18.03.2017
2638
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTÜRK YILMAZ BAŞKANLIĞINDAKİ HEYET TRUMP YÖNETİMİYLE GÖRÜŞTÜ: “TÜRKİYE’YE BAKIŞLARI NET DEĞİL”

Trump yönetimiyle bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz başkanlığındaki heyet referandum gündemini anlattı. Hollanda krizinden Gülen’in iadesine kadar birçok konunun konuşulduğu kapsamlı görüşmelerle ilgili olarak heyet, "ABD’nin Türkiye’ye bakışı net değil" izlenimini aktardı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ile CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Washington’da Donald Trump’ın kurmaylarıyla bir araya geldi. ’Hayır’ kampanyası çerçevesinde ABD’de Türk seçmenlerin yoğun olduğu bölgelerde ’tek adam’ rejimini anlatan Yılmaz ve Salıcı, Washington’da Trump yönetimi dışında kongre üyeleri ve bazı düşünce kuruluşlarıyla da temaslarda bulundu.
Yılmaz ve Salıcı ile CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’da Türkiye ve bölgeyle ilgili birimlerde nabız yokladı.

Öztürk Yılmaz, “referandumdan ne bekliyorsunuz" diye soran Amerikalılara verdikleri cevabı şöyle aktardı:
"Türkiye halkı otokrasiyle demokrasi arasında bir tercih yapacak. Tek adamın kendine ait idealleriyle, Türk milletinin demokraside kalıp kalmayacağını oylayacak. Millet tek adam rejimini değil, demokrasiyi tercih edecek."

’ABD’NİN KARIŞMASINI ARZU ETMEYİZ’
Yılmaz, Trump yönetiminin "referandumun Türk halkını ilgilendirdiği” yolundaki açıklamasına ilişkin bir soruya karşılık, "ABD’nin ve hiç bir ülkenin referanduma karışmasını arzu etmeyiz. Bu bizim demokratik olarak kendi çözeceğimiz bir sorundur" dedi.
Hollanda krizinin de gündeme geldiğini belirten Yılmaz, AKP gibi işine geldiği zaman yabancılardan medet uman bir parti olmadıklarını söyledi.

FETHULLAH GÜLEN’İN İADESİ

CHP heyetinin diğer konularda edindikleri izlenimler şöyle:
-Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin gelişmelerde bir değişiklik olmayacak. Yargı yolu izlenmeye devam edecek.
-PYD ve YPG politikalarında fazla bir değişiklik olması beklenmiyor.

Heyet CHP’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını destekleyecek bir formül üretilmesinden yana olduğunu Amerikalılara ilettiklerini kaydetti.
Öztürk Yılmaz, Trump yönetiminin Türkiye’ye bakışının henüz net olmadığını anlattı, "Biraz daha beklemek lazım" dedi.

ELÇİLİKLER AKP BÜROSU GİBİ

CHP heyeti, Washington’daki Türk seçmenlerle de toplantı düzenledi. AKP’nin Avrupa’daki Türkleri zor durumda bıraktığına değinilen toplantıda, Türkiye’nin güvenliğinin tehlikede olduğu vurgulandı.
Eski bir dışişleri mensubu ve uzun yıllar görev yapmış bir diplomat ve büyükelçi olarak gözlemlerini aktaran Öztürk Yılmaz, ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerinin AKP büroları gibi ’evet’ çalışması yaptığını belirtti. Daha önce gerek İsrail ve Filistin gerekse ABD ziyaretlerimizde Dışişleri Bakanlığına gerekli bildirimleri yapıp haber verdiğimiz halde Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın bir sebeple alışık olmadığımız biçimde nezaket kurallarının dışında hiçbir davete katılım sağlamadığını aktardı. Yılmaz, "Bu kez de aynı şeyin olacağını bildiğimiz için haber vermedik" dedi.
Sohbette TRT’nin taraflı yayını da gündeme geldi. “TRT bizim vergilerimizle AKP borazanlığı yapıyorlar" dedi.
ABD’de kayıtlı 100 bin 65 seçmen bulunuyor. Seçmenler 1-9 nisan günlerinde oy kullanabilecek.