09.01.2017
723
Yazı Boyutu: A- A+
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VELİ AĞBABA:
-“10 OCAK, İŞSİZ GAZETECİLER GÜNÜ OLSUN”
-“ÇALIŞAMAYAN GAZETECİLER ÇALIŞANLARDAN FAZLA”


Türkiye’nin Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ülkemizde, pek çok ilçe nüfusu kadar işsiz gazeteci var.10 Ocak Çalışan Gazeteciler değil, işsiz gazeteciler günü olmalı.10 Ocak işsiz gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.Ağbaba, AKP’nin OHAL’i kendine muhalif kesimleri sindirme aracı olarak kullandığını belirterek, baskının en fazla hissedildiği alanların başında basın yayın kuruluşlarının geldiğini kaydetti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK GAZETECİ HAPİSHANESİ
Türkiye’nin “Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi” haline geldiğini, basın özgürlüğü ve şeffaflığa dair uluslararası göstergelerde en gerilerde yer aldığını ifade eden CHP’li Ağbaba, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilan edilen Olağanüstü Hal ile birlikte yürürlüğe konan Kanun Hükmünde Kararnamelerin basın üzerinde geri dönüşü olmayan izler bıraktığını belirtti.

FETÖ’NÜN YAPAMADIĞINI AKP YAPIYOR
146 gazetecinin tutuklu olduğu bir ülkede basın özgürlüğünden söz edilemeyeceğini kaydeden Ağbaba; “Türkiye, tüm dünyada baskı, şiddet, insan hakları ihlalleri ile anılan bir ülke haline geldi. Darbe girişimi bahane edilerek arka arkaya çıkarılan KHK’lar ile AKP’ye muhalif gazeteciler tutuklanmaya, gerçekleri söyleyen bir avuç yayın kuruluşu teker teker kapatılmaya başlandı. FETÖ darbede başarılı olsaydı ilk önce Yol TV, Hayat TV, IMC TV, TV 10, Özgür Radyo, Evrensel Kültür gibi yayınları kapatacaktı. Onların yapamadığını AKP Hükümeti KHK’lar ile yapıyor. Özgürlükleri genişleteceğiz diye iktidara gelenler, özgürlükleri teker teker ortadan kaldırdılar. Verdikleri özgürlük sözleri gazete sayfalarında kaldı.” dedi.

İLÇE NÜFUSUNDAN ÇOK İŞSİZ GAZETECİ VAR

2016 sonu itibariyle işsiz gazeteci sayısının on bine yaklaştığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Pek çok ilçe nüfusundan daha fazla gazeteci işsizimiz var. Çok yakında çalışan gazeteciden çok, işsiz gazetecisi olan ülke olacağız. Bu nedenle 10 Ocak tarihi çalışan değil işsiz gazeteciler günü olmalı.10 Ocak işsiz gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.

CHPnet

SİTELERİ