12.05.2017
1222
Yazı Boyutu: A- A+
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK:
-“EKONOMİ TEMENNİYLE DEĞİL GÜVENLE BÜYÜR”
-“ABD’NİN TUTUMU KABUL EDİLEMEZ. AKP HÜKÜMETİNİN, TÜRKİYE’YE BÖYLE BİR MUAMELE YAPILMASINA İZİN VERMEYE HAKKI DA YOK HADDİ DE YOK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Başbakan ve bakanların ekonomiyle ilgili temenni içeren açıklar yaptığına dikkat çekerek, “Başbakan Yardımcısı Canikli, ‘kişi başı gelir 20 bin dolar olmalı’ diyor. Sizin oturduğunuz koltuklar, temenni değil, icraat koltukları. 20 bin dolara ulaşmak için ne yapacaksınız, onu söyleyin. Ekonomi temenniyle değil, güvenle yürür. Hukuk ve demokrasiyle yürür” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Halk TV Perde Arkası programında İlhan Taşcı’nın gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Atatürk’e yönelik hakaretlerle ilgili hükümetten kınama mesajları geldiğine dikkat çeken Budak, “23 Nisan’da TBMM Başkanı Atatürk’ün adını ağzına almıyor. Bu tutum aşağıya böyle yansıyor. Kınama mesajları yetmez. Ülkeyi yönetenler, tavırlarıyla, tutumlarıyla örnek olmalı” dedi.

TEMENNİ EKONOMİSİ

Başbakan’ın 2 trilyon dolar milli gelir hedefi açıklamasından sonra, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de “kişi başı gelirin 20 bin dolara çıkması lazım” açıklamasında bulunduğunu hatırlatan Budak, “Bir başbakan gerçekleşmesi mümkün olmayan hedefler açıklıyor, yardımcısı 20 bin dolar temennisinde bulunuyor. AKP zihniyetinin ülkeyi getirdiği nokta bu. Bu makamlar temenni koltukları değil, icraat makamlarıdır. Tarım politikası çökmüş. Turizm politikası çökmüş. Sanayi stratejileri belgeleri açıklanıyor, belge var strateji yok. Olsa Türkiye’de bugün işsizlik yüzde 13’lere çıkar mıydı? 7 milyon işsiz var. Bir ülke için felakettir bu rakam. İşsizlere iş üretemiyorsanız o koltukları bırakın. Bunlar temennide bulunuyor. Size düşen 9 bin dolardan 20 bin dolara nasıl çıkacağınızı anlatmaktır. 20 bin dolar nasıl olacak?. Sürekli borç yapılandırarak, 20 bin dolara çıkılmaz. Şimdi 10’uncu yapılandırma gündemde, 6 ayda bir af noktasına gelindi. Kimse primlerini, vergilerini ödeyemiyor. Reel kesimin ödeme gücünün kalmadığının, çöktüğünün göstergesidir. Bu tablodan çıkışın yolu temenni değil, reformdur. Piyasanın kaybolan güvenini yeniden kazanmak gerekir. Bunun için de demokrasi, hukukun üstünlüğü ve liyakat gerekir” dedi.

BASİRETSİZ DIŞ POLİTİKA

ABD’nin terör örgütlerine ağır silah verme kararı ile Cumhurbaşkanı ve Hükümetin bu kararla ilgili tutumuna da tepki gösteren Budak, “Geçenlerde Rusya ile ilişkileri domates üzerine kuran bir diplomasiye tanık olduk. Şimdi ABD, Türkiye’ye tehdit oluşturabilecek güçlere ağır silahlar veriyor. Orada yeni bir oluşumdan, yeni bir devletten söz ediliyor, AKP Hükümeti buna yarım yamalak açıklamalarla yanıt veriyor. Bu kabul edilemez. Türkiye büyük bir ülke. Bu tablo ağrımıza gidiyor. Türkiye’ye böyle bir muamele yapılmasına izin vermeye hakkınız da yok haddiniz de yok. Terör örgütlerine silah veriliyorsa, bari ayağına gitmeyin. Basiretli bir siyasetçi olarak bunları öngöremiyorsanız, yönetemiyorsunuz demektir. Ekonomi yönetilemiyor, tarım yönetilemiyor, dış politika yönetilemiyor. Türkiye yönetilmiyor. Her alanda bir gerileme ve çürümüşlük, bir çöküş var.”

CHPnet

SİTELERİ