29.11.2017
1769
Yazı Boyutu: A- A+
CHP’DEN YSK’NIN TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİNE MUHALEFET ŞERHİ 

Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan ve rapor hazırlanan Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi’ne ilişkin CHP’li Komisyon üyeleri muhalefet şerhini hazırladı.

16 Nisan 2017 günü, tarihi referandumda sandıklar açıldıktan sonra seçimin kurallarının değiştirilmesi ve açıkça yasaya aykırı bir kararla seçim sonuçlarının ve milli iradenin sakatlanmış olmasına neden olan YSK’ya duyulan güvenin temelinden sarsıldığını belirten üyeler, örneği görülmemiş biçimde ve hukuksuzca alınan "mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması" kararının, tarihe bir skandal olarak kaydedildiğini belirttiler.

Siyasi partileri, sivil toplumu ve tüm yurttaşları bu denli yakından ilgilendiren yasa teklifinin tek imzayla, kimsenin görüşü alınmadan hazırlanmasını eleştiren CHP’li Anayasa Komisyonu üyeleri, teklifin ilk halindeki seçim güvenliğini zedeleyecek maddelerin çıkarılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiler. Müşahitlik sistemini daraltan ve sandık kurulu başkanlıklarının seçiminde siyasi partileri devre dışı bırakan düzenlemelerin çıkarılmasıyla birlikte geri kalan maddelerde de ciddi değişikliklerin yapılması gerektiğini vurgulayan CHP’liler, şerhte bu maddeleri tek tek belirttiler.

YSK’nın müstakil bir yasası olması gerektiğini desteklediklerini, ama bu biçimde olmaması gerektiğinin vurgulandığı şerhte, Kurul personelinin kazanılmış haklarının yok sayıldığı, kurum hafızasının sıfırlanmak istendiği, personel üzerinde rotasyon ismiyle baskı kuracak düzenlemelerle ilgili güçlü biçimde karşı çıkış olduğu görülmekte. YSK Başkanı’nın tek başına personel atamasının, işe alımda liyakatin yok edilmesine gerekçe olabileceği için sözlü mülakatın yanlışlığının altı çizilen şerhte, “tek adamlık” yerine “ortak akıl” vurgusu da yapıldı.

MUHALEFET ŞERHİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ.