12.05.2017
918
Yazı Boyutu: A- A+
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA: "İŞSİZ GENÇLERİN İNTİHARLARI ARAŞTIRILSIN"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, genç işsizliğinin çok yüksek düzeye ulaşması ve buna bağlı olarak artan intiharlar üzerine TBMM’ye bir araştırma önergesi verdi. Genç işsizliğinin %24,5 seviyesine ulaştığını belirten Ağbaba, geçtiğimiz günlerde işsizliğin neden olduğu bunalım sonucu Boğaziçi Üniversitesi mezunu bir gencin intihar ettiğini hatırlattı.

Araştırma önergesi metni şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizdeki işsizlik oranı, Ocak 2017 itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre 695 bin kişi artarak 3 milyon 985 bin kişi olmuştur. İşsiz sayısı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. İşsizlik oranı da %13 olarak açıklanmıştır. Ancak bu sayılar dar tanımlı olarak belirmektedir. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) araştırmasına göre geniş tanımlı işsiz sayısı 7,1 milyona ulaşmıştır.

Ülkemizin işsizlikle ilgili kanayan yaralarından birisi de genç işsizliğidir. TÜİK verilerine göre genç nüfusta işsizlik oranı sadece bir yılda %5,3 artarak %24,5 olmuştur. Kadınlarda ise genç işsizliği %28,1’e yükselmiştir. Çalışmayan ve hali hazırda herhangi bir eğitim de görmeyen genç kadınların oranı ise %33,4 olarak bulunmuştur.

Diplomalı işsiz gençler ordusu her geçen gün daha da büyümektedir. Yaklaşık 1 milyon mezun genç işsiz durumdadır. Gençler arasında madde bağımlılığı dahil olmak üzere depresif rahatsızlıklar artmış, depresyon ilaçlarının kullanımı çok yüksek düzeye çıkmıştır. Genç işsizliği her geçen gün daha da artarken, gençler arasında işsizliğin getirdiği bunalım sonucu intihar vakalarında da ciddi bir artış meydana gelmiştir. Ülkemizin en iyi eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği bölümünden geçtiğimiz yıl mezun olan Gizem Zülal Kaynar isimli 25 yaşındaki genç, iş bulamamanın getirdiği bunalım sonucu intihar etmiştir.

Tüm bu nedenlerle, genç işsizliğinin nedenlerinin ve sonuçlarının araştırılması, gençlerin işsizlik nedeniyle girdikleri bunalımın sonuçlarının detaylı olarak incelenmesi, gençler arasında işsizliğin neden olduğu depresyon sonucunda artan ilaç kullanımının araştırılması amacıyla Anayasanın 98. TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.

Veli AĞBABA
Malatya Milletvekili

CHPnet

SİTELERİ