26.09.2017
4381
Yazı Boyutu: A- A+
CHP-BERBEROĞLU DAVASI’NI İZLEME KOMISYONU: "105 GÜNDÜR SÜREN BİR HUKUKSUZLUK VAR"

Berberoğlu Davası’nı İzleme Komisyonu İstanbul’da toplandı ve hukuki süreci değerlendirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutukluluğu 105. gününe ulaştı. CHP’nin oluşturduğu komisyon, Berberoğlu’nun serbest bırakılmasını istedi.

CHP - Berberoğlu Davası’nı İzleme Komisyonu (BEDİK) değerlendirme toplantısının ikincisini İstanbul’da gerçekleştirdi.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ ile İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi - Avukat Turan Aydoğan’dan oluşan komisyon hukuki süreci masaya yatırdı.

DEĞERLENDİRME YAPTILAR


Komisyonun hukukçu üyeleri, Berberoğlu’nun davayı takip eden avukatlarıyla yaptıkları görüşmelerden edindikleri izlenimleri de değerlendirdi.

Toplantı sonrası tweet hesabından açıklama yapan CHP’li Barış Yarkadaş, "BEDİK üyeleri İstanbul’da ikinci kez buluştu. Milletvekilimiz, gazeteci ağabeyim Enis Berberoğlu tam 105 gündür cezaevinde... Berberoğlu Maltepe’de haksız ve hukuksuzca tutuluyor" dedi.

AYM’YE HATIRLATMA

Berberoğlu’na ilişkin suçlamaların hiçbirinin kanıtlanamadığına vurgu yapan Yarkadaş, "Anayasa Mahkemesi, milletvekillerinin tutuklu yargılanamayacağına ilişkin kararının arkasında dursun" çağrısını da yaptı.

CHP’li Yarkadaş, dava sürecine ilişkin olarak, BEDİK’in hukukçu üyelerinin kamuoyuna kapsamlı bir değerlendirme yapacağını da belirtti. Yarkadaş, Berberoğlu’nun "Siz yürürken, ben yatarken..." adlı kitabını bitirmeye yakın olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Maltepe Cezaevi’ndeki Berberoğlu’nu CHP Milletvekilleri Atilla Sertel ile Musa Çam da ziyaret etti.