Taksit tutarının memur maaşına göre artacak olmasının yıllar içinde dar gelirliye perişan edeceğine dikkat çeken CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“CHP olarak biz vatandaşımıza ekonomik buhran yaşatmayacağız ve enflasyona ezdirmeyeceğiz. Vatandaşın alım gücünü yükselteceğiz. Vatandaşlarımızı 20 yıllık borç sahibi değil ev sahibi yapacağız. TOKİ, AKP döneminde, büyükşehirlerde lüks konutlar yapan, devletin kıymetli arazileri üzerinden rant yaratan ve bu rantı önceden belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline geldi.”

Gündem'den Öne Çıkan Haberler